Հայաստանում օմիկրոն շտամով վարակման դեպք դեռ չի գրանցվել
Կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամ Հայաստանում դեռ չի հայտնաբերվել։ Այս մասին NEWS.am Medicine-ին հայտնեցին Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնում։
Վիրուսի շտամը որոշելու համար ոչ թե ՊՇՌ թեստ, այլ հաջորդականացում կոչվող հետազոտություն է անցկացվում: Սակայն ոչ բոլոր դրական դեպքերն են ենթարկվում այս հետազոտությանը, այլ` դրանցից միայն մի քանիսը: Եւ ուսումնասիրվածների թվում, ըստ մասնագետների, նոր շտամ դեռ չի հայտնաբերվել։
Նշենք, որ կորոնավիրուսի նոր շտամն արդեն ներթափանցել է մեր տարածաշրջան: Վարակման երկու դեպք գրանցվել է Վրաստանում, եւս մեկ դեպք՝ Իրանում։
Հիշեցնենք, որ կորոնավիրուսի նոր շտամն արդեն հայտնաբերվել է աշխարհի շուրջ 90 երկրներում, եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) այն որպես «անհանգստություն առաջացնող» է որակել: Աշխարհում դրա տարածման էպիկենտրոնը հարավային Աֆրիկան ​​է:

Omicron variant not reported in Armenia yet
No cases of the Omicron variant of the coronavirus have been detected in Armenia yet, the National Center for Disease Control and Prevention informed NEWS.am Medicine.
Not a PCR test, but a "sequencing" test is conducted to determine this variant. However, not all positive cases are examined in this study, but only a few of them. And among the studied, according to the specialists, the new variant has not been detected yet.
But the Omicron variant has already penetrated our region. Two such cases were reported in Georgia, and another case—in Iran.