Սննդակարգում շաքարն ինչպե՞ս է ազդում դեռահասների հիշողության վրա
Անչափ վտանգավոր է դեռահաս տարիքում շաքար պարունակող ըմպելիքների հաճախակի գործածումը, պնդում են Ջորջիայի եւ Հարավայինհ Կալիֆոռնիայի համալսարանների գիտնականները: Նրանք առնետների մոդելով ցույց են տվել, որ քաղցրի հաճախակի գործածումը նվազեցնում է ուսանելու արդյունավետությունը եւ թուլացնում չափահաս տարիքում մտապահելու գործընթացը:
Շաքարի առաջացրած հիշողության խանգարման աղբյուրը կարող են լինել աղիքային Parabacteroides բակտերիաներում փոփոխությունները, հայտնում է Medical Express-ը: Պարզվել է, որ վաղ տարիքում գործածվող շաքարը մեծացնում է Parabacteroides-ի մակարդակը: Իսկ որքան բարձր էր Parabacteroides-ի մակարդակը, այնքան կենդանիները վատ էին հաղթահարում հիշողության թեստերը: Հիպոկամպը (ուղեղի հիշողության կենտրոնը) դեռ շարունակում է զարգանալ ուշ դեռահաս տարիքում, շեշտում են գիտնականները:
Փորձի շրջանակում երիտասարդ առնետներին տվել են սովորական կերակուր եւ շաքարի 11 տոկոսանոց լուծույթ, ինչը համադրելի է այսօր հասանելի շաքար պարունակող ըմպելիքներին: Կենդանիներն այնուհետեւ հիշողության թեստ են անցել (գնահատվել է դրվագային ենթատեքստային հիշողությունը՝ ենթատեքստի մտապահում, որում նախկինում կենդանիները տեսել են ծանոթ օբյեկտ): Պարզվել է, որ առնետների շրջանում, որոնք վաղ տարիքում շաքար են գործածել, խախտվել է նույնականացնելու ունակությունը, որ օբյեկտը նոր է եղել որոշակի ենթատեքստի համար:
Մյուս թեստը գնահատել է ճանաչելու բազային հիշողությունը՝ հիպոկամպից չկախված հիշողության ֆունկցիան, որը ենթադրում է կենդանիների ունակությունը ճանաչել այն, ինչը նրանք տեսել են ավելի վաղ: Պարզվել է, որ այս դեպքում շաքարն արդեն չի ազդել կենդանիների հիշողության այս տեսակի վրա: Լրացուցիչ վերլուծությունները ցույց են տվել, որ շաքարի ակտիվ գործածումը բերել է աղիքային միկրոֆլորայի բաղադրության մեջ Parabacteroides-ի խտության մեծացման: Երբ երբեք շաքար չօգտագործած կենդանիների մոտ այս բակտերիաների խտությունն արհեստականորեն մեծացնում էին, խանգարումներ էին դիտվում ինչպես հիպոկամպակախված, այնպես էլ հիպոկամպից անկախ հիշողության համակարգերում:

Как сахар в рационе влияет на память подростков?
Частое употребление сахаросодержащих напитков в подростковом возрасте очень опасно, как утверждают ученые из университетов Джорджии и Южной Калифорнии. На модели грызунов показали, что частое употребление сладкого снижает производительность при обучении и ослабляет процесс запоминания во взрослом возрасте.
Как сообщает Medical Express, ключом к нарушению памяти, спровоцированному сахаром, могут быть изменения в кишечных бактериях Parabacteroides. Как оказалось, сахар, употребляемый в раннем возрасте, повышает уровень Parabacteroides. А чем выше уровень Parabacteroides, тем хуже животные справлялись с тестами на память. Гиппокамп (центр памяти мозга) все еще развивается в позднем подростковом возрасте, подчеркивают ученые.
В рамках эксперимента молодым крысам давали обычную пищу и 11%-й раствор сахара, что сопоставимо с доступными сегодня сахаросодержащими напитками. Затем животные проходили тест на память (оценивалась эпизодическая контекстная память – запоминание контекста, в котором животные раньше видели знакомый объект). Оказалось, у крыс, которые потребляли сахар в раннем возрасте, нарушалась способность идентифицировать, что объект был новым для определенного контекста.
Другой тест оценивал базовую память распознавания – функцию памяти, не зависящую от гиппокампа, предполагающую способность животных распознавать то, что они видели ранее. В этом задании, как оказалось, сахар уже не влиял на этот тип памяти животных. Дополнительные анализы показали, что активное потребление сахара привело к повышению концентрации Parabacteroides в составе кишечной микрофлоры. Когда концентрацию этих бактерий повышали искусственно у животных, никогда не употреблявших сахар, наблюдались нарушения как гиппокампально-зависимых, так и независимых от гиппокампа систем памяти.