Ես մեր ժողովրդին առողջություն եմ մաղթում. վարչապետը մասնակցեց «Շենգավիթ» ԲԿ-ի նոր մասնաշենքի բացմանը (ֆոտո)
15 սեպտեմբերի, 2018  16:06
Սեպտեմբերի 15-ին Երեւանում տեղի ունեցավ «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնի նոր մասնաշենքի պաշտոնական բացումը: Բացման արարողությանը ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, մայրաքաղաքի այլ կլինիկաների ղեկավարներ եւ բժիշկներ:
«Շենգավիթ» ԲԿ գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Ուռումյանը համառոտ ներկայացրեց հիվանդանոցի պատմությունը. 1987 թվականին նախկին խորհրդային թիվ 3 ծննդատունը գլխավորեց գինեկոլոգ Սերգեյ Ուռումյանը: 2001-ին ծննդատունը դարձավ «Շենգավիթ» բազմապրոֆիլային բժշկական կենտրոն: Կլինիկան 1999 թվականից ակտիվորեն համագործակցում էր կալիֆորնիացի պրոֆեսոր, գինեկոլոգ Պետրոս Կոջյանի հետ:
Կլինիկան առաջինն էր, որ  Հայաստանում ներդրեց գինեկոլոգիական վիրահատությունների էնդոսկոպիկ մեթոդը: Հիվանդանոցը զարգացավ եւ արդեն չէր տեղավորվում հին, փոքրիկ մասնաշենքում:
2008 թվականին մշակվեց նոր հիվանդանոցային շենքի կառուցման նախագիծը, որը համապատասխանում էր ժամանակակից չափանիշներին: Գտնվեց նաեւ ներդրողը՝ «Տարոն Ստրոյ» ռուսական ընկերության ղեկավար Բաբիկ Շահնազարյանը:
Սերգեյ Ուռումյանի, Պետրոս Կոջյանի եւ Բաբիկ Շահնազարյանի համագործակցությունը, ի վերջո, հանգեցրեց նորագույն սարքավորումներով հագեցած ժամանակակից բազմապրոֆիլային  հիվանդանոցի ստեղծմանը:
Բացման հանդիսավոր արարողությունից հետո ելույթի իր խոսքում առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն ընդգծեց, որ բուժկենտրոնի նոր մասնաշենքի բացումն ուղղակիորեն նշանակում է մեր քաղաքացիներին տրամադրվող բուժօգնության նոր որակ, նոր հնարավորություններ:
«Առողջապահության նախարարության գերակա խնդիրն է որակյալ բուժօգնության ապահովումը, և այս ուղու վրա մեզ մեծապես անհրաժեշտ է ունենալ ժամանակի պահանջով թելադրված որակ ապահովող բուժհաստատություններ: Սա ենթադրում է, որ այսպիսով մեր քաղաքացիները մեր իսկ երկրում կկարողանան ստանալ անհրաժեշտ բարձրորակ բուժօգնություն` չգերադասելով այն փնտրել երկրից դուրս:
Լիահույս եմ, որ առողջապահական գերատեսչության այս նպատակի իրագործմանը կծառայի նաև «Շենգավիթ» բուժկենտրոնը՝ իր նոր հագեցվածությամբ»,- ասաց նախարար Թորոսյանը:
Այս բուժհաստատության ընդլայնումը Հայաստան-Սփյուռք գործակցության լավագույն օրինակներից է, ուստի նախարարը հույս հայտնեց, որ սա օրինակ կծառայի դրսում ապրող մեր հայրենակիցների համար` ներդրում ունենալու առողջապահության ոլորտի զարգացման գործում։
NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում «Շենգավիթ» ԲԿ գործադիր տնօրենը պատմեց, որ նախկինում նրանց բժիշկները այցելելով  տարբեր օտարերկրյա կլինիկաներ, միշտ ափսոսանք էին հայտնում, որ Հայաստանում նման տեխնիկական հնարավորություններ չկան: Այսօր նրանց աչքերը փայլում են ուրախությունից եւ ոգեւորությունից:
Շենգավիթ ԲԿ-ն կարող է հպարտանալ Հայաստանի համար առանձնահոտուկ վիրաբուժական եւ ախտորոշիչ սարքավորումներով, մասնավորապես Olympus էնդոսկոպիկ սարքերով, որոնք 3D գործառույթներ ունեն: Բժշկական կենտրոնը նաեւ բացել է ինտերվենցիոն  սրտաբանության նոր ծառայություն, թարմացրել է ուրոլոգիայի եւ ծննդատան ծառայությունը:
Կառավարության ղեկավարը շրջայց է կատարել կենտրոնում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին և ստեղծված պայմաններին: Կենտրոնի ղեկավարները վստահեցրել են, որ քաղաքացիներին մատուցելու են բարձրորակ ծառայություններ՝ ապահովելով հետազոտությունների, միջամտությունների, վիրահատությունների ողջ ծավալը: Նրանց խոսքով՝ կենտրոնի բժշիկները պարբերաբար վերապատրաստվում են ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ եվրոպական և իսրայելական կլինիկաներում: Նախատեսվում է իրականացնել նաև հեռահար բժշկություն, փորձի փոխանակում, առցանց օնլայն վիրահատություններ:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է առողջապահության ոլորտում նմանատիպ խոշոր ծրագրերի իրականացումն ու քաղաքացիներին բարձր որակի ծառայությունների մատուցումը:
