Սովորական բանջարեղեններում հայտնաբերվել են հազվադեպ նյութեր, որոնք կարող են փրկել քաղցկեղից
Մորմազգիների՝ կարտոֆիլի, բադրիջանի, լոլիկի մեջ պարունակվող գլիկոալկալոիդները խոչընդոտում են քաղցկեղային բջիջների բազմացմանը։ Այսպիսի եզրահանգման են եկել լեհ գիտնականները։ Այդ օրգանական միացությունները միշտ համարվել են թունավոր, բայց, մասնագետների կարծիքով, ճիշտ չափաբաժինը կարող է թույնը վերածել դեղի։
Գլիկոալկալոիդները բույսերի մեջ ֆիտոպաթոգեններից ու խոտակերներից բնական պաշտպանության կարեւոր դեր են խաղում։ Դեղաբանության մեջ սոլանիդինը եւ նրա հոմոլոգներն օգտագործում են որպես ակտիվ նյութ լայն կիրառություն ունեցող ստերոիդ դեղերի պատրաստման համար։ Քաղցկեղի բուժման համար դրանք առայժմ չեն կիրառվել։
Լեհ գիտնականները՝ Մագդալենա Վինկելի գլխավորությամբ (Ադամ Միցկեւիչի անվան համալսարան), լաբորատորիայում, ինչպես նաեւ համակարգչային մոդելավորման օգնությամբ ուսումնասիրել են, թե ինչպես են գլիկոալկալոիդների խմբի կենսաբանորեն ակտիվ միացությունները փոխգործակցում քաղցկեղային բջիջների հետ։ Հետազոտողները եկել են այն եզրահանգման, որ հակաուռուցքային պոտենցիալ ունեն հինգ գլիկոալկալոիդներ, որոնք պարունակվում են մորմազգիների պտուղների չմաքրված լուծույթներում՝ սոլանին, չակոնին, սոլասոնին, սոլամարգին եւ տոմատին։
Դրանց ազդեցության  կենսաբանական մեխանիզմը հիմնականում տարբեր բջջային եւ մոլեկուլյար ուղիների ակտիվացումն է, որոնք հանգեցնում են քաղցկեղային բջիջների մահվան։ Նախ՝ խոսքը ապոպտոզ եւ աուտոֆագիա պրոցեսների գործարկման մասին է։ Առաջին դեպքում չարորակ բջիջները տրոհվում են մասերի, երկրորդում ինքնաոչնչացվում են, իրենք իրենց ուտում են։
Ներբջջային մակարդակում գլիկոալկալոիդները ճնշում են  պրոլիֆերացիան, քայքայում միտոխոնդրիաները եւ բարձրացնում լիզոսոմների մեմբրանի թափանցելիությունը՝ օրգանելներ, որոնցում տեղի է ունենում մակրոմուլեկուլների վերամարսում աուտոֆագիայի դեպքում։ Արդյունքում՝ ուռուցքի աճը կանգ է առնում, արգելակվում են մետաստազները եւ շրջակա արյունատար անոթների չարորակ անգիոգենեզը (վերասերումը)։
Ուսումնասիրված հինգ միացություններից ամենաարդյունավետը սոլանինն էր, որը պարունակվում է կարտոֆիլի պտուղներում, տերեւների եւ կճեպի մեջ։ Հասուն եւ առողջ պալարներում այդ  այդ նյութը քիչ է, բայց երկար պահվող, կանաչ եւ ծլած կարտոֆիլի մեջ դրանց քանակը կտրուկ ավելանում է։ Ընդ որում՝ հատկապես շատ է հենց ծիլերում։ Ուստի, վտանգավոր է կենդանիներին կերակրել փչացած եւ ծլած կարտոֆիլով, դա կարող է հանգեցնել ծանր թունավորումների։
Բայց փոքր չափերով թունավոր գլիկոալկալոիդները բուժիչ են դառնում։ Սոլանինն արգելակում է լեյկոզային բջիջների պրոլիֆերացիան, կանգնեցնում օրգանիզմում որոշ քիմիական նյութերի վերածումը քաղցկեղածինների եւ ճնշում արդեն գոյություն ունեցող ուռուցքների մետաստազները։
Սոլանինին մոտ է չակոնինը, որը կարտոֆիլի չհասունացած ծիլերին դառնահամ է տալիս, այն ունի հակաբորբոքային հատկություններ եւ կարող է բուժել սեպսիսը։
Սոլասոնինը, որը պարունակվում է բոլոր մորմազգիներում, ազդում է քաղցկեղային ցողունային բջիջների վրա, որոնք հիմնականում որոշում են բուժման հանդեպ ուռուցքի կայունությունը։
Սոլամարգինը, որը հիմնականում պարունակվում է բադրիջանի մեջ, կանգնեցնում է լյարդի քաղցկեղային բջիջների բազմացումը։
Տոմատինը, որը հայտնաբերվել է լոլիկի ցողունների եւ տերեւների մեջ (եւ շատ ավելի քիչ՝ պտուղներում) նպաստում է օրգանիզմի բջջային ցիկլին ընդհանրապես՝ բարձրացնելով դիմակայությունը կանցերոգենեզին։
Հեղինակներն ապացուցել են, որ գլիկոալկալոիդները թերապեւտիկ չափերով թունավոր չեն (դրանք համեմատել են լայնորեն տարածված տետրացիկլին եւ դոկսորուբիցին հակաբիոտիկների հետ), չեն վնասում ԴՆԹ-ն եւ չեն հանգեցնում ուռուցքների ռեցիդիվի։ Միակ հնարավոր կողմնակի ազդեցությունը կարճաժամկետ բացասական ազդեցությունն է վերարտադրողական համակարգի վրա։

