2013 թվականին Ազգային թեժ գիծը ընտանեկան բռնության վերաբերյալ 1363 ահազանգ է ստացել
Ազգային թեժ գծի ծառայությունը 2013 թվականին 1902 զանգ է ստացել, որոնցից 1363-ը ընտանեկան բռնության դեպքերի են վերաբերել: Այս մասին լրագրողներին Կանանց իրավունքների կենտրոնի հոգեբան Մարինե Մարտիրոսյանն է հայտնել:
Նրա խոսքով, ընտանեկան բռնության դեպքերի մասին վկայող 1363 ահազանգից 526-ը առաջնային եղել, 837-ը՝ կրկնվող: Առաջին անգամ կենտրոնին դիմողներից 350-ը հոգեբանական բնույթի բռնության զոհեր են գնահատվել, 168-ը՝ ֆիզիկական բռնության, եւս 8-ը՝ սեռական:
Նույն՝ 2013 թվականին Կանանց իրավունքների կենտրոն է այցելել ընտանեկան բռնության ենթարկված 759 կին, որոնցից 288-ն առաջին անգամ է դիմել, իսկ 471-ը՝ երկրորդ: Առաջին անգամ այցելող կանանցից 193-ը ընտանիքում հոգեբանական բռնության են ենթարկվել, 83-ը՝ ֆիզիկական բռնության, եւ 12-ը՝ սեռական:
Նախորդ տարիների համեմատ զանգերի եւ այցերի թիվը զգալիորեն աճել է, սակայն, հոգեբանի կարծիքով, փոփոխության պատճառը ոչ թե երկրում գրանցվող բռնության դեպքերի ավելացնումն է, այլ՝ այն հանգամանքը, որ կանայք ավելի տեղեկացված են դարձել եւ գիտեն, թե ուր է պետք դիմել:
Չնայած դրան, հոգեբանի խոսքով, շատ կանայք տարիներ շարունակ հանդուրժում են բռնությունը եւ դիմում են կենտրոն միայն այն ժամանակ, երբ անելանելի վիճակում են հայտնվում կամ երբ ընտանեկան բռնությունը տարածվում է ոչ միայն նրանց, այլ նաեւ՝ երեխաների վրա: Հիմնականում կենտրոնի օգնությանն են դիմում միջին տարիքի եւ հազվադեպ՝ տարեց կանայք. վերջիններս սովոր են բռնության՝ տասնամյակներ տեւած դրսեւորումների մասին չբարձրաձայնել:
Կանանց իրավունքների կենտրոնում բռնության ենթարկված կանայք կարող են, անվճար հիմունքներով, հոգեբանական եւ իրավաբանական օգնություն ստանալ: Կենտրոնի իրավաբան Անաիդա Սիմոնյանի խոսքով, հայ կանանցից շատերը, ցավոք, բավականաչափ իրազեկված չեն եւ գրեթե ոչինչ չգիտեն իրենց իրավունքների մասին: Սակայն նման դեպքերում իրավաբանը կարող է օգնել նրանց՝ ամուսնալուծության, երեխաների բնակության վայրի, գույքի բաժանման եւ մի շարք այլ խնդիրների շուրջ առաջացած հարցերին լուծում տալու համար:
Իհարկե, ոչ միշտ է, որ ընտանեկան բռնության զոհերը իրավաբանական խորհրդատվության կարիք են ունենում՝ երբեմն հոգեբանի օգնությունն ու խորհրդատվությունն էլ բավական է. այն, բազմաթիվ դեպքերում, ընտանիքում ի հայտ եկած խնդիրները լուծելու եւ բռնության հետագա դեպքերը կանխելու հնարավորություն է ընձեռում:
Եթե ընտանիքում բռնության եք ենթարկվել, կարող եք դիմել Կանանց իրավունքների կենտրոն՝ զանգահարելով 010 54 28 28 կամ 0 800 80 850 հեռախոսահամարներով:

В 2013 году Национальная горячая линия Армении получила 1363 сообщения о семейном насилии
Национальная горячая линия Армении в 2013 году получила 1902 звонка, из которых 1363 случая касались семейного насилия. Об этом сообщила журналистам 11 сентября психолог Центра прав женщин Маринэ Мартиросян.
По ее словам, из 1363 звонков, 526 совершены впервые, 837 – повторно. Из впервые обратившихся в центр женщин 350 были оценены как жертвы психологического насилия, 168 –физического насилия, 8 – сексуального.
В 2013 году Центр прав женщин посетили 759 женщин, подвергшихся семейному насилию, из них 2888 обращались в Центр впервые, а 471 – повторно. Из посетивших центр впервые женщин 193 подверглись психологическому насилию, 83 – физическому, 12 – сексуальному.
По сравнению с прошлыми годами число звонков и посещений заметно возросло, однако, по мнению психолога, причина этого не в росте показателей семейного насилия в стране, а в осведомленности женщин, которые уже знают куда обращаться.
По словам психолога, многие армянские женщины терпят насилие на протяжении многих лет, и в Центр обращаются только тогда, когда оказываются в полностью безвыходной ситуации, или когда насилие касается не только их, но и детей. В основном в Центр за помощью обращаются женщины средних лет, и редко – пожилые. Последние на протяжении многих лет уже свыклись насилием, и не заявляют о нем вслух.
В Центре подвергшиеся насилию женщины могут получить бесплатную психологическую и правовую помощь. По словам юриста Анаиды Симонян, многие из армянских женщин, к сожалению, не осведомлены о своих правах. Юрист Центра может помочь им с вопросами развода, оформления опекунства детей, раздела имущества и т.д.