Գիտնականները ցրված սկլերոզի նոր բիոմարկեր են գտել
University of Sydney համալսարանի գիտնականները ցրված սկլերոզով հիվանդների արյան մեջ հայտնաբերել են նոր բիոմարկեր, որը կապակցված է այդ հիվանդության հետ։
Ցրված սկլերոզը աուտոիմունային հիվանդություն է, որը ախտահարում է գլխուղեղի ու ողնուղեղի նյարդային հյուսվածքները։ Այդ հիվանդության վաղ ախտորոշման համար հատուկ թեստեր այսօրվա դրությամբ գոյություն չունեն։ Սակայն շատ շուտով կարող է հայտնվել նման թեստ։
Վերոնշյալ համալսարանի աշխատակիցները պարզել են, որ շրջանառվող էկզոսոմների միկրոՌՆԹ-ն ցրված սկլերոզի բիոմարկեր է։ Բացի դրանից, հետազոտողները հայտնաբերել են միկրոՌՆԹ-ի 9 մոլեկուլ, որոնք թույլ են տալիս տարբերակել կրկնվող ցրված սկլերոզը սրընթաց զարգացող տեսակից։ Հիվանդության առաջին տեսակով տառապում է ցրված սկլերոզով հիվանդների 70 տոկոսը, իսկ երկրորդ տեսակով՝ 10-15 տոկոսը։ Գիտնականները արդեն մշակել են թեստ՝ ցրված սկլերոզի ախտորոշման եւ հիվանդության  տեսակների տարբերակման համար։ Այն թույլ կտա հիվանդությունը բացահայտել վաղ փուլերում։ Ախտորոշման համար հիվանդը պետք է ընդամենը արյան անալիզ հանձնի։ Մասնագետների խոսքով՝ նոր թեստը կարող է ամբողջովին փոխել ցրված սկլերոզով հիվանդների կյանքը։

Ученые нашли новый биомаркер рассеянного склероза
В крови пациентов с рассеянным склерозом ученые из University of Sydney обнаружили новый биомаркер, связанный с этим заболеванием.
Рассеянный склероз – это аутоиммунное заболевание, поражающее нервные волокна головного и спинного мозга. Специальных тестов для ранней диагностики этого заболевания на данный момент не существует. Однако такой тест может появиться совсем скоро.
Сотрудники вышеназванного университета установили, что микроРНК циркулирующих экзосом являются биомаркером рассеянного склероза. Кроме того, исследователи обнаружили 9 молекул микроРНК, позволяющих отличить ремиттирующий-рецидивирующий рассеянный склероз от прогрессирующего. От первой формы заболевания страдают около 70% больных рассеянным склерозом, а от второй - 10-15% пациентов.
Ученые уже разработали тест для диагностики рассеянного склероза и дифференциации разных форм заболевания. Он позволит выявить болезнь на разных стадиях. Для диагностики пациенту достаточно будет сдать кровь на анализ. По словам специалистов, новый тест может полностью изменить жизнь пациентов с рассеянным склерозом.