Մրսածության վիրուսը կարող է պաշտպանե՞լ կորոնավիրուսից
Մրսածության վիրուսը հիվանդի օրգանիզմում իմունային պատասխան է գործադրում, որը թույլ է տալիս խուսափել կորոնավիրուսով վարակվելուց։ Այսպիսի կարծիք են հայտնել Ելի համալսարանի գիտնականները։
Ինչպես տեղեկացնում է Hull Daily Mail-ը, նախկինում արդեն հայտնի էր, որ մրսածությունից իմունիտետի բարձրացումը կարող է պաշտպանել մարդուն գրիպից։ Ուստի, գիտնականները սկսեցին որոնել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի նման մեխանիզմ։
Նոր հետազոտության հեղինակները լաբորատորիայում աճեցրել են շնչուղիների հյուսվածքներ եւ դրանք վարակել ռինովիրուսով, որն առաջ է բերում մրսածություն, իսկ ավելի ուշ՝ կորոնավիրուսով։ Առաջինների հետ փոխգործակցությունից հետո համակարգն ակտիվանում էր եւ կանգնեցնում COVID-19-ի տարածումը։ Գիտնականները հույս ունեն, որ իրենց աշխատանքի արդյունքները կօգնեն մշակել կորոնավիրուսի բուժման ավելի արդյունավետ միջոցներ։
Մասնագետների խոսքով՝ այս մեթոդը պետք է կիրառել առավել օպերատիվորեն այն պահից սկսած, երբ պացիենտը վարակվել է կորոնավիրուսով. դա թույլ կտա խուսափել կորոնավիրուսի էքսպոնենցիալ տարածումից։ Սակայն հիվանդության ավելի ուշ փուլերում չարժե դիմել այսպիսի թերապիայի, քանի որ ինտերֆերոնի բարձր մակարդակը կարող է ավելորդ խթանել իմունային համակարգը եւ վատացնել COVID-19-ի ընթացքը։
«Վիրուսների միջեւ գոյություն ունեն ծածուկ փոխգործակցություններ, որոնք մեզ այնքան էլ հասկանալի չեն։ Մեր ստացած արդյունքները ընդամենը գլուխկոտրուկի մի մասն են, որը մենք փորձում ենք կռահել»,- ընդգծել է Ելի բժշկական դպրոցի լաբորատոր բժշկության եւ իմունակենսաբանության ամբիոնի դոցենտ Էլեն Ֆոքսմանը։

Вирус простуды может защитить от коронавируса?
Вирус простуды запускает в организме заболевшего иммунный ответ, который позволяет избежать заражения коронавирусом. Такое мнение выразил ученые из Йельского университета.
Как сообщает Hull Daily Mail, в прошлом уже было известно, что повышение иммунитета от простуды способно защитить человека от гриппа. Поэтому ученые стали искать аналогичный механизм борьбы с коронавирусом.
Авторы нового исследования вырастили в лаборатории ткань дыхательных путей и заразили ее риновирусом, который вызывает простуду, а позже — коронавирусом. После взаимодействия с первым иммунная система активировалась и остановила распространение COVID-19. Ученые надеются, что результаты их работы помогут разработать более эффективные способы лечения коронавируса.
По словам специалистов, подобный метод нужно применять максимально оперативно с того момента, когда пациент заразился коронавирусом: это позволит избежать экспоненциального распространения коронавируса. Однако на более поздних стадиях болезни не стоит обращаться к такой терапии, поскольку высокий уровень интерферона может излишне стимулировать иммунную систему и усугубить течение COVID-19.
«Между вирусами существуют скрытые взаимодействия, которые нам не совсем понятны. Полученные нами результаты являются лишь частью головоломки, которую мы разгадываем», — подчеркнула Эллен Фоксман, доцент кафедры лабораторной медицины и иммунобиологии Йельской школы медицины.