Մասնավոր կենտրոններին հոգեբուժության պետպատվեր չեն տրամադրում, նրանց օգնում են հիմնադրամները. հոգեբույժ
10 ապրիլի, 2018  16:19
Եթե բժշկական գործը բարձր մակարդակի վրա է, հոգեբուժության մեջ զսպման միջոցների կարիք գործնականում չկա, երկարատեւ ստացիոնար բուժման անհրաժեշտություն եւս չկա, այն կարելի է կազմակերպել ամբուլատոր մակարդակով: Այս մասին NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում հայտարարեց «Ալֆա-Բետա» ախտորոշման կենտրոնի հոգեբուժական ծառայության ղեկավար Անահիտ Գեւորգյանը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի օմբուդսմենի զեկույցը հոգեբուժական հաստատությունների վիճակի մասին:
Նա նշեց, որ եթե երկրում հոգեկան խանգարումներով մարդկանց նկատմամբ խտրականություն կա, ապա այն չի կարող բարեկեցիկ համարվել: Իսկ օմբուդսմենի զեկույցը ցույց տվեց, որ այս իմաստով մեզ մոտ շատ խնդիրներ կան:
Նրա խոսքով՝ առաջինն այն է, որ պետական հոգեբուժական հաստատություններում վճարովի ծառայությունները, որոնց անօրինականության մասին խոսել է օմբուդսմենը, անհավասարություն են ստեղծում վճարունակ եւ անվճարունակ հիվանդների միջեւ: Եթե հոգեբուժությունն, ըստ օրենքի, պետական դոտացիայով է աշխատում, սա նշանակում է, որ բյուջեում փող է նախատեսված յուրաքանչյուր քաղաքացու համար, եթե նրա մոտ հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ առաջանան: Հայաստանի օրենսդրությունը նաեւ նախատեսում է, որ ցանկացած մարդ իրավունք ունի ընտրելու իր բժշկին ու կլինիկան: Սակայն այս դրույթը խախտվում է, քանի որ Առողջապահության նախարարությունը մասնավոր բժշկական կենտրոններին հոգեբուժության մասով պետական պատվերներ չի տրամադրում:
«Օմբուդսմենի բարձրացրած հարցերը Հայաստանի համար ճակատագրական նշանակություն ունեն: Զարգացած երկրներում ամբուլատոր հոգեբուժական օգնությանն է ուղղվում ամբողջ ֆինանսավորման 85 տոկոսը, իսկ ստացիոնարին՝ ընդամենը 15 տոկոսը: Մինչդեռ մեզ մոտ ամբուլատոր բուժմանը տրամադրվում է ընդամենը փողի 5-7 տոկոսը: Սա խոսում է այն մասին, որ ծառայությունը զարգացած չէ եւ վատ վիճակում է»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ պարբերաբար հոգեբուժարաններում են հայտնվում սրացումներով միեւնույն հիվանդները: Մինչդեռ, նոր մեթոդները թույլ են տալիս նույնիսկ շատ սուր վիճակներում հիվանդներին բուժել առանց հոսպիտալացնելու՝ նրանց սոցիումից չկտրելով:
Նա հավելեց, որ Առողջապահության նախարարության աջակցության բացակայությամբ «Ալֆա-Բետա» կենտրոնը ստիպված է հովանավորներ որոնել հիվանդների համար, որոնք ցանկացել են հենց իրենց դիմել, եւ վերջին շրջանում կենտրոնն աշխատում է Ucom բարեգործական հիմնադրամի հետ, որի աշխատանքի ոճը հոգեբույժին ուղղակի զարմացրել է: Նրա խոսքով՝ հիմնադրամը ղեկավարում են շատ պատրաստված մարդիկ, եւ նրանք ոչ միայն պարզապես փող են տալիս, այլ հետեւում են բուժման ամբողջ ընթացքին: Ըստ որում՝ հիմնադրամն իր գործունեությունը ոչ մի ձեւով չի ազդարարում: Նրա աջակցության շնորհիվ մի քանի հիվանդներ, այդ թվում՝ ապրիլյան պատերազմի մասնակից, կարողացել են բուժում ստանալ ամենաժամանակակից մեթոդներով ու դեղամիջոցներով:

Частным центрам не дают госзаказ по психиатрии, и они ищут поддержки у фондов - психиатр
Если лечебное дело на уровне, меры стеснения в психиатрии практически не нужны, и в длительном стационарном лечении нет необходимости, его можно организовать на амбулаторном уровне. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine заявила руководитель службы психиатрии диагностического центра «Альфа-Бетта» Анаида Геворкян, комментируя отчет омбудсмена Армении о состоянии дел в психиатрических учреждениях.
Она отметила, что если в стране есть дискриминация в отношении людей с психическими нарушениями, то она не может считаться благополучной. А отчет омбудсмена показал, что в этом плане у нас очень много проблем.
Во-первых, по ее словам, платные услуги в государственных психиатрических учреждениях, о незаконности которых говорил омбудсмен, ставят неравенство между платежеспособными и неплатежеспособными пациентами. Если психиатрия по закону находится на дотации государства, это значит, что в бюджете предусмотрены деньги на каждого гражданина, если у него возникнут проблемы с ментальным здоровьем. Законодательство Армении также предусматривает, что любой человек имеет право выбирать своего врача и клинику.  Но этот пункт нарушается, так как министерство здравоохранения не дает госзаказа по психиатрии частным медицинским центрам.
«Для Армении поднятые омбудсменом вопросы имеют судьбоносное значение. В развитых странах на амбулаторную психиатрическую помощь направляется 85% всего финансирования, а на стационарное – всего 15%. А у нас на амбулаторное лечение направляются всего 5-7% денег. Это говорит о том, что служба очень неразвита, в очень плохом состоянии», - сказала она, добавив, что периодически в психиатрические лечебницы с обострениями попадают одни и те же пациенты. Между тем, новые методы позволяют лечить пациентов без госпитализации даже в очень острых состояниях, и не отрывать их от социума.
Она добавила, что в отсутствие поддержки Минздрава центр «Альфа-Бетта» вынужден искать спонсоров для пациентов, которые пожелали обратиться именно к ним, и с недавних пор центр работает с благотворительным фондом Ucom, стиль работы которого просто поразил психиатра. По ее словам, руководят фондом очень подготовленные люди, и они не просто дают деньги, а следят за всем ходом лечения. При этом фонд никак не афиширует свою деятельность. Благодаря его поддержке несколько пациентов, в том числе участник апрельской войны, смогли получить лечение с применением самых современных методов и препаратов.