Երկարատեւ տիեզերական թռիչքները հանգեցնում են ուղեղախորշերի դեֆորմացիայի
Ֆլորիդայի համալսարանի գիտնականները հայտնաբերել են նոր ազդեցություն, որը տիեզերական ուղեւորությունը թողնում է մարդու ուղեղի վրա։ Այս մասին տեղեկացվել է համալսարանի մամուլի հաղորդագրությունում։
Ռեյչլ Զայդլերը եւ նրա գործընկերները սքանավորել են աստղագնացների ուղեղը ՄՌՏ-ի օգնությամբ եւ հետազոտել դրա հատվածների կառուցվածքը։ Դիտարկումներն իրականացվել են տիեզերական թռիչքից առաջ եւ հետո, ուսումնասիրության ենթարկված 30 աստղագնացներից ութը կատարել է երկշաբաթյա առաքելություն, 18-ը՝ վեցամսյա, իսկ չորսը տիեզերքում է գտնվել մոտ մեկ տարի։ Պարզվել է, որ գլխուղեղի փորոքները զգալիորեն ընդլայնվել են նրանց մոտ, ովքեր երկարատեւ առաքելություններ են կատարել՝ վեց ամսից ոչ պակաս։
«Մենք հայտնաբերեցինք, որ որքան ավելի երկար ժամանակ են մարդիկ գտնվել տիեզերքում, այնքան ավելի են մեծացել նրանց ուղեղի փորոքները,- ասել է պրոֆեսոր Զայդլերը։- Շատ աստղագնացներ մեկ անգամից ավելի են տիեզերք թռչում, եւ մեր հետազոտությունը ցույց է տվել, որ փորոքների լիակատար վերականգնման համար պահանջվում է մոտ երեք տարվա միջակայք թռիչքների միջեւ»։
Ուղեղի փորոքները՝ ուղեղախորշերը, գլխուղեղի այն խոռոչներն են, որոնք լցված են ոսկրածուծային հեղուկով, որն ապահովում է ուղեղի պաշտպանություն, սնունդ եւ մնացորդների հեռացում ուղեղից։ Մարդկային մարմինն արդյունավետ բաշխում է հեղուկն ամբողջ մարմնով մեկ, բայց ձգողականության բացակայությունն այն վեր է տեղափոխում՝ ուղեղը մղելով գանգի ներսը եւ փորոքների ընդլայնում առաջացնելով։
Այսպիսով, դեպի այլ մոլորակներ մարդկանց բազմամյա թռիչքների համար բժիշկները պետք է մտածեն, թե ինչպես լուծեն այս խնդիրը։

Длительные космические полеты приводят к деформации желудочков мозга
Ученые Флоридского университета обнаружили новое воздействие, которое космические путешествия оказывают на мозг человека. Об этом сообщается в пресс-релизе университета.
Рэйчел Зайдлер и его коллеги провели сканирование мозга астронавтов с помощью МРТ и исследовали структуру его отделов. Наблюдения проводились до и после космического полета, из 30 изученных астронавтов восемь отправились в двухнедельные миссии, 18 были в шестимесячных миссиях, а четверо находились в космосе примерно один год. Выяснилось, что желудочки головного мозга значительно расширились у тех, кто выполнил длительные миссии продолжительностью не менее шести месяцев.
«Мы обнаружили, что чем больше времени люди проводили в космосе, тем больше становились их желудочки, — говорит профессор Зайдлер. — Многие астронавты летают в космос более одного раза, и наше исследование показывает, что для полного восстановления желудочков требуется интервал около трех лет между полетами».
Желудочки — это полости в головном мозге, заполненные спинномозговой жидкостью, которая обеспечивает защиту, питание и удаление отходов из мозга. Человеческое тело эффективно распределяет жидкости по всему телу, но в отсутствие гравитации она смещается вверх, толкая мозг выше внутри черепа и вызывая расширение желудочков.
Таким образом, для многолетних полетов людей к другим планетам врачам необходимо будет придумать, как решать эту проблему.