Ինչու՞ է ասթման ավելի շատ սպառնում կանանց, քան տղամարդկանց
Ասթմայով առավել հաճախ հիվանդանում են կանայք, քանի որ նրանց սեռական հորմոնները չեն արգելափակում ախտահարումն ու չեն դանդաղեցնում թոքերի կողմից լորձի արտադրումը, ինչպես դա անում է տեստոստերոնը։ Այդ մասին ասվում է Cell Reports ամսագրում հրապարակված հոդվածում։
«Երբ մենք սկսեցինք այդ փորձերը, վստահ էինք, որ ասթմայի առաջացման պատճառը էստրոգենն է,որը արագացնում, այլ ոչ թե դանդաղեցնում է ախտահարումը, ինչպես դա անում է տեստոստերոնը։ Ի զարմանս մեզ, բոլոր այդ գործընթացներում կարեւոր դեր ունի միայն արական հորմոնը»,- հայտարարել է Դոուն Նյուկոմբը՝ Նեշվիլի(ԱՄՆ)  Վանդերբիլթի համալսարանից։
Ֆրանսիացի եւ իսպանացի բժիշկների վերջերս արված հետազոտությունները ցույց են տվել, որ կանայք երկու անգամ ավելի հաճախ են հիվանդանում ասթմայով, քան տղամարդիկ եւ նրանք ավելի շատ հիվանդանում են դրանց ծանր ձեւերով։
Նյուկոմբն ու նրա գործընկերները բացահայտել են դրա գլխավոր պատճառներից մեկը՝ ուսումնասիրելով ասթմայով հիվանդների եւ առողջ մարդկանց թոքերի հյուսվածքները, ինչպես նաեւ նման հիվանդություն ունեցող մկներին։
Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ բոլոր ասթմա ունեցողների թոքերում եղել է մեծ քանակությամբ, այսպես կոչված,  երկրորդ տիպի լիմֆոիդ բջիջներ, որը բնածին իմունային համակարգի կարեւոր բաղադրիչներից մեկն է։ Այդ մարմինները պատասխանատու են բորբոքային ռեակցիաների համար այն դեպքերում, երբ թոքերում կամ մարմնի այլ հատվածներում սկսում են բազմանալ հիվանդություն առաջացնող մանրէներ։
Գիտնականների խոսքով՝ այդպիսի բջիջներ ավելի շատ եղել են ասթմայով հիվանդ կանանց եւ էգ մկների թոքերում, ինչը կենսաբաններին դրդել է ստուգել, թե ինչպես են դրանց վարքի վրա ազդում սեռական հորմոնները, այդ թվում էստրոգենն եւ տեստոստերոնը։
Ի զարմանս կենսաբանների, կանացի հորմոնները ոչ մի կերպ չեն ազդել այդ բջիջների վարքի ու զարգացման վրա,հորմոնների ցանկացած քանակի ազդեցությամբ՝ թոքային հյուսվածքում բջիջների քանակն ու ակտիվության մակարդակը մնացել են նույնը։ Մյուս կողմից՝ նույնիսկ փոքր քանակի տեստոստերոնի ավելացումը «զսպել է» լիմֆոիդ բջիջներին․ նրանք դադարել են բազմանալ եւ ախտահարել։
Գիտնականները նշում են, որ իմունային համակարգի վրա հորմոնների ազդեցության այսպիսի տարբերությունները կարող են բացատրել, թե ինչու են կանայք երկու անգամ ավելի հաճախ հիվանդանում ասթմայով, քան տղամարդիկ։ Մյուս կողմից՝ Նյուկոմբն ու իր գործընկերներն ընդգծում են, որ այդ հիվանդության առաջացումը կապված է շատ այլ գործոնների հետ, որոնց մի մասը նույնպես կարող է կապ ունենալ այդ տարբերությունների հետ։

Почему астма чаще поражает женщин, чем мужчин?
Астма гораздо чаще поражает женщин, так как их половые гормоны не блокируют воспаления и не замедляют выделение слизи легкими, как это делает тестостерон. Об этом говорится в статье, опубликованной в журнале Cell Reports.
«Когда мы начали проводить эти эксперименты, были уверены, что в развитии астмы виноват эстроген, ускоряющий развитие воспалений, а не замедляющий их, как это делает тестостерон. К нашему удивлению, оказалось, что ключевую роль во всех этих процессах играет только мужской гормон», — заявила Доун Ньюкомб из университета Вандербильта в Нэшвилле (США).
Как показывают недавние наблюдения французских и испанских медиков, женщины страдают от астмы примерно в два раза чаще мужчин и их чаще поражают тяжелые формы болезни.
Ньюкомб и ее коллеги раскрыли одну из главных причин этого, изучая устройство легочной ткани у астматиков и здоровых людей, а также у мышей, страдавших от аналогичных проблем.
Как показали наблюдения, в легких всех астматиков содержалось большое количество так называемых лимфоидных клеток второго типа, одного из ключевых компонентов врожденной иммунной системы. Эти тельца отвечают за запуск воспалительной реакции в тех случаях, когда в легких или в других частях тела начинают размножаться болезнетворные бактерии.
Таких клеток, по словам ученых, было больше в легких женщин-астматиков и мышей-самок, что побудило биологов проверить, как на их поведение влияют половые гормоны, в том числе эстроген и тестостерон.
К большому удивлению биологов, женские гормоны никак не влияли на поведение и развитие этих клеток — их число и уровень активности в легочной ткани оставались на одном и том же уровне при добавлении любых количеств эстрогена и прогестерона. С другой стороны, добавление даже небольших количеств тестостерона и его производных «усмирило» лимфоидные клетки — они прекратили размножаться и вызывать воспаления.
Подобные различия в действии гормонов на иммунную систему, как отмечают ученые, могут объяснять, почему женщины в два раза чаще страдают от астмы, чем мужчины. С другой стороны, Ньюкомб и ее коллеги подчеркивают, что в развитии этой болезни задействовано множество других факторов, часть из которых тоже может быть связана с этими различиями.