Որո՞նք են ծովակաղամբի օգտակար հատկությունները
Ծովակաղամբը բազմաթիվ առողջարար հատկություններ ունեն: Մասնավորապես, այս մթերքը դրական է ազդում վահանաձեւ գեղձի եւ ուղեղի աշխատանքի վրա։ Նման կարծիք է հայտնել սննդաբան Օլգա Կովինենկոն (Ռուսաստան)։
«ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ` ջրակաղամբը հարուստ է օրգանական յոդով, ինչպես նաեւ` երկաթով, մագնեզիումով, ցինկով, քրոմով, ճարպաթթուներով, հակաօքսիդանտներով եւ A, B, C, E, D եւ K վիտամիններով։
Մասնագետի խոսքով՝ իր բաղադրության շնորհիվ այս մթերքը բարենպաստ ազդեցություն է ունենում ուղեղի վրա, էներգիա եւ լավ ինքնազգացողություն է հաղորդում, բարելավում է նյութափոխանակությունը, աղիների աշխատանքը եւ հեռացնում է տոքսինները։
Սննդաբանը նշել է, որ ծովակաղամբ ընտրելիս պետք է կարդալ բաղադրությունը դրա փաթեթավորման վրա։ Այս ապրանքը կոնսերվանտներ կամ համի ուժեղացուցիչներ չի պահանջում: Կարեւոր է նաև ուշադրություն դարձնել ծովակաղամբի արտադրության վայրին. քանի որ դրանք ակտիվորեն տարբեր նյութեր են կլանում, դրանք կարող են թունավոր լինել, եթե աճել են աղտոտված տարածքում:

Чем полезна морская капуста?
Морская капуста обладает множеством полезных свойств. В частности, этот продукт положительно влияет на работу щитовидной железы и мозга. Такое мнение выразила нутрициолог Ольга Ковиненко (Россия).
Как сообщает РИА Новости, морская капуста богата органическим йодом, а также железом, магнием, цинком, хромом, жирными кислотами, антиоксидантами и витаминами А, В, С, Е, D и K.
По словам специалиста, благодаря такому составу этот продукт благотворно влияет на работу мозга, дарит энергию и хорошее самочувствие, улучшает обмен веществ, работу кишечника и выводит шлаки.
Нутрициолог отметила, что при выборе морской капусты следует читать состав на ее упаковке. Этот продукт не требует консервантов и усилителей вкусов. Важно также обратить внимание на место производства ламинарии: поскольку водоросли активно впитывают в себя разные вещества, то они могут быть токсичными, если росли в загрязненной местности.