Այդահոյից երեխան վարակվել է այտուցային ժանտախտով. 26 տարում առաջին դեպքն է
ԱՄՆ Այդահո նահանգում 26 տարում առաջին անգամ գրանցվել է ժանտախտով մարդու վարակման դեպք: Ինչպես հայտարարել է Կենտրոնական շրջանի Առողջապահության դեպարտամենտի մամուլի քարտուղար Քրիսթին Մայրոնը, հակաբիոտիկներով բուժումն արդյունավետ է եղել, եւ հիվանդը՝ տղա, ում անունը չի հրապարակվում, արդեն վերադարձել է տուն՝ Էլմոր:
Երեխան հիվանդացել էր անցյալ ամսվա վերջին, իսկ վերջերս լաբորատոր հետազոտություններով հաստատվել է, որ նրա մոտ եղել է այտուցային ժանտախտ՝ ժանտախտի առավել տարածված ձեւը, որն առաջացնում է ավշահանգույցների այտուցվածություն: ԱՀԿ տվյալներով՝ թոքային ժանտախտը «ժանտախտի ավելի վտանգավոր ձեւն է» եւ «կարող է ճակատագրական լինել», եթե վաղ փուլում չեն ախտորոշում ու բուժում:
Դեռեւս հայտնի չէ, թե երեխան որտեղ է վարակվել՝ Այդահոյի Էլմորում, թե վերջերս Օրեգոն կատարած ուղեւորության ժամանակ: Հայտնի է, որ 2015 եւ 2016 թվականներին հիվանդությունը հայտնաբերվել է Էլմոր նահանգում գետնասկյուռների մոտ, ինչպես նաեւ մոտակա Ադա շրջանում: Այս տարի ոչ մի դեպք չի գրանցվել:
Մայրոնը հայտնել է, որ նահանգում շատ հազվադեպ են գրանցվում ժանտախտի դեպքեր, իսկ ամենավերջին դեպքերը գրանցվել են 1991 եւ 1992 թվականներին:
Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնի տվյալներով՝ այտուցային եւ թոքային ժանտախտի ախտանիշները նման են եւ արտահայտվում են գլխացավով, տենդով եւ դողէրոցքով, ինչպես նաեւ ուժեղ թուլությամբ: Այտուցային ժանտախտով հիվանդների մոտ կարող են նաեւ նկատվել այտուցված ավշահանգույցներ, իսկ թոքային ժանտախտով մարդկանց մոտ կրծքում ցավից, հազից եւ շնչառության ծանրացումից բացի, կարող է թոքաբորբ առաջանալ:
Այս շրջանի Առողջապահության կենտրոնական բաժնի համաճարակաբան Սառա Քորրելը հայտարարել է, որ մարդիկ կարող են ժանտախտով վարակվել վարակված լվերի խայթոցի հետեւանքով:
«Վարակվելու հավանականությունը կարելի է նվազեցնել, եթե մարդիկ իրենց տնային կենդանիներին բուժեն լվերի դեմ եւ խուսափեն վայրի բնության հետ շփվելուց,- ասել է Քորրելը: - Օգտագործեք միջատների դեմ միջոցներ, երբ շրջաններ եք այցելում, որտեղ ժանտախտը տարածված է, հագեք երկար տաբատ եւ գուլպաներ»:
Ժանտախտի կանխմանն օգնելու համար Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնը խորհուրդ է տալիս՝
• Ձեր տան շրջակայքում, աշխատավայրում եւ հանգստի գոտիներում ազատվեք կրծողներից:
• Ձեռնոց հագեք, երբ դիպչում եք պոտենցիալ վարակված կենդանիներին կամ նրանց մորթուն, թույլ մի թվեք ձեր մաշկի եւ ժանտախտի բակտերիաների միջեւ շփում:
• Օգտագործեք միջատների դեմ միջոցներ, եթե կա կեմպինգի, արշավների կամ բացօթյա աշխատանքի ժամանակ լվերով վարակվելու վտանգ:

Ребенок в Айдахо заразился бубонной чумой: первый случай за 26 лет
Впервые за 26 лет в американском штате Айдахо зарегистрировали случай заражения человека чумой. Как заявила пресс-секретарь Департамента Здравоохранения Центрального округа Кристин Майрон, лечение антибиотиками было эффективно, и пациент – мальчик, чье имя не оглашается, уже вернулся домой в Элмор.
Ребенок заболел в конце прошлого месяца, а недавно лабораторные исследования подтвердили, что у него была бубонная чума – наиболее распространенная форма чумы, вызывающая опухание лимфатических узлов. По данным ВОЗ, легочная чума «является наиболее опасной формой чумы» и «может быть фатальной», если ее не диагностируют и не лечат на ранней стадии.
Пока неясно, где заразился ребенок – в Элморе в Айдахо или во время недавней поездки в Орегон. Известно, что в 2015 и 2016 годах болезнь была обнаружена у сусликов в округе Элмор, а также в близлежащем округе Ада. В этом году никаких случаев не было зафиксировано.
Майрон сообщила, что в штате очень редко регистрируются случаи чумы, и самые последние случаи были зафиксированы в 1991 и 1992 годах.
По данным Центра по контролю и профилактике заболеваний, симптомы бубонной и легочной чумы сходны и включают головную боль, лихорадку и озноб, а также сильную слабость. У пациентов с бубонной чумой могут также наблюдаться опухшие лимфатические узлы, а у людей с легочной формой чумы может возникнуть пневмония наряду с болью в груди, кашлем и затрудненным дыханием.
Сара Коррелл, эпидемиолог из Центрального Отдела Здравоохранения данного округа, заявила, что люди могут заражаться чумой в результате укусов зараженных блох.
«Риск заражения можно снизить, если люди будут лечить своих домашних животных от блох и избегать контакта с дикой природой», - сказала Коррелл. - «Используйте средства против насекомых, надевайте длинные брюки и носки, когда посещаете районы, где распространена чума».
Чтобы помочь предотвратить чуму, Центра по контролю и профилактике заболеваний рекомендует следующее:
• Избавьтесь от грызунов вокруг вашего дома, на рабочем месте и в зонах отдыха.
• Надевайте перчатки, когда касаетесь потенциально зараженных животных или их шкур, не допускайте контактов между вашей кожей и бактериями чумы.
• Используйте средства против насекомых, если есть риск заразиться блохами во время кемпинга, походов или работы на открытом воздухе.
• Защищайте домашних животных, применяя средства против блох.
• Не позволяйте собакам или кошкам, которые свободно перемещаются в эндемичных местах, спать на вашей кровати.