11-ամյա տղան մահացել է բժիշկների անուշադրության պատճառով
ԱՄՆ-ի Մասաչուսեթս նահանգի Բոստոն քաղաքում ավարտվել է 11-ամյա տղայի՝ Ջորջ Սմիթի մահվան հետ կապված հետաքննությունը, որը մահացել էր հոսպիտալացնելուց հրաժարված շտապ օգնության բրիգադի պատճառով:
Lincolneshire Live-ը հաղորդում է, որ տղան իր կյանքի մեծ մասը տառապում էր ասթմայի ծանր տեսակով:
2017-ի հոկտեմբերին հերթական նոպայի ժամանակ նրա մայրը միանգամից շատպ օգնություն էր կանչել եւ նրան ինգալյատոր տվել:
Ժամանած բժիշկները զննել էին երեխային, սակայն որոշել էին, որ նրան պետք չէ հոսպիտալացնել, քանի որ նա կարողանում էր ինքնուրույն ոտքի վրա կանգնել եւ հանգսիտ խոսել:
Ընդ որում տղայի արտաշնչման արագության գագաթնակետը գերազանցում էր նորմալ ցուցանիշը, սակայն բժիշկները դրան մեծ նշանակություն չէին տալիս:
Մի քանի ժամ անց Ջորջի մոտ երկրորդ նոպան էր սկսվել. տղան կորցրել էր գիտակցությունը եւ սիրտը կանգնել էր: Հայրը ստիպված էր եղել վերակենդանացնել երեխային մինչեւ շտապ օգնության ժամանումը: Այս անգամ Ջորջին արդեն տեղափոխել էին հիվանդանոց, սակայ նրան չէր հաջողվել փրկել:
«Նրա մահն աներեւակայելի ցավ էր պատճառել: Ջորջն ամենից շատ վախենում էր մահանալ եւ սովորել էր ապրել դրա հետ», — պատմում է տղայի մայրը:
Դեպքի հետաքննությունն անցկացրած հանձնաժողովը եկել էր այն եզրակացության, որ երեխայի մահվան պատճառ էր դարձել շտապ օգնության աշխատակիցների անուշադրությունը:
Հանձնաժողովի եզրակացության համաձայն, նրանք նրան անհրաժեշտ օգնություն ցույց չեն տվել: Մասնագետների կարծիքով բացառված չէ, որ տղային կհաջողվեր փրկել, եթե նրան հոսպիտալացնեին դեռ առաջին նոպայի ժամանակ:

11-летний мальчик с астмой скончался из-за халатности врачей
В американском городе Бостон, штат Массачусетс, завершено расследование в связи со смертью 11-летнего Джорджа Смита, который скончался после отказа бригады скорой помощи от госпитализации.
Как сообщает сайт Lincolneshire Live, мальчик большую часть своей жизни страдал тяжелой формой астмы. В октябре 2017 во время очередного приступа года его мать сразу же вызвала скорую помощь и дала ему ингалятор. Прибывшие медики осмотрели ребенка, но решили, что госпитализировать его не нужно, так как он мог самостоятельно стоять на ногах и спокойно говорить. При этом пиковая скорость выдоха у мальчика превышала нормальное значение, но врачи не придали этому большого значения.
Через несколько часов у Джорджа случился второй приступ: мальчик потерял сознание, и у него остановилось сердце. Отцу пришлось несколько раз реанимировать ребенка до повторного приезда скорой. В этот раз Джорджа уже доставили в больницу, но спасти его не удалось.
«Его смерть причинила невообразимую боль. Больше всего Джордж боялся умереть от астмы и научился с ней жить», — рассказала мама мальчика.
Комиссия, проводившая расследование этого случая, пришла к выводу, что причиной смерти ребенка стала халатность сотрудников скорой помощи. Согласно заключению комиссии, они не оказали ему необходимой помощи, а также не внесли повторные результаты, которые показал прибор для измерения пиковой скорости выдоха. По мнению специалистов, не исключено, что мальчика удалось бы спасти, если бы его госпитализировали еще во время первого приступа.