ԲՑԺ պատվաստանյութը նվազեցնում է կորոնավիրուսից մահվան ռիսկը. հետազոտություն
Տուբերկուլազի դեմ ԲՑԺ պատվաստանյութը, որը սովորաբար կիրառվում է երեխաների շրջանում երկրներում, որտեղ այդ հիվանդության ռիսկը բարձր է, կարող է նվազեցնել կորոնավիրուսից մահվան ռիսկը: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ Վիրջինիա նահանգի Պոլիտեխնիկական համալսարանի գիտնականների հետազոտության մեջ: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Proceedings of the National Academy of Sciences ամսագրում, հաղորդում է MedicalXpress-ը:
Նախորդ հետազոտություններում մասնագետներն արդեն հայտնաբերել են ԲՑԺ պատվաստանյութի կապը մահացության ցածր մակարդակի հետ: Նոր հետազոտության մեջ մասնագետներն ուղղումներ են մտցրել տարբեր երկրների տվյալներում՝ հաշվի առնելով եկամուտը, կրթության հասանելիությունը, բժշկական սպասարկման մակարդակը, բնակչության թիվն ու խտությունը, ինչպես նաեւ տարիքային բաշխումը: Սակայն բոլոր դեպքերում այդ պատվաստանյութի օգտագործման եւ կորոնավիրուսից մահացության նվազեցման միջեւ կապը պահպանվել է:
ԳՖՀ-ում, օրինակ, պատվաստում է անցկացվել 1961-1998 թվակականներին, իսկ ԳԴՀ-ում այն անցկացվել է տասնամյակ առաջ եւ դադարեցվել 1975-ին: Դա նշանակում է, որ ժամանակակից Գերմանիայի արեւելյան հատվածի ավագ սերունդը կարող է ավելի պաշտպանված լինել կորոնավիրուսից, քան արեւմտյան հատվածի բնակիչները:
Սակայն աշխատության հեղինակները նշում են, որ եզրակացությունները միայն նախնական են: ԱՀԿ-ում պնդում են, որ դեռ չկան ապացույցներ, որ տուբերկուլոզի դեմ պատվաստանյութը կարող է պատշպանել կորոնավիրուսից, եւ խորհուրդ չեն տալիս այն օգտագործել կանխարգելման համար:

Вакцина БЦЖ действительно снижает риск смерти от COVID-19 – исследование
Вакцина БЦЖ против туберкулеза, обычно применяемая среди детей в странах с высоким риском этого заболевания, может снизить риск смерти от COVID-19. К такому выводу пришли ученые Политехнического университета штата Вирджиния. Результаты их исследования были опубликованы в журнале Proceedings of the National Academy of Sciences, а кратко о них сообщает MedicalXpress.
В предыдущем исследовании специалисты уже обнаружили связь вакцины БЦЖ с низким уровнем смертности, рассказывает Lenta.ru. В новом исследовании они внесли коррективы в данные по разным странам, учитывая такие переменные, как доход, доступ к образованию, уровень медицинского обслуживания, численность и плотность населения, а также распределение по возрасту. Однако во всех случаях корреляция между использованием этой вакцины и снижением смертности от коронавируса сохранилась.
В ФРГ, например, вакцинация проводилась с 1961 по 1998 год, а в ГДР она проводилась десятилетием ранее и прекратилась в 1975 году. Это означает, что старшее население в восточной части современной Германии должно быть более защищено от COVID-19, чем люди того же возраста из западной Германии. Согласно последним данным, уровень смертности от коронавируса в западных федеральных землях в 2,9 раза выше, чем в восточных.
Однако авторы работы отмечают, что эти выводы – лишь предварительные. А ВОЗ утверждает, что на данный момент нет убедительных доказательств, что вакцина против туберкулеза способна защитить людей от COVID-19, и не рекомендуют ее использовать для профилактики.