ԱՀԿ. 2018 թվականին կարմրուկից մահացել է 140 հազար մարդ
2018 թվականին կարմրուկը դարձել է 140 հազար մարդու մահվան պատճառ։ Այս մասին վկայում են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) նոր տվյալները։ Հիվանդության զոհերի մեծ մասը մինչեւ 5 տարեկան երեխաներն են։
ԱՀԿ մասնագետների խոսքով՝  փոքր տարիքի երեխաների մոտ առավել մեծ է բարդությունների վտանգը կարմրուկով վարակվելուց հետո. նրանք ավելի հաճախ են հիվանդանում թոքաբորբով եւ էնցեֆալիտով, եւ նրանց մոտ հիվանդությունից հետո առաջանում է հաշմանդամություն։
Ամենից շատ կարմրուկի պատճառով 2018-ին տուժել են Ուկրաինան, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունը, Լիբերիան, Մադագասկարը եւ Սոմալին. այս երկրներին բաժին է ընկել կարմրուկի բոլոր դեպքերի կեսը։
Համաձայն վիճակագրական վերլուծության, որն անցկացվել է այս տարի, 2018 թվականին աշխարհում կարմրուկով հիվանդացել է 9 մլն 769 հազար 400 մարդ, որոնցից 142 հազար 300-ը մահացել է; 2017-ին կարմրուկով հիվանդացածների թիվը աշխարհում կազմել է 7 մլն 585 հազար 900 մարդ, հիվանդությունից մահացել է 124 հազարը։

ВОЗ: В 2018 году корь убила 140 000 человек
В 2018 году корь убила более 140 000 человек, согласно новым данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Большинство жертв болезни – дети в возрасте до 5 лет.
По словам специалистов ВОЗ, у детей младшего возраста наиболее высок риск осложнений после заражения корью: они чаще сталкиваются с пневмонией и энцефалитом, и у них чаще развивается инвалидность после болезни.
Больше всех из-за кори в 2018 году пострадали Украина, Демократическая Республика Конго, Либерия, Мадагаскар и Сомали: на эти страны пришлась половина всех случаев кори.
Согласно статистическому анализу, проведенному в этом году, всего в 2018 году в мире корью заболели 9 769 400 человек, 142 300 из них умерли. В 2017 году количество заболевших корью в мире составило 7 585 900, а смертей от болезни – 124 000.