Բուժսարքավորումները Հայաստանի բուժկենտրոններին մատակարարվել են բարձրացված գներով
Բուժսարքավորումները Հայաստան են ներկրվել ավելի ցածր գներով, քան մատակարարվել են բուժկենտրոններին անցկացված մրցույթների արդյունքներով։ Այս մասին ասվում է Հայաստանի Հաշվեքննիչ պալատի վերլուծությունում։
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում Հայաստանի Հաշվեքննիչ պալատի Երրորդ վարչության ղեկավար Գեղամ Հովեյանը տեղեկացրեց, որ վերլուծվել են 2017 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2018 թվականի սեպտեմբերի 30-ի տվյալները։ Ուշադրության կենտրոնում են եղել բուժսարքավորումների, կահույքի եւ բժշկական պարագաների գնման մրցույթները Վանաձորի, Սեւանի եւ Արտաշատի բուժկենտրոնների համար։ Արժեքը նշվում էր առանց փոխադրման եւ սարքավորումների տեղադրման, ինչպես նաեւ դրանց շահագործման նրբությունների ուսուցման ծախսերի հաշվառման։
Պարզվել է, որ  ըստ լոտերի երեք մրցույթի անցկացման պատճառով ըստ էության բաց են թողնվել 184.4 մլն դրամ խնայելու հնարավորությունները։ 2017-2018 թվականների 9 ամիսների մրցույթների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Վանաձորի ԲԿ տեխնիկական հագեցման մրցույթի հաղթողներ ըստ 1 եւ 3 լոտերի դարձել են ներմուծող ընկերությունները, որոնք կոնսորցիումներ են ստեղծել։ Ինչպես նշվեց, այս հանգամանքը խոչընդոտել է մրցույթի առավել արդյունավետ անցկացմանը այդ թվում եւ գնային առաջարկի եւ մրցակցության սկզբունքների ապահովման տեսակետից։
Անցկացվել է նշված բուժկենտրոններին «Առողջապահության ոլորտում ծրագրերի իրականացման գրասենյակի» կողմից մատակարարված բուժսարքավորումների, կահույքի եւ բժշկական պարագաների արժեքի, ինչպես նաեւ դրանց արժեքի համեմատական վերլուծություն Հայաստանի տարածք ներկրելիս։ Համեմատական վերլուծությունը վերաբերել է  167 անուն ապրանքների, որոնք մատակարարման ժամանակ գնահատվել են 2.3 մլրդ դրամ։ Այնինչ պարզվել է, որ դրանք ձեռք են բերվել 1.3 մլրդ դրամով, այսինքն՝ տարբերությունը կազմում է ավելի քան 840 մլն դրամ։
Այսպես՝ հեմոդիալիզի 15 սարքեր Հայաստան են ներմուծվել 62,2 մլն դրամով, սակայն Վանաձորի ԲԿ-ին տրամադրվել են 171 մլն դրամով, այսինքն՝ տարբերությունը կազմել է 174,4 տոկոս: Հեմոդիալիզի սարքի ջրի մաքրման համակարգը Հայաստան է ներմուծվել 18,6 մլն դրամով, իսկ Վանաձորի ԲԿ-ն այն ձեռք է բերել 41,7 մլն-ով (տարբերությունը՝ 123,8 տոկոս): Դրանից բացի, բժշկական կենտրոն է մատակարարվել լապարոսկոպիայի սարքավորում՝ 102,5 մլն դրամով, մինչդեռ մատակարարը այն ձեռք էր բերել 41 մլն դրամով Հայաստանի տարածքում գործող մեկ այլ ԲԲԸ-ից:
Հովեյանը ուշադրություն դարձրեց նաեւ այն փաստին, որ մատակարարվող սարքավորման արժեքի տարբերությունը հայտնաբերվել է նաեւ տարբեր բժշկական կենտրոնները համանման տեխնիկական պահանջներով սարքավորումներով զինելու համար անցկացված մրցույթների վերլուծությամբ: Այսպես՝ 2017 թվականին Վանաձորի ԲԿ-ն սեղանի ավտոկլավը ձեռք էր բերել 1,9 մլն դրամով, սակայն մեկ տարի անց, Սեւանի եւ Արտաշատի բժշկական կենտրոնները սարքավորումներով զինելու մրցույթների արդյունքներով սեղանի ավտոկլավը ձեռք է բերվել 2,3 մլն դրամով:
Հայաստանի առողջապահության փոխնախարար Հովհաննես Հարությունյանն իր կողմից նշեց, որ բուժսարքավորումներ ներկրող ընկերությունները հետագայում լրացուցիչ ծախսեր են կրում։ Արդյունքում, օրինակ, լապարասկոպիայի սարքավորում մատակարարող ընկերության շահույթը չի գերազանցել 20 տոկոսը։
Հավելենք, որ անցկացված վերլուծությունը վերաբերել է Հայաստանում իրականացվող հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ծրագրի կատարմանը: Հիշեցնենք, որ դրա իրականացման համար Համաշխարհային բանկի կողմից հատկացվել էր 35 մլն դոլարի վարկ: Դրանից բացի, ՀԲ-ն Հայաստանի առողջապահության նախարարությանը հատկացրել էր 1,8 մլն դոլարի դրամաշնորհ:

Медицинское оборудование поставлялось в медцентры Армении по завышенным ценам
Медицинское оборудование импортировалось в Армению по более низким ценам, чем поставлялось в медцентры по итогам проведенных тендеров. Об этом говорится в анализе Аудиторской палаты Армении.