Բուժկենտրոնից դուրս գալուց լրագրողների հարցին այն մասին, թե ինչ տպավորություններ ունի նա, վարչապետը նշեց, որ տպավորությունները դրական էին, եւ բոլորին առողջություն մաղթեց։

Я желаю всем здоровья: Никол Пашинян принял участие в открытии МЦ «Шенгавит»
В Ереване 15 сентября состоялось официальное открытие нового корпуса медицинского центра «Шенгавит». На церемонии открытия присутствовали премьер-министр Армении Никол Пашинян, министр здравоохранения Арсен Торосян, министр образования и науки Араик Арутюнян, руководители и врачи других столичных клиник.
Исполнительный директор МЦ «Шенгавит» Александр Урумян кратко представил историю больницы: в 1987 году бывший советский роддом N3 возглавил гинеколог Сергей Урумян. В 2001 году роддом стал многопрофильным медцентром «Шенгавит». С 1999 года клиника активно сотрудничала с калифорнийским профессором, гинекологом Петросом Коджяном. Клиника одна из первых внедрила в Армении эндоскопический метод гинекологических операций. Клиника развилась, и ей стало тесно в старом, маленьком корпусе.
В 2008 году был разработан проект строительства нового, соответствующего  современным критериям корпуса больницы. Нашелся и инвестор – глава российской компании «Тарон Строй» Бабик Шахназарян. Сотрудничество Сергея Урумяна, Петроса Коджяна и Бабика Шахназаряна в итоге вылилось в создание современной многопрофильной больницы, оснащенной новейшей аппаратурой.
В ходе выступления на открытии медцентра министр здравоохранения Арсен Торосян  отметил, что открытие нового корпуса МЦ «Шенгавит» означает новое качество предоставляемых нашим гражданам услуг и новые возможности.
«Приоритетная задача Минздрава – обеспечение качественной медицинской помощи, и на этом пути нам необходимо иметь медучреждения, которые обеспечивают качество, продиктованное временем. Это предполагает, что наши граждане в нашей же стране смогут получать необходимое высококачественное медицинское обслуживание вместо поисков этой помощи за пределами страны», - сказал министр, выразив надежду, что переоснащенный МЦ «Шенгавит» будет служить данной цели МЗ.
Он отметил, что расширение данного медицинского учреждения – один из лучших образцов сотрудничества Армения-Диаспора, и он может стать примером для наших зарубежных соотечественников, желающих делать вклады в здравоохранение Армении.
В беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine исполнительный директор МЦ «Шенгавит» рассказал, что раньше их врачи, посещая разные зарубежные клиники, всегда выражали сожаление, что в Армении нет таких технических возможностей.  Сегодня их глаза блестят от радости и энтузиазма: МЦ «Шенгавит» может похвастаться уникальным для Армении хирургическим и диагностическим оборудованием, в частности эндоскопическими стойками Olympus, оснащенными 3D опциями. Медцентр открыл также новую службу интервенционной кардиологии, обновил службу урологии и роддом.
Премьер-министр Никол Пашинян осмотрел медцентр, ознакомился с новейшим оборудованием. Уже при выходе из клиники на вопрос журналистов о том, какие у него впечатления, премьер отметил, что впечатления позитивные, и пожелал всем здоровья.