«Նեւրոզների բուժման կենտրոնի» փակման դեպքում 45 բժիշկներ եւ բուժքույրեր կմնան առանց աշխատանքի, հարյուրավոր պացիենտներ՝ առանց բուժման
14 դեկտեմբերի, 2020  19:35
Քասախ քաղաքում «Նեւրոզների բուժման կենտրոնը» չի կարողանա շարունակել աշխատել առանց կառավարության ֆինանսավորում ստանալու, իսկ եթե կենտրոնը փակվի, 45 բուժաշխատողներ կմնան առանց աշխատանքի: Այս մասին NEWS.am Medicine-ին տված հարցազրույցում ասաց կենտրոնի տնօրեն Ցոլակ Հակոբյանը:
Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը նախատեսում է 2021 թվականից «Նեւրոզների բուժման կենտրոնին» զրկել պետական ֆինանսավորումից: Ներկայումս այս կենտրոնում նեւրոտիկ խանգարումներից բուժվում են ռազմական գործողություններին մասնակցած զինվորներ, պատերազմում իրենց որդիներին կորցրած մայրեր, ինչպես նաեւ անհետ կորած զինծառայողների մայրեր: Այս պացիենտները լուրջ նեւրոտիկ եւ դեպրեսիվ խանգարումներ ունեն, եւ նրանք բոլորը ստացիոնար բուժում են ստանում՝ պետպատվերի շրջանակներում:
Այստեղ տարեկան բուժվում է շուրջ 750 պացիենտ, եւ դեռ պարզ չէ, թե որտեղ են նրանք բոլորը բուժվելու, եթե բժշկական կենտրոնը փակվի: Ասում են, թե նրանց կտեղափոխեն հոգեբուժական կլինիկաներ, սակայն նրանք հոգեբուժական պացիենտներ չեն համարվում, բացի այդ, կա վտանգ, որ նրանցից շատերը, այսօր գոյություն ունեցող ստիգմատիզացիայի պատճառով, չեն ցանկանա բուժվել հոգեբուժական կլինիկաներում եւ արդյունքում իրենց անհրաժեշտ բժշկական օգնությունը չեն ստանա:
Ինչպես նշեց Ցոլակ Հակոբյանը, ինքը դիմել է Պետական գույքի կառավարման կոմիտե, բայց դեռ որեւէ հստակ պատասխան չի ստացել:
Տնօրենի խոսքով՝ կլինիկայի պացիենտներն այսօր հանդիպում են անցկացրել եւ որոշել են կլինիկան պետական ֆինանսավորումից զրկելու որոշումը վերանայելու խնդրանքով նամակներ գրել Հայաստանի վարչապետին եւ առողջապահության նախարարին:

В случае закрытия «Центра лечения неврозов» 45 врачей и медсестер останутся без работы, сотни пациентов - без лечения
14 декабря, 2020  19:35
«Центр лечения неврозов» в городе Касах не сможет продолжать работать без получения государственного финансирования, а в случае закрытия центра 45 медработников останутся без работы. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine сказал директор центра Цолак Акопян.
Министерство здравоохранения Армении планирует с 2021 года лишить «Центр лечения неврозов» государственного финансирования. В настоящее время в этом центре лечатся от невротических расстройств солдаты, участвовавшие в военных действиях, матери, потерявшие сыновей на войне, а также матери пропавших без вести солдат. У этих пациентов тяжелые невротические и депрессивные расстройства, и все они получают стационарное лечение в рамках госзаказа.
Ежегодно здесь проходят лечение около 750 пациентов, и пока непонятно, где все они будут лечиться в случае закрытия медцентра. Говорят, что их переместят в психиатрические клиники, однако психиатрическими пациентами они не считаются, кроме того, есть риск, что многие из них из-за существующей в сфере сегодня стигматизации не захотят лечиться в психиатрических клиниках и в результате не получает необходимую им медпомощь.
Как отметил Цолак Акопян, он обратился в Комитет по управлению государственным имуществом, однако ничего конкретного ему пока не сказали.
По словам директора, пациенты клиники сегодня провели собрание и решили написать письма премьер-министру Армении и министру здравоохранения с просьбой пересмотреть решение о лишении клиники госфинансирования.