В ходе заседания Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам глава Третьего департамента Аудиторской палаты Армении Гегам Овеян сообщил, что были проанализированы данные с 1 января 2017 года до 30 сентября 2018 года. В центре внимания были тендеры на закупку медоборудования, мебели и медицинских принадлежностей для медцентров Ванадзора, Севана и Арташата. Стоимость указывалась без учета расходов на транспортировку и установку оборудования, а также обучения нюансам его эксплуатации.
Выяснилось, что по причине проведения трех тендеров по лотам, были по сути упущены возможности для экономии суммы в размере 184.4 млн драмов. Анализ тендеров за 9 месяцев 2017-2018 гг. показывает, что победителями тендера на техническое оснащение Ванадзорского МЦ в лотах 1 и 3 стали компании-импортеры, создавшие консорциумы. Как было отмечено, данное обстоятельство стало препятствием к более эффективному проведению тендера в том числе с точки зрения ценового предложения и обеспечения принципов конкуренции.
Был проведен сравнительный анализ стоимости поставленного вышеотмеченным медцентрам со стороны "Офиса по реализации программ в сфере здравоохранения" медоборудования, мебели и медицинских принадлежностей, а также их стоимости при ввозе на территорию Армении. Сравнительный анализ затронул 167 наименований товаров, которые при поставке были оценены в 2.1 млрд драмов. Между тем выяснилось, что они были приобретены за 1.3 млрд драмов, то есть разница составила свыше 840 млн драмов.
Так, 15 аппаратов для гемодиализа были импортированы в Армению за 62.2 млн драмов, однако поставлены Ванадзорскому МЦ за 171 млн драмов, то есть разница составила 174.4%. Система для очистки воды в аппарате для гемодиализа была импортирована в Армению за 18.6 млн драмов, а Ванадзорский МЦ ее приобрел за 41.7 млн (разница - 123.8%). Тому же медцентру было поставлено оборудование для лапароскопии за 102.5 млн, в то время как поставщик приобрел его у другого действующего на территории Армении ООО за 41 млн драмов.
Овеян также обратил внимание на то, что разница в стоимости поставляемого оборудования была выявлена и при анализе тендеров для оснащения разных медцентров оборудованием с аналогичными техническими требованиями. Так, в 2017 году настольный автоклав был приобретен Ванадзорским МЦ за 1.9 млн драмов, однако спустя год, по итогам тендеров на оснащение Севанского и Арташатского медцентров, настольный автоклав был приобретен за 2.3 млн драмов.
Со своей стороны заместитель министра здравоохранения Армении Ованнес Арутюнян отметил, что компании, импортируемые медоборудование, несут в дальнейшем дополнительные расходы. В результате, к примеру, прибыль компании, поставившей оборудование для лапароскопии, не превысила 20%.
Добавим, что проведенный анализ касался выполнения реализуемой в Армении программы по контролю и профилактике заболеваний. Напомним, что на ее реализацию со стороны Всемирного Банка был выделен кредит в размере $35 млн. Кроме того, ВБ выделил Министерству здравоохранения Армении грант в $1.8 млн.