Արդյո՞ք աշխարհն ավելի առողջ է սնվում, քան 30 տարի առաջ
Եթե գնահատենք 0-ից 100 սանդղակով, թե որքանով են մարդիկ հետեւում առաջարկվող սննդակարգին, որտեղ 0-ն վատ սննդակարգն է, իսկ 100-ը՝ մրգերի, բանջարեղենի, հատիկաընդեղենի/ընկույզների եւ ամբողջական ձավարեղենի առաջարկվող բալանսը, երկրների մեծ մասը կհավաքի մոտ 40.3 միավոր: Գլոբալ մասշտաբով դա փոքր, բայց զգալի աճ է 1.5 կետով 1990-2018 թթ ընթացքում, Nature Food ամսագրում հայտնել են Թաֆթսի համալսարանի Ֆրիդմանի սննդի գիտության եւ քաղաքականության դպրոցի հետազոտողները:
Այս հետազոտությունը, որն աշխարհում սննդային որակի ամենաընդգրկուն գնահատականներից մեկն է եւ առաջինը, որն արդյունքներ է ներառում ինչպես երեխաների, այնպես էլ մեծահասակների համար, ընդգծում է, որ առողջ սնվելու խթանման հետ կապված խնդիրներ կան ամբողջ աշխարհում: Թեեւ գլոբալ հաջողությունները համեստ են եղել, տարբեր երկրներում զգալի տարբերություններ են նկատվել, ընդ որում, սննդային տարբերակներն ավելի տարածված են դարձել ԱՄՆ-ում, Վիետնամում, Չինաստանում եւ Իրանում եւ պակաս տարածված՝ Տանզանիայում, Նիգերիայում եւ Ճապոնիայում:
Վատ սնվելը հիվանդությունների առաջացման հիմնական պատճառներից մեկն է, որը պատասխանատու է աշխարհում կանխարգելվող մահերի 26 տոկոսի համար: Քիչ բան է հայտնի ժողովրդագրության մեջ սննդային որակի տարբերությունների մասին:
Գիտնականները լրացրել են այդ բացը` չափելով 185 երկրներում մեծահասակների եւ երեխաների գլոբալ, տարածաշրջանային եւ ազգային սննդընդունումը` հիմնված Գլոբալ սննդակարգային տվյալների բազայի ավելի քան 1100 հետազոտությունների վրա, որն ամբողջ աշխարհում սննդի եւ սննդանյութերի ընդունման մակարդակների վերաբերյալ տվյալների մեծ համատեղ բազա է:
Տարածաշրջանային առումով միջին ցուցանիշները տատանվում էին 30.3-ից՝ Լատինական Ամերիկայում եւ Կարիբյան ավազանում, մինչեւ 45.7՝ Հարավային Ասիայում: Հետազոտության մեջ ընդգրկված բոլոր 185 երկրների միջին միավորը 40.3 էր: Միայն 10 երկիր, որը ներկայացնում է աշխարհի բնակչության 1 տոկոսից պակաս, 50-ից բարձր միավորներ է ունեցել: Աշխարհում ամենաբարձր միավորները գրանցվել են Վիետնամում, Իրանում, Ինդոնեզիայում եւ Հնդկաստանում, մինչդեռ ամենացածր միավորները՝ Բրազիլիայում, Մեքսիկայում, Միացյալ Նահանգներում եւ Եգիպտոսում։
Համաշխարհային մասշտաբով չափահասների շրջանում կանայք ավելի հաճախ են հետեւում առաջարկվող սննդակարգին, քան տղամարդիկ, իսկ տարեցները՝ ավելի ահաճախ, քան երիտասարդները:

Стало ли питание в мире более здоровым, чем 30 лет назад?
Если оценивать по шкале от 0 до 100, насколько хорошо люди придерживаются рекомендованного рациона питания, где 0 - это плохой рацион, а 100 - рекомендуемый баланс фруктов, овощей, бобовых/орехов и цельного зерна, то большинство стран наберут около 40,3 балла. В глобальном масштабе это представляет собой небольшой, но значимый рост на 1,5 балла в период с 1990 по 2018 год, сообщили исследователи из Школы науки и политики питания имени Фридмана при Университете Тафтса в журнале Nature Food.
Это исследование - одна из самых полных оценок качества питания в мире и первая, включающая результаты как среди детей, так и среди взрослых - подчеркивает, что во всем мире существуют проблемы, связанные с поощрением здорового питания. Хотя глобальные успехи были скромными, наблюдались заметные различия по странам: питательные варианты стали более популярными в США, Вьетнаме, Китае и Иране и менее популярными в Танзании, Нигерии и Японии.
Плохое питание является одной из основных причин заболеваний, ответственной за 26% предотвратимых смертей во всем мире. Мало что известно о различиях в качестве питания в зависимости от демографических характеристик.
Ученые восполнили этот пробел, измерив глобальные, региональные и национальные модели питания среди взрослых и детей в 185 странах на основе данных более 1100 исследований из Глобальной диетической базы данных, представляющей собой большой совместный сборник данных об уровне потребления продуктов питания и питательных веществ во всем мире.
В региональном разрезе средние показатели варьировались от 30,3 в странах Латинской Америки и Карибского бассейна до 45,7 в Южной Азии. Средний балл всех 185 стран, включенных в исследование, составил 40,3. Только 10 стран, представляющих менее 1 процента населения мира, имели показатели выше 50. Самыми высокими показателями в мире обладают Вьетнам, Иран, Индонезия и Индия, а самыми низкими - Бразилия, Мексика, США и Египет.
Во всем мире среди взрослых женщины чаще придерживались рекомендованного рациона питания, чем мужчины, а пожилые люди - чаще, чем молодые.