Ականջի մեջ խցանված բամբակի խծուծը դարձել է գանգի ծանր բորբոքման պատճառ
Երբ 31-ամյա տղամարդուն անգիտակից վիճակում բերել են հիվանդանոց, պարզվել է, որ նրա գանգում առկա է բորբոքում, որն առաջացել է ականջի մեջ խցանված բամբակի խծուծի պատճառով: Այս պատմությունը ներկայացված է BMJ Case Reports-ում:
Ուշաթափությունից մի քանի օր առաջ պացիենտը, ում անունը չի հրապարակվում, տանջվել է գլխացավերից, ցավի նոպաներից, սրտխառնոցից եւ ականջից արտադրությունից: Նա վերջին շրջանում նաեւ դժվարությամբ էր հիշում մարդկանց անունները, սակայն նրա մոտ նեւրոլոգիական այլ ախտանշաններ չկային: Ջերմություն եւս չուներ:
University Hospitals Coventry-ի եւ Warwickshire NHS Trust-ի բժիշկներն այս պացիենտով զբաղվել են, երբ նրան բերել են անհետաձգելի օգնության բաժանմունք: Նրան առաջին հերթին հակաբիոտիկներ են տվել՝ համենայնդեպս, եթե նրա մոտ մենինգիտ լիներ: Այնուհետեւ զբաղվել են նրա ականջի հետազոտությամբ: Նրանք նկատել են, որ լսողական ուղին սարսափելի բորբոքված էր, իսկ թարախային արտադրության տակ հայտնաբերել են բամբակի խծուծ:
Հայտնի չէ, թե այն որքան երկար էր ականջի մեջ մնացել, բայց հայտնի է, որ պացիենտը 5 տարի գանգատվել է լսողության վատթարացումից:
Խծուծի պատճառով պացիենտի ականջի մեջ բորբոքային պրոցես էր սկսվել, որն այնուհետեւ անցել էր ներգանգային հյուսվածքներին: Բարեբախտաբար, այս պրոցեսը ուղեղին չէր հասել:
Տղամարդու լիակատար առողջացումը տեւել է 10 շաբաթ: Հակաբիոտիկների կուրսի ավարտից հետո նրա ականջը շատ լավ վիճակում էր, եւ ոչ մի նեւրոլոգիական ախտանշան չկար: Բժիշկների խոսքով՝ տղամարդը ականջներն այլեւս բամբակի խծուծներով չի մաքրում:

Застрявший в ухе ватный тампон стал причиной серьезного воспаления в черепе
Когда 31-летнего мужчину доставили в больницу в бессознательном состоянии, оказалось, что в его черепе воспаление, вызванное застрявшим в ухе ватным тампоном. Об этом случае рассказывается в BMJ Case Reports.
За несколько дней до обморока пациент, имя которого не сообщается, мучился из-за головных болей, припадков, рвоты болей и выделений из уха. В последнее время он также с трудом вспоминал имена людей, но других неврологических симптомов у него не было. Жара тоже не было.
Врачи из University Hospitals Coventry и Warwickshire NHS Trust занялись этим пациентом, когда его доставили в отделение неотложной помощи. Первым делом ему дали антибиотики – на случай, если бы у него был менингит. Затем занялись исследованием его уха. Они заметили, что ушной канал был страшно воспален, а под гнойными выделениями обнаружили ватный тампон.
Неизвестно, как давно этот тампон там находился, но известно, что пациент в течение 5 лет жаловался на ухудшение слуха.
Из-за тампона в ухе пациента начался воспалительный процесс, который затем перешел на ткани внутри черепа. К счастью, мозг этот процесс не задел.
Чтобы полностью выздороветь, пациенту потребовалось 10 недель. После завершения курса антибиотиков его ухо было здорово и никаких неврологических симптомов не было. По словам врачей, этот мужчина больше не чистит уши ватными тампонами.