Ինչպե՞ս հաղթահարել խուճապը թռիչքի ժամանակ
Կլինիկական հոգեբան Վիտալի Սիդնյաեւը պատմել է, թե ինչպես հաղթահարել խուճապը թռիչքի ժամանակ, հայտնում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ն։
Մասնագետի կարծիքով՝ աերոֆոբիայի հաղթահարման գործում կարող է օգնել ուշադրությունը տեղափոխելու տեխնիկան։ Օգտագործելով այն՝ պետք է հաջորդեցնել լարվածությունը եւ ուշադրության թուլացումը:
«Հենց զգաք, որ վախը կամ խուճապը վրա են հասնում, սկսեք ինքներդ ձեզ նկարագրել ամպերի ձեւերը, որոնք երեւում են պատուհանից, հաշվեք, թե քանի նստատեղ կա առջեւում: Մտքում պատմեք այն, ինչ հիմա տեսնում եք՝ հատկությունների նկարագրությամբ»,- ասել է նա Gazeta.ru-ին:
Կարող եք փորձել նաեւ շնչառական գիմնաստիկան: Դա անելու համար հարկավոր է դանդաղ եւ հանգիստ ներշնչել՝ ձեռքը դնելով որովայնի վրա եւ հաշվել մինչեւ չորսը, ապա դանդաղ ու հանգիստ արտաշնչել՝ հաշվելով մինչեւ վեցը։
Սիդնյաեւն ընդգծել է, որ այս պահին կարեւոր է զգալ, թե ինչպես է ձեռքը բարձրանում եւ ինջնում որովայնի վրա։

How to deal with panic while flying?
Clinical psychologist Vitaly Sidnyaev told how to cope with panic during an airplane flight, radio Komsomolskaya Pravda reports.
According to the expert, the technique of switching attention can help overcome aerophobia. Using it, you need to alternate tension and relaxation of attention.
“As soon as you feel that fear or panic is covering you, begin to describe to yourself the shapes of the clouds that are visible in the window, count how many seats are ahead. Mentally tell what you see now, with a description of the properties,” he told Gazeta.ru.
You can also try breathing exercises. To do this, you need to slowly and calmly inhale, putting your hand on your stomach and counting to four, then exhale slowly and calmly, counting to six.
Sidnyaev noted that at this moment it is important to feel how the hand rises and falls on the stomach.