Ամանորյա տոներից հետո Հայաստանում կորոնավիրուսի որոշակի աշխուժացում է սպասվում. մասնագետ
Վերջին օրերին Հայաստանում կորոնավիրուսային վարակի հետ կապված համաճարակային իրավիճակի կայունացում էր նկատվում. Վերջին 14 օրերին վարակի վերարտադրման ցուցանիշը, 0.84 էր, մինչդեռ նախորդող 14 օրերին՝ 1.43: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը:
Նրա խոսքով՝, քանի որ ամանորյա տոներին մարդիկ հավանաբար շատ էին շփվում միմյանց հետ, կանխատեսվում է, որ առաջիկայում կորոնավիրուսի որոշակի աշխուժացում կլինի:
Հունվարի 12-ի դրությամբ՝ Հայաստանում կորոնավիրուսային վարակի 162 643 դեպք ՝ գրանցվել, իսկ մահաբերությունը կազմում է 1.8 տոկոս: 8300 պացիենտ այս պահին բուժման մեջ են գտնվում:
Վարակը ամենից հաճախ հայտնաբերվում է 50-60, 30-35, 0-5 եւ 15-20 տարիքային խմբերում:
Ինչ վերաբերվում է թեստավորմանը, այս պահի դրությամբ, դրական արդյունք են ունենում թեստերի մոտ 16.5 տոկոսը, մինչդեռ նախկինում մոտ 26 տոկոս թեստերի պատխասկանը դրական էր:

January 12, 2021  11:18
In recent days, the situation with the coronavirus was stabilizing in Armenia. The recurrence indicator of the infection in the last 14 days was 0.84, whereas in the previous 14 days it was 1.43. Gayane Sahakyan, Deputy Director General of the National Center for Disease Control and Prevention, head of the national immunization program, said this to a press conference Tuesday.
According to her, since people probably interacted a lot with each other during the New Year holidays, it is predicted that there will be some intensification of COVID-19 in Armenia in the near future.
As of Tuesday morning, 162,643 cases of coronavirus were recorded in Armenia, and the respective mortality rate was 1.8 percent.
At the moment, about 16.5 percent of the COVID-19 tests conducted in Armenia come out positive, whereas in the past about 26 percent of these tests were positive.