Սեւ թեյը ապաակտիվացնում է SARS-CoV-2-ը թքի մեջ. FEV
Ջորջիայի համալսարանի գիտնականները հայտնաբերել են, որ թեյն առանց կաթի եւ շաքարի կարող է ապաակտիվացնել SARS-CoV-2-ը թքի մեջ, ինչը մասամբ խանգարում է վիրուսի ներթափանցմանը շնչառական համակարգի ստորին հատվածներ։ Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Food and Environmental Virology (FEV) ամսագրում։
ԱՄՆ գիտնականների հետազոտության նպատակը թեյի հինգ տեսակների (կանաչ, սեւ, ազնվամորու զինգերի, էվկալիպտի եւ անանուխի) հակաբակտերիալ եւ հակավիրուսային հատկությունների ուսումնասիրությունն էր։ Հետազոտողները ըմպելիքը պատրաստել են առանց կաթի եւ շաքարի՝ օգտագործելով յուրաքանչյուր մեկ թեյի փաթեթ մեկ բաժակի համար։ Հետո թեյը թրմել են տասը րոպե եւ հերթով ավելացրել կորոնավիրուսով վարակված մարդկանց թքի նմուշներ։
Փորձի արդյունքները ցույց են տվել, որ թեյի բոլոր հինգ տեսակները իջեցրել են վիրուսի ակտիվությունն առնվազն 96 տոկոսով 10 վայրկյանի ընթացքում։ Ամենաարտահայտված հակավիրուսային հատկություններն ունեցել է սեւ թեյը. այն կարողացել է ապաակտիվացնել SARS-CoV-2-ը 99,9 տոկոսով։
Գիտնականները նշել են, որ վիրուսը սկզբում բազմանում է բերանի խոռոչում եւ անցնում կոկորդով՝ թոքերին հասնելուց առաջ։ Նրա ապաակտիվացումը բերանում կարող է խոչընդոտել շնչառական համակարգի ստորին հատվածներում վիրուսի հայտնվելուն։ Հետազոտողների խոսքով՝ թեյը հակաբակտերիալ եւ հակավիրուսային ազդեցության համար պարտական է պոլիֆենոլներին՝ հատուկ բուսական միացություններ նրա բաղադրությունում։ Պարզելու համար, թե արդյոք արդյունավետ է թեյով բերանի ողողումը կորոնավիրուսի դեմ պայքարում իրական պայմաններում՝ հարկավոր են լրացուցիչ հետազոտություններ մարդկանց մասնակցությամբ։

FEV: черный чай инактивирует SARS-CoV-2 в слюне
Ученые из Университета Джорджии обнаружили, что чай без молока и сахара способен инактивировать SARS-CoV-2 в слюне, что частично препятствует проникновению вируса в нижние отделы дыхательной системы. Результаты исследования опубликованы в журнале Food and Environmental Virology (FEV).
Целью исследования ученых из США было изучение антибактериальных и противовирусных свойств пяти сортов чая (зеленого, черного, малинового зингера, эвкалиптового и мятного). Исследователи приготовили напитки без добавления молока и сахара, используя один чайный пакетик каждого сорта на чашку. Затем чаю дали настояться в течение десяти минут и поочередно добавили к образцам слюны зараженных коронавирусом людей в пробирках.
Результаты эксперимента показали, что все пять видов чая снижали активность вируса как минимум на 96% в течение 10 секунд пребывания в образцах слюны. Самыми выраженными противовирусными свойствами обладал черный чай — он оказался способен инактивировать SARS-CoV-2 на 99,9%.
Ученые отметили, что вирус изначально размножается внутри полости рта и проходит через ротоглотку, прежде чем достичь легких. Его инактивация во рту может препятствовать проникновению в нижние отделы дыхательной системы. По словам исследователей, антибактериальным и противовирусным действием чай обязан полифенолам — особым растительным соединениям в его составе. Чтобы выяснить, эффективно ли полоскание рта чаем в борьбе с коронавирусом в реальных условиях, нужны дополнительные исследования с участием людей.