Շատերը դեռ համարում են, որ ՄԻԱՎ-ով երեխաները չպետք է առողջ երեխաների հետ միասին սովորեն․ UNAIDS-ի ներկայացուցիչ
3 մարտի, 2018  12:06
Վերջին տարիներին Հայաստանը շատ բաների է հասել ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ –ի դեմ պայքարում․ օրինակ երկրում վերացել է մորից երեխա ՄԻԱՎ ինֆեկցիայի փոխանցումը։ Սակայն խտրականության խնդիրը դեռ արդիական է Հայաստանում, ու շատերը դեռ համարում են, թե օրինակ ՄԻԱՎ-ով հիվանդ երեխաները չպետք է սովորեն առողջ երեխաների հետ միասին։ Այս մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ հարցերով ՄԱԿ միասնական ծրագրի (UNAIDS) հայկական գրասենյակի ղեկավար Լենա Նանուշյանը։
Մասնագետի խոսքով՝ ՄԻԱՎ-դրական մարդկանց հանդեպ խտրականության ու բացասական վերաբերմունքի պատճառը, որպես կանոն, ՄԻԱՎ վարակի փոխանցման ուղիների մասին մարդկանց անբավարար իրազեկվածությունն է։ Եվ այսպես, եթե մարդիկ իմանային, որ ՄԻԱՎ վարակը փոխանցվում է միայն չպաշտպանված սեռական կապերի, չախտահանված բժշկական գործիքների ու ներարկիչների միջոցով, նաեւ մորից երեխա՝ հղիության ու ծննդաբերության ընթացքում, նրանք կհասկանային, որ ՄԻԱՎ- դրական երեխան չի կարող վարակել համադասարանցիներին ու նրանց համար որեւէ վտանգ չի ներկայացնում։
Մարտի 1-ին ամբողջ աշխարհում նշում են «զրոյական խտրականություն» օրը, որի շրջանակում Հայաստանում կազմակերպել են «Դու միայնակ չես» արշավը, որը կոչ է անում միավորվել մարդու իրավունքների պաշտպանության ու համընդհանուր իրավահավասարության գաղափարների շուրջ։
Արշավի շրջանակում նկարահանվել է տեսահոլովակ, որտեղ հայկական աստղերը, օրինակ դերասաններ Մկրտիչ Արզումանյանը, Դիանա Մալենկոն ու Սոս Ջանիբեկյանը, հեռուստահաղորդավարներ Եգոր Գլումովը, Սիմա Բաղդասարյանն ու այլք պատմում են ՄԻԱՎ-ով ապրող երեխաների ու դեռահասների պատմությունները։ Այս տեսահոլովակը, հեղինակների կարծիքով, կօգնի տարածել ՄԻԱՎ-ի մասին տեղեկությունները, ինչը կարեւոր դեր կկատարի ՄԻԱՎ վարակակիրների ստիգմատիզացման դեմ պայքարում։

Многие все еще думают, что дети с ВИЧ не должны учиться вместе со здоровыми детьми – представитель UNAIDS
3 марта, 2018  12:06
За последние годы Армения многого достигла в деле борьбы с ВИЧ/СПИД: например, в стране была элиминирована передача ВИЧ-инфекции от матери к ребенку. Однако проблема дискриминации все еще актуальна в Армении, и есть немало людей, которые думают, что, например, дети с ВИЧ не должны учиться вместе со здоровыми детьми. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine сказала руководитель армянского офиса Объединенной программы Организации Объединенных Наций по ВИЧ/СПИДу (UNAIDS) Лена Нанушян.
По словам специалиста, причина дискриминации и негативного отношения к ВИЧ-позитивным людям, как правило, в недостаточной осведомленности людей, в незнании путей передачи ВИЧ-инфекции. Так, если бы люди знали, что ВИЧ инфекция передается во время незащищенных половых контактов, через нестерильные медицинские инструменты и шприцы, а также от матери к ребенку во время беременности и родов, они понимали, что ВИЧ-позитивный ребенок не может заразить одноклассников и не представляет для них никакой опасности.
1 марта во всем мире отмечается день “ноль дискриминации”, в рамках которого в Армении организовали кампанию “Ты не одинок”, призывающая объединиться вокруг идеи защиты прав человека и всеобщем равноправии.
В рамках кампании был снят видеоролик, в котором армянские звезды, такие как актеры Mкртич Арзуманян, Диана Маленко и Сос Джанибекян, телеведущие Егор Глумов, Сима Багдасарян и другие, рассказывают истории детей и подростков, живущих с ВИЧ. Этот видеоролик, по мнению авторов, поможет распространить информацию о ВИЧ, что сыграют важную роль в борьбе со стигматизацией.