«Մեր նպատակն է օգնել մարդկանց լսել՝ ինչպես մենք». 1800 անապահով մարդիկ լսողական սարքեր են ստացել (ֆոտո)
16 հոկտեմբերի, 2017  16:28
Շատ երկրներում առողջապահության համակարգի ամբողջ ուշադրությունը սեւեռված է պոտենցիալ մահացու հիվանդություններին, իսկ ծանրալսողության խնդիրն ահնրաժեշտ ուշադրության չի արժանանում, պնդում է Starkey Hearing Foundation հիմնադրամի միջազգային ծրագրերի մենեջեր Թրեւոր Թյորները: Իհարկե, վատ լսողությունը չի կարող մարդուն սպանել, բայց այն կարող է բացասաբար անդրադառնալ նրա կյանքի որակի վրա, խանգարել նրան շփվել այլ մարդկանց հետ եւ արդյունավետորեն աշխատել:
Նրա խոսքով՝ աշխարհում մոտ 260 մլն մարդ տառապում է ծանրալսողությամբ, եւ նրանցից 80 տոկոսը լսողական սարքերի հասանելիություն չունի: Հայաստանում նույնպես բավականին մեծ թիվ են կազմում ծանրալսողությամբ մարդիկ, եւ ոչ բոլորն են կարող իրենց թույլ տալ լսողական սարք գնել: Նրանց վերստին լսելու հնարավորություն տալու համար Starkey Hearing Foundation-ի նախաձեռնությամբ բարեգործական առաքելության շրջանակում ԱՄՆ-ից Հայաստան է եկել մասնագետների խումբ, որպեսզի անվճար լսողական սարքեր տրամադրի անապահով ընտանիքներից 1800 մարդկանց:
Ինքը Թրեւոր Թյորները նունպես 2 ականջին լսողական սարք է կրում. նա բնածին ծանրալսողություն ունի: NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում նա նշեց, որ ծնվել է երկրում, որտեղ լավագույն բժիշկների ու լսողական սարքերի հասանելիություն է ունեցել: Սակայն աշխարհում մարդկանցից շատերը նման հասանելիություն չունեն, եւ բարեգործական առաքելության նպատակն է այսպիսի մարդկանց օգնելը:
«Ինձ համար, բարեբախտաբար, հասանելի են որակյալ բուժումն ու լավ սարքերը: Starkey Hearing Foundation-ը պարզ նպատակ է հետապնդում՝ այս ամենին հասանելիություն ապահովել չքավորների համար, նրանց օգնել լսել այնպես, ինչպես մենք ենք լսում»,- ասաց Թրեւոր Թյորները:
Starkey Hearing Foundation-ի հիմնադիր Ուիլյամ Օսթինը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ իր կարծիքով՝ հողագնդի բոլոր մարդիկ մեկ ընտանիք են, ուստի բոլոր մարդիկ պետք է միմյանց հարգեն ու օգնեն:
«Մենք սա անում ենք, քանի որ հույս ունենք, որ մեր գործողությունները «վարակիչ» կլինեն, մենք կազդենք մյուսների մտածողության վրա, նրանց ավելի հոգատար, տոլերանտ կդարձնենք»,- նշեց Ուիլյամ Օսթինը՝ հավելելով, որ Starkey Hearing Technologies ընկերությունը զբաղվում է լսողական սարքերի պատրաստմամբ, որոնք վաճառում են հարուստ երկրների ապահովված մարդկանց, եւ եկամուտների մի մասով բարեգործական առաքելություններ են կազմակերպում՝ «Որպեսզի աշխարհը կարողանա լսել» կարգախոսով եւ անվճար լսողական սարքեր են տրամադրում կարիքավորներին:
Հայաստանը 106-րդ երկիրն է, որտեղ անցկացվել է Starkey Hearing Foundation-ի բարեգործական առաքելությունը: Առաքելությունը կանոնավորապես անցկացվում է 54 երկրներում, եւ բացառված չէ, որ Հայաստանը կդառնա 55-րդը, որտեղ մասնագետները կգան ամեն տարի:
Սարքերի մի մասը իրենց ընկերության արտադրանքն է, մի մասը առաքելությունը նվեր է ստանում բարերարներից, ինչպես նաեւ զարգացած երկրների կառավարություններից եւ առողջապահության համակարգերից: Առաքելության շրջանակում տարեկան բաժանվում է մոտ 200 հազար սարք, հիմնադրամների ներկայացուցիչների խոսքով՝ այս թիվը տարեցտարի աճում է:
