Ինչպե՞ս է մայրերի դեպրեսիան ազդում երեխաների հոգեվիճակի վրա
Այն երեխաները, որոնց մայրերը դեպրեսիա են ունեցել մինչեւ հղիությունը եւ ծննդաբերությունից մի քանի ամիս հետո, ավելի շատ են ենթակա այն վտանգին, որ պատանի հասակում կարող են ունենալ հուզական, սոցիալայան եւ ակադեմիական խնդիրներ, պարզել են Կալիֆոռնիայի համալսարանի գիտնական-հոգեբանները։
Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Journal of Affective Disorders ամսագրում։
Վերջերս հրապարակված յոթնամյա հետազոտությունը, որտեղ ուսումնասիրվել է մայրերի եւ նրանց երեխաների վիճակը սաղմնավորման պահից մինչեւ այն պահը, երբ երեխաներն արդեն հինգ տարեկանի են հասել, առաջինն է, որում ցույց է տրվել, թե ինչպես կարող են մայրերի դեպրեսիայի մակարդակի փոփոխությունները ժամանակի ընթացքում ազդել մանուկ հասակում երեխաների վարքի եւ հուզական բարեկեցության վրա։
«Հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ մոր մոտ դեպրեսիայի ախտանշանների խորացումը սաղմնավորման պահից մինչեւ հետծննդաբերական շրջանը նպաստում է երեխաների մոտ ուշադրության եւ վերահսկողական վարքի վատացմանը, ինչը կարող է բարձրացնել ամբողջ կյանքի ընթացքում խնդիրների առաջացման հավանականությանը։ Բայց ծնողները պետք է իմանան, որ դրա դեմ կարելի է պայքարել մանուկ հասակում միջամտության օգնությամբ»,- նշել է հետազոտության հեղինակ, Կալիֆոռնիայի համալսարանի հոգեբանության ասպիրանտ Գաբրիել Ռինեն։
Երկու մասից բաղկացած հետազոտության համար գիտնականները սկզբում ուսումնասիրել են 362 կանանց տվյալները։
Փոքր երեխա ունեցող կանանց հետեւել են հղիության շրջանում եւ չորս անգամ հարցում անցկացրել դեպրեսիայի ախտանշանների մասին՝ փորձելով պարզել, թե ինչպես են այդ ախտանշանները փոխվել ժամանակի ընթացքում։
Կանանց մոտ 75 տոկոսը տեղեկացրել է դեպրեսիայի թույլ ախտանշանների մասին, որոնք չեն փոխվել հետազոտության ընթացքում, այն դեպքում, երբ 12 տոկոսի մոտ թույլ ախտանշանները զգալիորեն ուժեղացել են, իսկ 7 տոկոսի մոտ ախտանշանները մնացել են բարձր։
Այն մայրերի երեխաները, որոնց  դեպրեսիան խորացել է սաղմնավորման պահից մինչեւ հետծննդաբերական շրջանը, զգալիորեն ավելի վատ են հաղթահարել համակարգչային առաջադրանքը, քան այն մայրերի երեխաները, որոնց մոտ դեպրեսիայի ախտանշանները կայուն թույլ են եղել։
«Այս հետազոտությունը ենթադրում է, որ աճող դեպրեսիան  կարող է բացասաբար ազդել երեխաների վրա»,- ասել է հետազոտության ավագ հեղինակ, Կալիֆոռնիայի համալսարանի հոգեբանության եւ հոգեբուժության վաստակավոր պրոֆեսոր Քրիստին Դանքել Շեթերը։
Ընդ որում՝ ըստ նրա, այն երեխաները, որոնց մայրերը մշտապես տեղեկացրել են դեպրեսիայի թույլ նշանների մասին, ռիսկի խմբում չեն գտնվում։

How does depression of mother affect psychological state of her children?
Children whose mothers experience increasing levels of depression from before pregnancy until a few months after delivery are at greater risk of developing emotional, social and academic problems in adolescence, researchers in psychology at the University of California said.
The findings are published in the Journal of Affective Disorders.
The recently published seven-year study, which tracked mothers and their children from conception through the children's fifth birthday, is the first to show how changes in mothers' levels of depression over time can affect children's early childhood behavior and emotional well-being.
"The result of the study suggests that increased maternal symptoms of depression between conception and the postpartum period contribute to decreased attention and behavioral control in children, which may increase the risk of lifelong problems. However, parents should know that this can be counteracted with early childhood intervention," said study author Gabrielle Rinne, a UCLA graduate student in psychology.
For the two-part study, researchers first analyzed data from 362 women.
The women, all of whom already had a young child, were followed during a subsequent pregnancy and interviewed four times about symptoms of depression, thus tracking how those symptoms changed over time.
Just under 75% of the women reported low symptoms of depression that did not change over the study period, while 12% of the low symptoms increased significantly and 7% of the symptoms remained high.
Children of mothers whose depression increased from conception to the postpartum period performed significantly worse on the computer task than did children of those mothers whose depression symptoms were consistently low.
"This study suggests that increasing depression may negatively affect children," said senior study author Christine Dunkel Schetter, a professor emeritus of psychology and psychiatry at the University of California.
At the same time, she said, children whose mothers consistently reported mild symptoms of depression were not at risk.