«Վատ» խոլեստերինը կրկնապատկում է հիպերտոնիկ հիվանդների մոտ ինսուլտի եւ ինֆարկտի զարգացման ռիսկը
Լիպոպրոտեին-Ա-ի բարձր կոնցենտրացիան՝ խոլեստերինի «վատ» տարբերակներից մեկը, կրկնապատկում է հիպերտոնիայով կամ մշտապես բարձր զարկերակային ճնշմամբ հիվանդների մոտ ինսուլտի եւ ինֆարկտի զարգացման հավանականությունը, պարզել են ամերիկացի գիտնականները: Աշխատանքը հրապարակվել է Hypertension ամսագրում, հաղորդում է Սրտի ուսումնասիրության ամերիկյան ասոցիացիայի (AHA) մամուլի ծառայությունը:
Հետազոտողները հետեւել են ավելի քան 6,6 հազար մարդու առողջությանը, որոնք մասնակցել են MESA մոնիթորինգային նախագծին 2001 եւ 2017 թվականների միջեւ ընկած ժամանակահատվածում: Այս նախաձեռնությունը նպատակ ուներ ուսումնասիրել, թե ինչպես է աթերոսկլերոզը զարգանում տարբեր էթնիկ եւ ռասայական խմբերի ներկայացուցիչների շրջանում: Դրա համար գիտնականները պարբերաբար արյան նմուշներ են վերցրել կամավորներից եւ հետեւել նրանց արյունատար համակարգի առողջական վիճակի փոփոխություններին։
Ընդհանուր առմամբ, 17 տարվա դիտարկումների ընթացքում MESA-ի ավելի քան 800 մասնակիցներ սրտի կաթված եւ ինսուլտ են տարել։ Պարզվել է, որ լիպոպրոտեին-Ա-ի բարձր կոնցենտրացիաները գրեթե կրկնապատկում են ինսուլտների եւ ինֆարկտների զարգացման ռիսկը։
Դա տեղի է ունեցել միայն այն ժամանակ, երբ հիվանդների մոտ արդեն ձեւավորվել է հիպերտոնիա, մինչդեռ նորմալ արյան ճնշման դեպքում Lp(a) բարձր կոնցենտրացիաները ընդամենը 9 տոկոսով մեծացրել են սրտի եւ արյան անոթների աշխատանքի խափանման արգացման հավանականությունը: Ի հակադրություն՝ հիպերտոնիկ հիվանդների օրգանիզմում լիպոպրոտեին-Ա-ի չափաբաժնի նույնիսկ փոքր աճը մոտ 66 տոկոսով մեծացրել է ինսուլտի եւ ինֆարկտի զարգացման հավանականությունը։
Գիտնականները հույս ունեն, որ հիվանդների կյանքի հետագա դիտարկումները, ինչպես նաեւ կենդանիների վրա կատարված փորձերը կօգնեն նրանց հասկանալ, թե ինչու է Lp(a)-ն հատկապես մեծապես նպաստում հիպերտոնիկ հիվանդների մոտ ինֆարկտի եւ ինսուլտի զարգացմանը:

'Bad' cholesterol doubles risk of strokes and heart attacks in patients with hypertension
High concentrations of lipoprotein-A, one of the "bad" variations of cholesterol, doubles the risk of strokes and heart attacks in patients with hypertension or persistently high blood pressure, American scientists have found. The work was published in the journal Hypertension, the press service of the American Heart Association (AHA) reported.
The researchers monitored the health of more than 6,600 people who participated in the MESA monitoring project between 2001 and 2017. The initiative aimed to study how atherosclerosis develops among different ethnic and racial groups. To do this, scientists periodically took blood samples from volunteers and tracked changes in their circulatory health.
In all, more than 800 MESA participants suffered heart attacks and strokes over 17 years of follow-up. It turned out that high concentrations of lipoprotein-A (Lp(a)) almost doubled the risk of strokes and heart attacks.
This occurred only when patients had already developed hypertension, whereas at normal blood pressure, high Lp(a) concentrations only increased the likelihood of developing heart and vascular failures by 9%. In contrast, even a small increase in the proportion of lipoprotein-A in hypertensive patients increased the risk of developing strokes and heart attacks by about 66%.
These differences, according to the researchers, suggest the presence of interactions between risk factors contributing to the development of heart and vascular disease that are not yet known to scientists. The researchers hope that further patient observations, as well as animal experiments, will help them understand why Lp(a) contributes particularly strongly to heart attacks and strokes in hypertensive patients.