Առաքելության կամավորներից մեկը՝ լսողության մասնագետ Ֆորտունատո Ֆելիանոն NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում ասաց, որ բարեգործական առաքելությունները իրեն եւ իր գործընկերներին հնարավորություն են տալիս տեսնել եւ ավելի լավ հասկանալ «սեփական պատերից դուրս գտնվող աշխարհը»: Այսպիսի առաքելությունների ժամանակ նրանք տեսնում են, թե շրջապատում որքան մեծ թվով մարդիկ օգնության կարիք ունեն, եւ հասկանում են, որ իրենք էլ կարող են նրանց համար շատ բան անել: Ուստի, նրա խոսքով, իրենք նախընտրում են ազատ ժամանակն այսպես անցկացնել, արձակուրդի մեկնելու փոխարեն:
Հոկտեմբերի 15-17-ը Ֆորտունատո Ֆելիանոն իր գործընկերների հետ հայ հիվանդներին լսողական սարքեր է տեղադրում եւ դրանք այնպես է կարգավորում, որ նրանք կարողանան լավ լսել: Սարքը ստացողներին նրանք նաեւ ոսկեգույն մեդալ են հանձնում՝ «N1» գրառմամբ: Մասնագետի պարզաբանմամբ՝ այս մեդալը խորհրդանշում է հիվանդներից յուրաքանչյուրի փոքրիկ հաղթանակը:
67-ամյա Սեդա Օնանյանը այսօր լսողական սարքեր ստացած հիվանդներից մեկն է: Նրա խոսքով՝ լսողական խնդիրներ է ունեցել մանկուց, սակայն դրա վրա ուշադրություն չէին դարձնում: Տարիքին զուգահեռ՝ լսողությունը շարունակել է թուլանալ, եւ այսօր նա առանց լսողական սարքի շատ վատ է լսում: Տիկին Սեդայի խոսքով՝ մարդու համար լսողությունն անչափ կարեւոր է՝ անկախ տարիքից: Իսկ տարեց մարդիկ, եթե կարողանում են լսողական սարքի օգնությամբ լավ լսել, իրենց պակաս կաշկանդված են զգում, ավելի շատ են շփվում, ավելի ակտիվ կյանք են վարում:
Starkey Hearing Foundation-ի առաքելությունը Հայաստան բերելու գաղափարը պատկանում է Հայկուհի եւ Արմեն Քավուքչյան ամուսիններին, որոնք Լոս Անջելեսից լսողական սարքերի տեղադրման մասնագետներ են: NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում Հայկուհի Քավուքչյանը նշեց, որ այս գաղափարն իրենց մոտ առաջացել էր դեռեւս 2007 թվականին, իսկ վերջնականապես իրականացվեց այսօր:
Հայկուհի Քավուքչյանի խոսքով՝ այս առաքելության ընթացքում լսողական սարքեր կստանան  մոտ 1800 հիվանդներ, իսկ ընդհանուր առմամբ Հայաստան են բերել 4000 լսողական սարք՝ յուրաքանչյուր ականջին մեկական հատ: Այս սարքերը բաժին կհասնեն Երեւանի եւ մի քանի հյուսիսային շրջանների բնակիչներին. 3 օրում Գյումրից կժամանեն 13 ավտոբուսով, եւս 4՝ Վանաձորից, եւս մի քանի՝ Իջեւանից եւ Նոյեմբերյանից: Նրա խոսքով՝ այս ամենի կազմակերպմանն օգնել են «Արաբկիր» ԲԿ մասնագետները, ինչպես նաեւ տեղացի կամավորները:
Մի քանի օր հետո առաքելության մասնակիցների մեծ մասը կվերադառնա հայրենիք, սակայն առաքելության շրջանակում սարքեր ստացած մարդիկ անուշադրության չեն մատնվի: Երու մասնագետ Երեւանում կմնա մինչեւ հոկտեմբերի 27-ը եւ տեղացի 5-6 մասնագետների կսովորեցնի, որպեսզի նրանք հետագայում կարողանան լսողական սարքեր ստացած մարդկանց սպասարկել. եթե նրանց սարքերի հետ կապված ինչ-որ խնդիրներ ծագեն, կամ անհրաժեշտ լինի սարքերը նորոգել, կամ մարտկոցը փոխել, նրանք կարող են դիմել այս մասնագետներին եւ անվճար օգնություն ստանալ:
Հայկուհի Քավուքչյանը հավելեց, թե հույս ունի, որ մոտ ապագայում առաքելությունը կկարողանա Լեռնային Ղարաբաղ մեկնել, որտեղ նույնպես մեծ թվով մարդիկ կան, որոնք լսողական սարքերի կարիք ունեն:

‘Our goal is to help people hear’: 1,800 people in Armenia received hearing aids
In many countries, the entire attention of the health system is focused on potentially fatal diseases, and the problem of hearing loss does not receive proper attention, says Trevor Turner, manager of international programs at Starkey Hearing Foundation. Of course, hearing loss cannot kill a person, but it can negatively affect the quality of his life and prevent him from communicating with other people and working.
