Կարմիր խաչը պիլոտային ծրագիր կսկսի Տավուշի մարզի երեք հիվանդանոցում
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Կարոլին Դույեզի հետ՝ քննարկելու երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցեր:
Հյուրերը ներկայացրել են Հայաստանում և Արցախում ԿԽՄԿ գործունեության հիմնական ուղղությունները և հետաքրքրվել գերատեսչության ծրագրային առաջնահերթություններով, որոնց շուրջ և հնարավոր է սերտացնել գործակցությունը:
Արսեն Թորոսյանը շեշտադրել է առողջության առաջնային օղակի վերազինումն ու հզորացումը և կարևորել նաև այս ուղղությամբ ջանքերի մեկտեղումը, փոխանցել Հայաստանում սքրինինգային 2 նոր ծրագրի ներդրման նպատակադրումը:
Կարոլին Դույեզը հետաքրքրվել է սահմանամերձ համայնքներում բնակչության, ինչպես նաև սոցիալապես անապահով խմբերի, մասնավորապես, հաշմանդամություն ունեցող և ազատազրկված անձանց համար առողջապահական ծառայությունների հասանելիության բարելավմանն ուղղված առողջապահության նախարարության նոր ծրագրերով:
Անդրադարձ է կատարվել բանտերում տուբերկուլոզի կանխարգելմանն ուղղված ծրագրի ընթացքին, քննարկվել են առաջնային օղակում հոգեկան առողջության պահպանմամբ զբաղվող կենտրոնների ստեղծմանն առնչվող հարցեր:
Միջազգային այս կազմակերպությունը նախատեսում է պիլոտային ծրագիր սկսել Տավուշի մարզի երեք հիվանդանոցում՝ անհետաձգելի բուժօգնության ծառայությունների ստեղծման ուղղությամբ, որի շուրջ նախարարության հետ առկա է փոխըմբռնման հուշագիր:

Красный Крест начинает пилотную программу в Тавушской области Армении
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян 18 июня встретился с руководителем делегации Комитета Красного Креста Каролин Дуйез, сообщает пресс-служба министерства.
Гости представили министру основные направления деятельности Комитета в Армении и Арцахе и поинтересовались программными приоритетами ведомства, вокруг которых можно развивать сотрудничество.
Арсен Торосян подчеркнул необходимость переоснащения и усиления первичного звена охраны здоровья и поделился планами о внедрении 2 скрининговых программ.
Каролин Дуйез поинтересовалась новыми программами Минздрава, направленными на улучшение доступности медицинских услуг для жителей приграничных районов, социально необеспеченных групп и инвалидов, а также лиц, находящихся в заключении.
Был рассмотрен ход реализации программы по предотвращению туберкулеза в тюрьмах, а также обсуждены вопросы, касающиеся создания центров по охране психического здоровья в первичном звене.
Международный Комитет Красного Креста планирует начать пилотную программу в трех больницах Тавушской области по созданию служб неотложной помощи, по которой между Комитетом и Минздравом есть Меморандум о сотрудничестве.