Հայաստանում 2022 թվականին գրանցվել է 0-5 տարեկան երեխաների մահացության ցուցանիշի նվազում. ԱՆ
Հայաստանում 2022 թվականին գրանցվել է 0-5 տարեկան երեխաների մահացության ցուցանիշի նվազում։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 1-ին, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկման ժամանակ ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Այսպես, ըստ նրա, մինչեւ 1 տարեկան երեխաների մահացությունը 2022 թվականին կազմել է 6,7 պրոմիլ, իսկ մինչեւ 5 տարեկան երեխաների մահացությունը՝ 7,5 պրոմիլ։
«Կա նաեւ մեռելածնության դեպքերի նվազում։ Այս ցուցանիշը 2021 թվականի 13,5 պրոմիլից նվազել է մինչեւ 11,8 պրոմիլ։
Մայրական մահացության մասով եւս նվազում կա։ Տարվա ընթացքում գրանցվել է ընդամենը 8 դեպք։ Մենք աշխատում ենք, որպեսզի այդ ցուցանիշն էլ ավելի նվազի եւ հասնի եվրոպական երկրների մակարդակին՝ 3-4 դեպք»,-հավելեց նախարարը։

Минздрав: В Армении в 2022 году было зафиксировано снижение смертности среди детей от 0 до 5 лет
В Армении в 2022 году было зафиксировано снижение смертности среди детей от 0 до 5 лет. Об этом в Национальном Собрании на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2022 год заявила 1 июня министр здравоохранения республики Анаит Аванесян.
Так, по ее словам, смертность детей до 1 года в 2022 году составила 6,7 промиле, а до 5 лет - 7,5 промиле.
«Также есть снижение случаев мертворождения. Данный показатель уменьшился с 13,5 промиле в 2021 году до 11,8 промиле.
По части материнской смертности также есть снижение. В течение года было зафиксировано всего 8 случаев. Мы работаем над тем, чтобы этот показатель снизился еще больше и достиг уровня европейских стран в 3-4 случая», - подчеркнула министр.