According to Trevor Turner, there are about 260 million people in the world who suffer from hearing loss, and 80% of them do not have access to hearing aids. Many people in Armenia also have hearing problems, and most of them cannot afford buying hearing aids. To help them, a group of specialists from the United States came to Armenia as part of a charity mission initiated by the Starkey Hearing Foundation to provide free hearing aids to 1,800 people.
Trevor Turner who has severe congenital hearing loss also uses hearing aids on both ears. In a conversation with NEWS.am Medicine he said that he was born in a country where he had access to the best doctors and hearing aids. But many people in the world do not have such access, and the goal of the charitable mission is to help such people.
William Austin, the founder of the Starkey Hearing Foundation, told Armenian reporters that in his opinion, all people on the planet are one family, and therefore all people should respect and help each other.
‘We are doing this work and we hope that this becomes ‘infectious’ and we can affect a conciseness shift towards more tolerance, more caring in our world,’ he said.
He added that his company Starkey Hearing Technologies manufactures hearing aids that are sold to people from wealthy countries, and part of the incomes are used to fund charitable missions under the slogan ‘So the world may hear.’
Armenia is the 106th country where the charity mission of Starkey Hearing Foundation was held. In 54 countries the mission is conducted regularly, and it is possible that Armenia will become the 55th country where the mission will come every year. Every year, about 200,000 hearing aids are distributed within the framework of the charitable missions, and this figure, according to the foundation’s representatives, is growing year by year.
One of the volunteers of the mission, hearing expert Fortunato Felliano told NEWS.am Medicine that charitable missions give him and his colleagues the opportunity to see and better understand ‘the world beyond their own walls.’ During such missions, they see how many people need help, and they understand then can do a lot to help them.
Fortunato Felliano and his colleagues installed hearing aids for Armenian patients on October 15-17. The patents who received hearing aids also received medals with the inscription ‘1’: these medals symbolize a small victory for each of these patients.
67-year-old Seda Onanian is one of the patients who received hearing aids today, on October 16. She said she had had hearing problems since childhood, but did not pay attention to it. With age, her hearing continued to weaken, and now it is very hard for her to hear without hearing aids. According to Ms. Seda, hearing is very important for a person, regardless of age. And the elderly, if they can hear well with the help of hearing aids, feel less constrained, communicate more and lead a more active life.
The idea to bring the mission of the Starkey Hearing Foundation to Armenia belonged to Haykuhi and Armen Kavukchyans, hearing aids specialists from Los Angeles. In a conversation with NEWS.am Medicine Haykui Kavukchyan said that in the course of this mission, about 1,800 patients will receive hearing aids, in general about 4,000 hearing aids were brought to Armenia, one for each ear of each patient. These devices will be delivered to residents of Yerevan and several northern regions, including cities like Gyumri, Vanadzor, Ijevan and Noyemberyan. Specialists from Arabkir MC and local volunteers helped to organize all this.
In a few days, most of the mission members will go back to their homeland, but the people who received the devices within the mission will not remain without attention. Two specialists will remain in Yerevan until October 27 to train several local specialists so that they can help those who received hearing aids: if the latter have any problems with the devices, if they need to repair the devices or replace the batteries, they will be able to contact these specialists and get free help.
Haykui Kavukchyan added that she hopes that in the near future the mission will be able to go to Nagorno-Karabakh, too.