Նոր բանաձեւը կօգնի հաշվարկել կորոնավիրուսի դեպքում մահվան հավանականությունը
Մեծ Բրիտանիայից գիտնականները բանաձեւ են մշակել, որի օգնությամբ կարելի է հաշվարկել կորոնավիրուսային ինֆեկցիայով վարակվելու դեպքում պացիենտի ողջ մնալու հավանականությունը։ Բանաձեւի հեղինակների կարծիքով՝ դրա շնորհիվ հնարավոր կլինի փրկել շատ կյանքեր, բուժման մեթոդն ավելի անհատական դարձնելով, հայտնում է The Mirror-ը։
«Հավանականության որոշման գործիքը» պացիենտներին բաժանում է 4 առանձին խմբի՝ ցածրից մինչեւ շատ բարձր։ Առաջին կարգում մահվան հավանականությունը բաժին է ընկնում յուրաքանչյուր 100-րդ դեպքին։ Վերջին կարգում կարող են մահանալ 100 պացիենտից մինչեւ 62-ը։
Բանաձեւը հաշվի է առնում այնպիսի չափորոշիչներ, ինչպես՝ տարիքը, սեռը, նախկինում ունեցած հիվանդությունների թիվը, շնչառության հաճախականությունը եւ արյան երկու անալիզների արդյունքները։ Մասնագետների խոսքով, սակայն, մահվան հավանականության որոշման մեխանիզմին կարելի է դիմել միայն պացիենտի հոսպիտալացման դեպքում։ Եթե պացիենտը տանն է բուժվում, անհրաժեշտ չէ այս բանաձեւով դրա հավանականությունը հաշվարկել։
Հետազոտողները փետրվարից մայիս ժամանակահատվածում Անգլիայի, Ուելսի եւ Շոտլանդիայի 260 հիվանդանոցներում հավաքել են կորոնավիրուսով պացիենտների կլինիկական տվյալները եւ թեստեր են անցկացրել։ Այնուհետեւ բանաձեւի ճշգրտությունը հաստատվել է մայիսի վերջից հունիսի վերջ հոսպիտալացված 22 հազար պացիենտների տվյալների հիման վրա։

Новая формула поможет вычислить риск смерти при коронавирусе
Ученые из Великобритании разработали формулу, с помощью которой можно вычислить шансы пациента выжить при заражении коронавирусной инфекцией. Как пишет The Mirror, авторы формулы считают, что благодаря ей можно будет спасти немало жизней, сделав метод лечения более индивидуальным.
Как сообщает Lenta.ru, «инструмент определения риска» разделят пациентов на 4 отдельные группы — от низкого до очень высокого. В первой категории риск смерти приходится на каждый сотый случай. В последней категории могут скончаться до 62 пациентов из 100.
Формула учитывает такие параметры, как возраст, пол, количество ранее существовавших заболеваний, частота дыхания и результаты двух анализов крови. Однако, по словам специалистов, к механизму определения риска летального исхода можно прибегать только в случае госпитализации пациента. Если пациент лечится дома, рассчитывать его риски по этой формуле не нужно.
Исследователи собрали клинические данные и провели тесты у пациентов с коронавирусом в 260 больницах Англии, Уэльса и Шотландии в период с февраля по май. Затем точность формулы была подтверждена на основе данных 22 000 пациентов, госпитализированных с конца мая по конец июня.