Քարվաճառցի աղջկա լսողական իմպլանտին խոսակցական պրոցեսոր են միացրել
14–ամյա քարվաճառցի Կարինե Մինասյանին, ում մեկ ամիս առաջ կոխլեար իմպլանտ են տեղադրել, այսօր, նոյեմբերի 5–ին խոսակցական պրոցեսորն են միացրել եւ ծրագրավորել են իմպլանտը։ Աղջիկը սկսել է ձայներ լսել, սակայն առայժմ չի կարողանում դրանք տարբերակել. նրան երկար եւ քրտնաջան աշխատանք է սպասում սուրդոմանկավարժի հետ։
Ռուսաստանի Աուդիոլոգիայի եւ լսապրոթեզավորման գիտապրակտիկ կենտրոնի կոխլեար իմպլանտացիայի բաժնի ղեկավար Վիգեն Բախշինյանը պարզաբանել է,  որ այսօրվանից սկսվում է բարդ վերականգնողական շրջան, որը մի քանի ամսից մինչեւ մի քանի տարի կարող է տեւել։
Ըստ նրա, վերականգնողական շրջանի տեւողությունը պայմանավորված է մի շարք գործոններով, մասնավորապես, երեխայի տարիքով, նաեւ նրանով, թե որքան ժամանակ է նա խուլ եղել, ինչ վիճակում է նրա խոսքը եւ այլն։ Բժիշկը հույս է հայտնել, որ Կարինե Մինասյանի դեպքում վերականգնման ընթացքը արագ եւ հարթ կլինի, քանի որ աղջիկը լսողական սարք է կրել, նրա խոսակցական ապարատը նորմալ զարգացած է, եւ նա դեռ վիրահատությունից առաջ է սկսել պարապել սուրդոմանկավարժի հետ։
Աղջկա հետ առաջին փորձնական պարապմունքն են անցկացրել, եւ ինչ-որ պահի նա նույնիսկ լաց է եղել զգացմունքների առատությունից: Մանրամասները՝ NEWS.am Medicine-ի տեսանյութում:
Հիշեցնենք, որ NEWS.am գործակալությունը, բարեգործական ակցիայի շրջանակում, Քարվաճառում բնակվող լսողական խնդիրներ ունեցող Կարինե Մինասյանի ընտանիքին էր այցելել: Աղջիկը լրագրողներին պատմել էր, որ երազում է վերականգնել լսողությունն ու վիրաբույժ դառնալ: Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության առողջապահության նախարար Հարություն Քուշքյանն անմիջապես արձագանքել էր Կարինե Մինասյանի մասին տեղեկատվությանը եւ իրեն պատկանող «Էրեբունի» կլինիկայում նրա բուժումն անվճար կազմակերպելու մասին հանձնարարական իջեցրել:
Կարինե Մինասյանի կոխլեար իմպլանտացիան հոկտեմբերի սկզբին ամբողջությամբ բարեգործական հիմունքներով է իրականացվել. իմպլանտը կոխլեար իմպլանտների արտադրությամբ զբաղվող առաջատար Cochlear ավստրալական ընկերությունն է տրամադրել, իսկ մնացած բոլոր ծախսերը «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնն է իր վրա վերցրել: Հայաստանում կոխլեար իմպլանտացիայի տասնամյակի կապակցությամբ հիշյալ ընկերությունից որպես նվիրատվություն ստացվել է 18 հազար եվրո արժողությամբ վերջին՝ CI Nucleus Profile Implant մոդելի իմպլանտ խոսքի նորագույն՝ Nucleus 6 մակնիշի պրոցեսորով:
Վիրահատությունը կատարել են «Էրեբունի» ԲԿ ԼՕՌ բաժանմունքի վարիչ Արթուր Շություրյանը եւ Ռուսաստանի Աուդիոլոգիայի և լսապրոթեզավորման գիտապրակտիկ կենտրոնի կոխլեար իմպլանտացիայի բաժնի ղեկավար Վիգեն Բախշինյանը։
Հիշեցնենք նաեւ, որ աղջկա մոր՝ Անահիտ Մինասյանի անունով հաշիվ է բացվել Կոնվերս Բանկում: Չնայած բոլոր բժշկական ծառայությունները «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում անվճար են տրամադրվում Կարինեին, ընտանիքը հետվիրահատական վերականգնման ողջ ընթացքում ստիպված է Երեւանում մնալ եւ ընթացիկ ծախսերը հոգալու կարիք ունի:

Четырнадцатилетней Карине Минасян из Карвачара, которой месяц назад в медицинском центре «Эребуни» была сделана кохлеарная имплантация, сегодня, 5 ноября, подключили речевой процессор и запрограммировали имплант.
Девочка сразу же стала слышать звуки, однако пока не может их дифференцировать, для этого ей потребуется долгая и кропотливая работа с сурдопедагогом.
Как пояснил глава отдела кохлеарной имплантации Российского научно-практического центра аудиологии и слухопротезирования Виген Бахшинян, с сегодняшнего дня начинается сложный реабилитационный этап, который может продлиться от нескольких месяцев до нескольких лет. По его словам, длительность процесса реабилитации зависит от многих факторов, в частности от возраста ребенка, от того как долго длилась глухота, насколько развита речь и так далее. В случае с Карине Минасян, надеется врач, процесс реабилитации должен пройти довольно быстро и гладко, поскольку она носила слуховой аппарат, ее речевой аппарат нормально развит, и девочка занималась с сурдопедагогом еще до операции.
С девочкой провели первое пробное занятие, и в какой-то момент она даже расплакалась от избытка чувств. Подробности смотрите в видео NEWS.am Medicine.
Напомним, что агентство Новости Армении – NEWS.am в рамках благотворительной акции посетило семью Карине Минасян в Карвачаре. Девочка, которая начала терять слух в восьмилетнем возрасте, рассказала журналистам, что мечтает вернуть слух и стать хирургом. Министр здравоохранения Нагорно-Карабахской Республики Арутюн Кушкян незамедлительно отреагировал на информацию о Карине Минасян и отдал распоряжение организовать бесплатное лечение девочки в принадлежащей ему клинике «Эребуни».
Кохлеарная имплантация Карине Минасян была проведена в начале октября полностью на благотворительных началах: имплант был предоставлен крупнейшим производителем кохлеарных имплантов, австралийской фирмой Cochlear, а все остальные расходы медцентр «Эребуни» взял на себя. Фирма предоставила в дар имплант последней модели CI Nucleus Profile Implant с новейшим речевым процессором Nucleus 6, стоимостью 18 тысяч евро, в связи с 10-летием кохлеарной имплантации в Армении.
Операцию выполнили глава ЛОР-отделения медцентра «Эребуни» Артур Шукурян и глава отдела кохлеарной имплантации Российского научно-практического центра аудиологии и слухопротезирования Виген Бахшинян.
Напомним также, что на имя матери девочки Анаит Минасян открыт счет в Конверс Банке. Несмотря на то, что все медицинские услуги в медцентре «Эребуни» предоставляются девочке бесплатно, семья нуждается в помощи для покрытия расходов по пребыванию в Ереване на то время, которое понадобится для постоперационной реабилитации.