Ընդհանուր անեսթեզիայի տակ մարդկանցից շատերի գիտակցությունը սթափ է մնում. հետազոտություն
Մարդկանցից շատերը, գտնվելով ընդհանուր անեսթեզիայի տակ, սթափ գիտակցության մեջ են մնում. հիվանդներից 50 տոկոսին անեսթեզիա ներարկելուց հետո կարելի է հեշտությամբ արթնացնել բարձր ձայնով կամ հպմամբ: Ընդհանուր անեսթեզիայի տակ գտնվողներից 42 տոկոսին կարելի է գիտակցության վերադարձնել: Եվ չնայած հիվանդները ցավ չեն զգում, նրանց ուղեղը հետեւում է բոլոր գործողություններին: Այս մասին հայտնում են University of Turku-ի (Ֆինլանդիա) գիտնականները:
Հետազոտության համաձայն՝ որոշ մարդկանց կարող են երկսթրեսի ենթարկել վիրահատարանում տարբեր ձայները: Ինչպես հայտնի է դարձել, մյուսները հիշում են անգամ վիրահատության առանձին պահերը: Գրեթե բոլոր հիվանդները հայտնում են իրականությանը միախառնված քնի նման վիճակի մասին:
Գիտնականները վերլուծել են 47 առողջ մարդկանց վիճակը, որոնց սեդատիվ միջոց են տվել (դեկսմեդետոմիդին) կամ ընդհանուր անեսթեզիա (պրոպոֆոլ): Միջոցների խտությունն աստիճանաբար մեծացրել են: Մարդկանց հասցրել են այն վիճակին, երբ նրանք քնել են եւ դադարել բժիշկներին պատասխանել: Այնուհետեւ մասնագետները փորձել են կամավորներին զգայունության բերել՝ զուգահեռ գրանցելով ուղեղի ակտիվությունը: Օրինակ՝ կամավորների համար անհեթեթ նախադասություններով կամ ձայներով ձայնագրություններ են միացրել:
Ուղեղի ակտիվության վելուծությունը ցույց է տվել, որր մարդը, չնայած գտնվում է անեսթեզիայի տակ, հայտնվում է խորը քնի եւ գիտակցման միջեւ եղած վիճակում: Սեդատիվ դեղամիջոց ստացած մարդիկ արտահայտություններ են լսել եւ փորձել դրանք հասկանալ, իսկ պրոպոֆոլ ստացած մարդիկ շարունակել են քնած մնալ: Բայց երբ միացվել են տհաճ ձայներ, դրանց արձագանքել են բոլոր մարդիկ: Նրանց ուղեղը մտապահել է այդ ձայները՝ մարդիկ դրանց արագ արձագանքել են հետագայում լսելիս:
Ըստ էության, անեսթեզիան մարդուն ուղղակի շրջակա միջավայրից անջատում է: Նույնիսկ եթե նա ամբողջությամբ չի գիտակցում, նրա ուղեղը շարունակում է վերլուծել շուրջը տեղի ունեցող ամեն ինչ:

According to The Daily Mail, half of people given a sedative can be woken with a brief shake and a loud shout, while 42 per cent of those under general anaesthetic can be roused into consciousness, a study found.
Although they are unable to feel pain while under the knife, their brains keep track of what is going on around them, particularly if they hear worrying noises, the research adds.
Some are even able to remember parts of operations, albeit a little hazily.
Study author Antti Revonsuo, from the University of Turku, Finland, said: 'Nearly all participants reported dream-like experiences that sometimes mixed with the reality.'
The researchers analysed 47 healthy people who were given either the sedative dexmedetomidine or the general anaesthetic propofol until they were unable to respond.
While the drugs were being infused, attempts were made to rouse the participants.
Drug concentrations were then increased until the participants appeared to lose consciousness.
The participants brain waves were recorded throughout the experiment.
All the participants were also played recordings of sentences that ended unexpectedly, such as 'the night sky was filled with shimmering tomatoes', while other sound bites were completely normal.
'Anaesthesia just disconnects the patient from the environment'
Brain-wave results suggest people alternate between deep sleep and a higher sense of consciousness while supposedly out cold.
The brain waves of sedated people suggest they can hear unusual phrases and try to make sense of them, while those on propofol continue snoozing.
Yet when the participants were played unpleasant noises, all seemed to be paying attention. They also reacted faster to the noises when played them again when awake.
Study author Harry Scheinin said: 'In other words, the brain can process sounds and words even though the subject did not recall it afterwards.
'Against common belief, anaesthesia does not require full loss of consciousness, as it is sufficient to just disconnect the patient from the environment.'