Դեղագործական ընկերությունները վարչապետին խնդրում են հետաձգել eHealth-ին միացումն ու վերանայել սակագները
9 փետրվարի, 2018  20:24
Փետրվարի 8-ին դեղագործության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հանդիպման ժամանակ, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել է նաեւ դեղատները առողջապահության էլեկտրոնային համակարգին միացնելու եւ էլեկտրոնային դեղատոմսերը շրջանառության մեջ դնելու հարցը:
Բանն այն է, որ կառավարության 2017 թվականի օգոստոսի 24-ի որոշմամբ դեղատնային գործունեություն իրականացնող ընկերությունների առողջապահության էլեկտրոնային համակարգին միանալու համար նվազագույն պահանջների ապահովման վերջնաժամկետ է սահմանվել 2018 թվականի մարտի 6-ը: 2018-ի հունվարի վերջին Հայաստանի մի շարք խոշոր դեղագործական ընկերություններ նամակով վարչապետին էին դիմել, որում նշված էր, որ կառավարության այդ որոշումը «խնդրահարույց է»:
Նամակում ներկայացված է էլեկտրոնային առողջապահության ներդրման համար ընկերությունների ֆինանսական ծախսերի մանրամասն հաշվարկը՝ հաշվի առնելով համակարգիչների պարամետրերին ներկայացվող պահանջները, ID քարտ կարդացող սարքերի եւ դեղատան աշխատակիցների ID քարտերի առկայությունը, օպերատորի սահմանած ֆիքսված եւ յուրաքանչյուր դեղատոմսի համար սակագինը: Նամակում նաեւ նշված է, որ դեղատների աշխատակիցների ID քարտ ունենալու պահանջը օրենքի խախտում է, քանի որ ըստ օրենքի՝ Հայաստանի քաղաքացին կարող է ID քարտ ստանալ իր ցանկությամբ, եւ ոչ մեկը նրան դա պարտադրելու իրավունք չունի:
Ինչպես հաշվարկել են դեղագործական ընկերությունների ներկայացուցիչները, eHealth-ին միանալու համար մեկ դեղատան մեկանգամյա միջին վճարումը կազմում է 224 հազար դրամ, դեղատունն ամեն ամիս պետք է վճարի մոտ 45-50 հազար դրամ՝ չհաշված ինտերնետի վճարումը եւ այլ ծախսերը:
««Ալֆա-Ֆարմ» ՓԲԸ-ի օրինակով մեկանգամյա վերազինման ծախսերը կկազմեն մոտ 36 մլն դրամ, իսկ տարեկան ընթացիկ ծախսերը գերազանցելու են 80 մլն դրամը, որը հավասար է ընկերության մանրածախ բիզնես ուղղության 1.5-2 ամսվա ներկա զուտ շահույթի չափին»,- ասված է նամակում:
Նշվում է նաեւ, որ ընկերությունների 2018 թվականի  բյուջեում չեն սահմանվել վերը նշված ծախսերը, եւ դա «հանգեցնելու է վերոգրյալ գումարները եկամտից գանձելուն, ինչը ՀՀ-ում գործող դեղագործական եւ առողջապահական  ընկերությունների եւ առանձին անձանց ձեռնարկատիրական գործունեության վրա կարող է ունենալ մեծ բացասական ազդեցություն»:
Այս ամենը հաշվի առնելով, «Ալֆա-Ֆարմ», «Նատալի-Ֆարմ», «Գեդեոն Ռիխտեր», «Ռիթմ Ֆարմ» եւ «Էսկուլապ» ընկերությունները վարչապետին են դիմել խնդրանքով՝ վերանայել այս որոշման կատարման ժամկետները (առնվազն 2 տարով հետաձգել), ինչպես նաեւ էլեկտրոնային առողջապահության օպերատորի սահմանած սակագները:
NEWS.am Medicine-ի տեղեկություններով՝ փետրվարի 8-ի խորհրդակցության ժամանակ վարչապետը հանձնարարել է ուսումնասիրել հարցի ֆինանսական կողմը: Առայժմ հայտնի չէ՝ դեղագործական ընկերությունների խնդրանքը կբավարարվի՞, թե՝ ոչ։

Фармкомпании Армении просят премьера отложить подключение к eHealth и пересмотреть тарифы
В ходе встречи премьер-министра Армении Карена Карапетяна с представителями фармацевтической сферы 8 февраля среди прочих вопросов обсуждался также вопрос подключения аптек к электронной системе здравоохранения и введение в обращение электронных рецептов.
Дело в том, что решением правительства от 24.08.2017 года крайним сроком для обеспечения минимальных требований для подключения к системе электронного здравоохранения компаний, осуществляющих аптечную деятельность, установлено 6 марта 2018 года. В конце января 2018 года ряд крупных фармацевтических компаний Армении обратились к премьер-министру с письмом, в котором говорится, что данное решение правительства «является проблематичным».
В письме приводится подробный расчет финансовых затрат компаний на внедрение системы электронного здравоохранения, с учетом требований к параметрам компьютеров, наличия ID-карт у сотрудников аптеки и устройства для их считывания, фиксированного тарифа оператора и тарифа за каждый рецепт. В письме также отмечается, что требовать наличия у сотрудников аптек ID-карт является нарушением закона, поскольку по закону гражданин Армении может получить ID-карту по своему желанию, и обязывать его никто не имеет права.
Как посчитали представители фармкомпаний, в среднем однократный платеж для подключения к eHealth одной аптеки составит 224 тысяч драмов, ежемесячно аптека будет платить примерно 45-50 тысяч драмов, не считая плату за интернет и иные расходы.
«По примеру компании «Альфа-Фарм» однократные расходы составят около 36 млн драмов, а текущие расходы до конца года превысят 80 млн драмов, что равняется 1.5-2-месячной чистой прибыли компании по части розничного бизнеса», - говорится в письме.
Отмечается также, что вышеназванные расходы не запланированы в бюджетах компаний на 2018 год, что приведет к тому, что эти суммы будут выплачены из доходов, а это может отрицательно сказаться на предпринимательской деятельности фармкомпаний и частных предпринимателей.
Исходя из сказанного, компании «Альфа-Фарм», «Натали-Фарм», «Гедеон Рихтер», «Ритм Фарм» и «Эскулап» обратились к премьер-министру с просьбой пересмотреть сроки выполнения данного решения (отложить как минимум на два года), а также тарифы, установленные оператором электронного здравоохранения.
По данным NEWS.am Medicine, премьер-министр на совещании 8 февраля поручил изучить финансовую сторону вопроса. Будет ли удовлетворена просьба фармкомпаний, пока неясно.