Գտնվել է նոր գեն, որը պատասխանատու է տղամարդկանց անպտղության համար
Գիտությանն արդեն բավականին վաղուց է հայտնի RBMXL2 գենի մասին, բայց հիմա Նյուքասլի համալսարանի (Մեծ Բրիտանիա) գիտնականները պարզել են, որ հենց նա է պատասխանատու տղամարդկանց անպտղության համար:
Գիտնականների խոսքով՝ RBMXL2 գենը առկա է միայն արական սեռի մարդկանց եւ կաթնասունների մոտ, որի դիսֆունկցիան խոչընդոտում է սերմնաբջիջների ձեւավորմանը:
Գիտնականներն ընդունում են, որ չնայած տղամարդկանց անպտղությունը տարածված է աշխարհի բոլոր երկրներում, այս խնդիրը դեռեւս վատ է ուսումնասիրված եւ բժիշկների համար մեծապես հանելուկ է մնում: Մինչդեռ անպտղության խնդիրը բացասաբար է անդրադառնում տղամարդկանց հոգեկան առողջության վրա, նվազեցնում է նրանց ինքնագնահատականը եւ կարող է ծանր դեպրեսիաներ առաջացնել:
RBMXL2 գենը հայտնաբերվել է Y-քրոմոսոմում, որը միշտ անչափ դժվար է եղել հետազոտել: Այս անգամ մասնագետները փորձերի շարք են անցկացրել RBMXL2 ակտիվացված գենով մկների վրա:
Գիտնականներն իրենց հետազոտության ընթացքում հայտնաբերել են, որ RBMXL2 գենի միացումն արգելափակել է մյուս գեների էքսպրեսիան, ինչի հետեւանքով սերմնաբջիջները նորմալ զարգանալու, իսկ հետո ձվաբջիջը բեղմնավորելու հնարավորություն չեն ստացել: Նախագծի հեղինակների կարծիքով՝ նույն բանը տեղի է ունենում տղամարդկանց օրգանիզմում՝ «արթնացած» RBMXL2 գենը նրանց անպտուղ է դարձնում:

Найден новый ген, отвечающий за мужское бесплодие
О гене RBMXL2 науке известно уже достаточно давно, но лишь сейчас ученые из Ньюкаслского университета (Великобритания) выяснили, что именно он ответственен за бесплодие у мужчин.
Ген RBMXL2, по словам ученых, присутствует только у людей и млекопитающих мужского пола, и его дисфункция препятствует образованию сперматозоидов.
Ученые признают, что хотя мужское бесплодие широко распространено во всех странах мира, эта проблема все еще плохо изучена и во многом остается загадкой для врачей. Меж тем проблема бесплодия негативно сказывается на психическом здоровье мужчин, снижает их самооценку и может приводить к тяжелым депрессиям.
Ген RBMXL2 был обнаружен в Y-хромосоме, которую всегда было очень трудно исследовать. В этот раз специалисты провели серию экспериментов на мышах с активизированным геном RBMXL2.
В ходе своего расследования ученые обнаружили, что включение гена RBMXL2 блокировало экспрессию других генов, вследствие чего сперматозоиды не получали возможности нормально развиваться, а после – оплодотворять яйцеклетку. Авторы проекта полагают, что то же самое происходит в организме мужчин – «проснувшийся» ген RBMXL2 делает их бесплодными.