Գիտնականները լաբորատորիայում մարդու թոքերի մինի տարբերակ են ստեղծել
Մանչեսթերի համալսարանի բրիտանացի գիտնականները ցողունային բջիջներից մարդու թոքերի մինի տարբերակ են ստեղծել։ Դրանք կարող են ընդօրինակել կենդանի հյուսվածքների արձագանքը տարբեր նանոնյութերին։ Հետազոտությունը հրապարակվել է Nano Today գիտական ​​ամսագրում։
Օրգանների այս մոդելները, որոնք կոչվում են օրգանոիդներ, եռաչափ կենսաբանական կառույցներ են: Դրանք օգտագործվում են թոքերի տարբեր հիվանդությունների, այդ թվում՝ կիստիկ ֆիբրոզի, թոքերի քաղցկեղի և COVID-19-ի հետևանքները ավելի լավ հասկանալու համար:
Նոր ուսումնասիրության ընթացքում հետազոտողներն ուսումնասիրել են ածխածնի վրա հիմնված նանոնյութերի ազդեցությունն օրգանոիդների վրա:
Պարզվել է, որ գրաֆենի օքսիդն ապահով կերպով պահվում է շնչառական համակարգում սեկրետորային մուցին կոչվող նյութի միջոցով։ Մինչդեռ երկար և կոշտ բազմապատ ածխածնային նանոխողովակները բացասաբար են ազդում թոքերի վրա՝ առաջացնելով մշտական ​​բորբոքում և ֆիբրոզ:
Գիտնականների կարծիքով՝ ցողունային բջիջներից պատրաստված մինի թոքերը զգալիորեն կնվազեցնեն կենդանիների վրա կատարվող փորձերի քանակը և ավելի մարդասիրական կդարձնեն նանոտոքսիկոլոգիական հետազոտությունները։

April 19, 2024  12:16
Scientists from the University of Manchester (UK) have grown a mini version of human lungs from stem cells; these lungs can mimic the response of living tissues to various nanomaterials.
The study at the University’s NanoCell Biology Lab at the Centre for Nanotechnology in Medicine was published in the scientific journal Nano Today.
These organ models, called organoids, are three-dimensional biological structures. They are used in order to better understand the effects of various lung diseases, including cystic fibrosis, lung cancer, and COVID-19.
In a new study, researchers investigated the effects of carbon-based nanomaterials on organoids.
Graphene oxide was found to be safely stored in the respiratory system by a substance called secretory mucin. Meanwhile, long and rigid multi-walled carbon nanotubes adversely affect the lungs, causing persistent inflammation and fibrosis.
According to scientists, mini-lungs made of stem cells will considerably reduce the number of animal experiments and make nanotoxicology research more humane.