Ի՞նչ հիվանդության մասին կարող է հուշել պորտի ցավը
Պորտի ցավը կարող է հուշել բարակ աղիի քաղցկեղի մասին, հավաստիացնում է ուռուցքաբան Իվան Կարասեւը (Ռուսաստան)։
«Հինգերորդ ալիք»-ի հարցազրույցում մասնագետը նշել է, որ երկար ժամանակ բարակ աղիի քաղցկեղը հնարավոր էր ախտորոշել միայն վիրահատության ժամանակ։ Բանն այն է, որ հիվանդությունը կարող է «չմատնել» իր մասին, ուստի դժվար է ժամանակին ճիշտ ախտորոշում կատարել ու բուժում նշանակել։ Շատ հաճախ ուռուցքը գտնում են արդեն ուշ շրջանում, երբ ապաքինման հնարավորություն գրեթե չկա։
Մահացու հիվանդությունից ապահովվելու եւ ժամանակին այն հայտնաբերելու համար խորհուրդ է տրվում վերանայել ապրելակերպը եւ ուշադիր լինել օրգանիզմի տված ազդանշաններին։ Ըստ ուռուցքաբանի՝ վտանգավոր հիվանդության առաջացման մասին կարող են մատնանշել հետեւյալ ախտանիշերը՝ որովայնի փքվածությունը, ցավը պորտի շրջանում, կղելու խախտումը, արտաթորանքի մեջ արյան հետքերը, սրտխառնոցը կամ փսխումը։
«Հիվանդության համեմատաբար անախտանիշ զարգացումը հանգեցնում է այն բանին, որ ուռուցքը հայտնաբերվում է արդեն վերջին փուլում։ Չնայած ժամանակին բժշկի դիմելու դեպքում 80 տոկոս հավանականությամբ հաջողվում է հասնել դրական դինամիկայի»,- ասել է Կարասեւը։

April 27, 2022  17:47
Belly button pain can be a symptom of small bowel cancer, according to Russian oncologist Ivan Karasev.
In an interview with Channel Five, the specialist said that for a long time, small intestine cancer could only be diagnosed during surgery. The thing is that the disease may not give itself away, so it is difficult to make a correct diagnosis and prescribe treatment in a timely manner. Very often, the tumor is found already at a late stage, when there is practically no chance of recovery.
In order to protect yourself and calculate a deadly disease in time, it is recommended to reconsider your lifestyle and respond to body signals. So, according to the oncologist, the following symptoms may indicate the development of a dangerous disease: bloating, pain in the navel area, stool disturbance, blood discharge in the feces, nausea or vomiting.
“The relatively asymptomatic development of the disease leads to the fact that the tumor is detected already at the last stage. Although in 80% of timely visits to the doctor, positive dynamics can be achieved,” said Karasev.