ԲՑԺ պատվաստանյութը նվազեցնում է կորոնավիրուսից մահվան ռիսկը. հետազոտություն
Տուբերկուլազի դեմ ԲՑԺ պատվաստանյութը, որը սովորաբար կիրառվում է երեխաների շրջանում երկրներում, որտեղ այդ հիվանդության ռիսկը բարձր է, կարող է նվազեցնել կորոնավիրուսից մահվան ռիսկը: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ Վիրջինիա նահանգի Պոլիտեխնիկական համալսարանի գիտնականների հետազոտության մեջ: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Proceedings of the National Academy of Sciences ամսագրում, հաղորդում է MedicalXpress-ը:
Նախորդ հետազոտություններում մասնագետներն արդեն հայտնաբերել են ԲՑԺ պատվաստանյութի կապը մահացության ցածր մակարդակի հետ: Նոր հետազոտության մեջ մասնագետներն ուղղումներ են մտցրել տարբեր երկրների տվյալներում՝ հաշվի առնելով եկամուտը, կրթության հասանելիությունը, բժշկական սպասարկման մակարդակը, բնակչության թիվն ու խտությունը, ինչպես նաեւ տարիքային բաշխումը: Սակայն բոլոր դեպքերում այդ պատվաստանյութի օգտագործման եւ կորոնավիրուսից մահացության նվազեցման միջեւ կապը պահպանվել է:
ԳՖՀ-ում, օրինակ, պատվաստում է անցկացվել 1961-1998 թվակականներին, իսկ ԳԴՀ-ում այն անցկացվել է տասնամյակ առաջ եւ դադարեցվել 1975-ին: Դա նշանակում է, որ ժամանակակից Գերմանիայի արեւելյան հատվածի ավագ սերունդը կարող է ավելի պաշտպանված լինել կորոնավիրուսից, քան արեւմտյան հատվածի բնակիչները:
Սակայն աշխատության հեղինակները նշում են, որ եզրակացությունները միայն նախնական են: ԱՀԿ-ում պնդում են, որ դեռ չկան ապացույցներ, որ տուբերկուլոզի դեմ պատվաստանյութը կարող է պատշպանել կորոնավիրուսից, եւ խորհուրդ չեն տալիս այն օգտագործել կանխարգելման համար:

July 10, 2020  12:15
Bacille Calmette-Guerin (BCG) - a tuberculosis vaccine given to children in countries with high rates of tuberculosis infection - may play a significant role in mitigating mortality rates from COVID-19, MedicalXpress reported referring to a study published at Proceedings of the National Academy of Sciences.
"In our initial research, we found that countries with high rates of BCG vaccinations had lower rates of mortality," said Escobar, a faculty member in the Department of Fish and Wildlife Conservation. "But all countries are different: Guatemala has a younger population than, say, Italy, so we had to make adjustments to the data to accommodate those differences."
Germany, foe exmaple, had different vaccine plans prior to the country's unification in 1990. 'While West Germany provided BCG vaccines to infants from 1961 to 1998, East Germany started their BCG vaccinations a decade earlier, but stopped in 1975. This means that older Germans—the population most at risk from COVID-19—in the country's eastern states would have more protection from the current pandemic than their peers in western German states. Recent data shows this to be the case: western German states have experienced mortality rates that are 2.9 times higher than those in eastern Germany,' the edition noted.
In the meantime, the World Health Organization claims there is no convincing evidence that the tuberculosis vaccine can protect people from COVID-19, and does not recommend its use for prevention.