Ռոք աստղ Օզզի Օսբորնի մոտ յուրատեսակ գենետիկ մուտացիա է հայտնաբերվել
Ամերիկյան Knome ընկերության գիտնականները, որն ուսումնսիրում է  մարդու  գենոմը,  բրիտանացի ռոք երաժիշտ Օզզի Օսբորնի մոտ գենետիկ մուտացի են հայտնաբերել:
Արտասահմանյան լրատվամիջոցները հայտնում են, որ ռոք աստղի հետազոտությունները սկսվել են դեռեւս 2010-ին: Գիտնականներին հետաքրքրել է, թե ինչպես է երաժիշտը կարողացել  հասնել տարեց տարիքի՝ չնայած թմրանյութերի եւ ալկոհոլի չարաշահմանը:
Ինդիանա նահանգի բժշկական քոլեջի պրոֆեսոր Բիլլ Սալիվանի խոսքով՝ Օզզին յուրահատուկ գենետիկ մուտացիայի կրող  է, որը նախկինում չի ուսումնասիրվել:
Դրա շնորհիվ՝ ռոքերի օրգանիզմը գրեթե անընկալունակ է տարբեր խթանող նյութերի երակարատեւ ազդեցությանը:
Սալիվանը նշում է, որ գեների փոփոխությունը ազդում է ոչ միայն մարդու վարքի վրա, այլեւ նրա հակումների: Այսպիսով, օրինակ՝ սուրճի նկատմամբ հակումը եւ նույնիսկ քաղաքական հայացքները կարող են պայմանավորված լինել կոնկրետ մարդու գենետիկ ծածկագրով:
Օզզի Օսբորնի յուրատեսակ դեպքն ընդգրկվելու է մարդու առողջության վրա ԴՆԹ-ի գենետիկ մուտացիների ազդեցության մասին National Geographic-ի հրատարած գրքում:

August 12, 2019  12:15
Scientists of the American company Knome, studying the human genome, have identified a genetic mutation in British rock musician Ozzy Osbourne, The NY Post reported
According to foreign media reports, studies of the rock star genome began back in 2010. Scientists were interested in how a musician could survive to old age, despite the abuse of alcohol and drugs.
According to Bill Sullivan, a professor from the Indiana College of Medicine, Ozzy is a carrier of a unique genetic mutation that has not been previously investigated. Thanks to it, the body of the rocker is practically immune to the prolonged exposure to various stimulants.
Sullivan notes that gene variations affect not only human behavior, but also his addictions. Thus, addiction, for example, to coffee, and even political views can be due to the genetic code of a particular person.
A unique case of Ozzy Osbourne will be included in the book of the National Geographic Publishing House on the effect of genetic mutations of DNA on human health.