There are unique substances found in ordinary products that can save from cancer
Glycoalkaloids, which are found in nightshade - potatoes, eggplant, tomatoes - prevent the reproduction of cancer cells. Polish scientists came to this conclusion. These organic compounds have always been considered toxic, but according to experts, the right dose can turn poison into medicine.
In plants, glycoalkaloids play the role of a natural defense against phytopathogens and herbivores. In pharmacology, solanidine and its homologues are used as an active substance for the production of broad-spectrum steroid preparations. They have not yet been used to treat cancer.
Polish scientists led by Magdalena Winkel from the Adam Mickiewicz University analyzed in the laboratory, as well as using computer simulations, how biologically active compounds from the group of glycoalkaloids interact with cancer cells. The researchers concluded that five glycoalkaloids found in crude nightshade fruit extracts, solanine, chaconine, solasonine, solamargin, and tomatine, have antitumor potential.
The biological mechanism of their action is mainly the activation of various cellular and molecular pathways leading to the death of cancer cells. First of all, we are talking about starting the processes of apoptosis and autophagy. In the first case, malignant cells fall apart, and in the second, they self-destruct, eat themselves.
At the intracellular level, glycoalkaloids inhibit proliferation, destroy mitochondria, and increase the membrane permeability of lysosomes, organelles in which macromolecules are digested during autophagy. As a result, tumor growth stops, the growth of metastases and malignant angiogenesis (degeneration) of the surrounding blood vessels are blocked.
Of the five compounds studied, the most effective was solanine, which is found in fruits, tops and peel of potatoes. In mature and healthy tubers, this substance is small, but in long-stored, green and germinated tubers, its amount increases sharply. And especially a lot - in the sprouts themselves. Therefore, it is dangerous to feed animals with spoiled and sprouted potatoes - this can lead to severe poisoning.
But in small doses, toxic glycoalkaloids become curative. Solanine blocks the proliferation of leukemic cells, stops the conversion of certain chemicals into carcinogens in the body, and inhibits the metastasis of existing tumors.
Solanine-related chaconine, which imparts a bitter taste to immature potato tubers, has anti-inflammatory properties and may treat sepsis.
Solasonin, present in all nightshades, targets cancer stem cells, which largely determine the resistance of a tumor to treatment.
Solamargin, which is mainly found in eggplant, stops the reproduction of liver cancer cells.
Tomatine, found in the stems and leaves of tomatoes (and in much lower concentrations in fruits), supports the regulation of the cell cycle of the body as a whole, increasing resistance to carcinogenesis.
The authors proved that in therapeutic doses, glycoalkaloids are non-toxic (they were compared with the widely used antibiotics tetracycline and doxorubicin), do not damage DNA and do not lead to tumor recurrences. The only possible side effect is a short-term negative effect on the reproductive system.