Արդյոք արտամարմնային բեղմնավորումը կնոջ առողջության համար վտանգավո՞ր է
Աշխարհում միլիոնավոր երեխաներ են ծնվել օժանդակ վերարտադրողական տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ արտամարմնային բեղմնավորման (ԱՄԲ) շնորհիվ: Չնայած դրան, բնակչությունն այս տեխնոլոգիաների վերաբերյալ անբավարար է իրազեկված, այս պատճառով շատերը վախենում են դրանք կիրառել՝ իրենց առողջության համար անհանգստանալով:
Քանի որ տղամարդկանց համար արտամարմնային բեղմնավորումը ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում, NEWS.am Medicine-ը փորձեց պարզել՝ արդյոք այն կնոջ համար վտանգավոր է: Հարցի պարզաբանմանն օգնեց վերարտադրողական բժշկության մասնագետ Վիգեն Սեֆիլյանը (Քալիֆորնիա, ԱՄՆ):
Մասնագետը պնդեց, որ ԱՄԲ–ն կնոջ առողջության համար լուրջ վտանգներ չի պարունակում:
«Աշխարհում արտամարմնային բեղմնավորման օգնությամբ արդեն ավելի քան 5 մլն երեխա է ծնվել: Եթե այս միջամտությունը վտանգավոր լիներ, այդ մասին արդեն հայտնի կլիներ»,- նշեց Վիգեն Սեֆիլյանը:
Արտամարմնային բեղմնավորման դեպքում շատերին ամենից ավելի վախեցնում է գերձվազատման խթանումը. կինն ընդունում է հատուկ հորմոնալ դեղեր, որպեսզի միեւնույն ցիկլում մեկ ձվաբջջի փոխարեն նրա մոտ մի քանիսը հասունանա: Մասնագետի պարզաբանմամբ՝ այս հորմոնները (օրինակ՝ խորիոնիկ գոնադոտրոպինը) արտադրվում են նաեւ կնոջ օրգանիզմում, հետեւաբար՝ դրանք ինքնին վտանգ չեն ներկայացնում: Դրսից հորմոնը ներարկելով՝ մասնագետները դրա մակարդակը կարգավորում են եւ հասնում նրան, որ այն բարձրանա, օրինակ, ցիկլի սկզբում (որպեսզի խթանի մի քանի ձվաբջիջների զարգացումը), այլ ոչ թե միջին հատվածում, ինչպես սովորաբար լինում է:
«Այսինքն՝ խթանման ժամանակ օգտագործվող հորմոնները օրգանիզմի համար ինչ-որ օտար հորմոններ չեն՝ օրգանիզմն ինքն էլ է դրանք արտադրում, ըստ որում՝ նույն քանակությամբ, ինչպիսի քանակությամբ տալիս ենք հիվանդներին: Փոխվում է միայն ցիկլում այն պահը, երբ օրգանիզմում այս հորմոնների քանակությունը բարձրակետին է հասնում»,- պարզաբանեց վերարտադրողական բժշկության մասնագետը:
Բնական է, որ ինչպես ցանկացած բժշկական միջամտություն, ԱՄԲ–ը նույնպես որոշակի վտանգներ ունի, իսկ հիվանդները պետք է դրանց մասին պարտադիր տեղյակ լինեն մինչեւ նման բեղմնավորման դիմելը: Օրինակ՝ որոշ հիվանդների մոտ (հատկապես, եթե նրանց մոտ ախտորոշվել է պոլիկիստոզ ձվարանների համախտանիշ) կարող է զարգանալ ձվարանների գերխթանման համախտանիշը՝ վտանգավոր բարդություն, որն ուղեկցվում է ձվարանների չափերի մեծացմամբ, որովայնի խոռոչում եւ թոքերում հեղուկի կուտակմամբ, մեծանում է արյունատար անոթներում թրոմբների առաջացման հավանականությունը: Սակայն գերակշիռ մեծամասնությամբ այս վիճակը հիվանդի կյանքին չի սպառնում եւ հաջողությամբ բուժվում է՝ հատկապես, եթե վաղ փուլում են հայտնաբերում:

October 18, 2017  17:09
Millions of children in the world were born thanks to assisted reproductive technologies, including IVF. Despite this, many people don’t have enough information on these technologies and therefore are afraid of their use.
IVF obviously does not pose any danger for men, but what about women? According to expert in reproductive medicine Vicken Sepilian (California, USA), IVF does not pose serious health risks for women.
"More than 5 million children have been born with the help of IVF. If this procedure was dangerous, this would already have been known,” Dr. Sepilian said.
Many people are afraid of superovulation stimulation, that’s when a woman takes special hormonal medications so that she can release several eggs during ovulation instead of one. The hormones (for example, chorionic gonadotropin) that are taken for this are naturally produced in the body of the woman, too. By introducing these hormones from the outside, specialists adjust their levels and make them rise, for example, at the beginning of the menstrual cycle (to stimulate the development of several eggs), and not in the middle, as it usually happens.
Of course, like any medical procedure, IVF also contains certain risks and benefits, and patients must necessarily know about them before proceeding to it. For example, in some patients (especially if they have a diagnosis of polycystic ovary syndrome) may develop ovarian hyperstimulation syndrome, a dangerous complication that is accompanied by an increase in the size of the ovaries, accumulation of fluid in the abdominal cavity and in the lungs, increased the risk of blood clots in the blood vessels. However, in the overwhelming majority of cases, this condition does not pose a threat to the life of the patient and is successfully treatable, especially if it is detected at an early stage.