ԱՄՆ-ում նոր վիրուսը մարդ է սպանել
2014 թվականին մահացած ամերիկացու արյան մեջ նոր մահացու վիրուս է հայտնաբերվել: Նոր վիրուսը ստացել է Բուրբոնյան անվանումը, քանի որ հիվանդը Քանզասի Բուրբոն շրջանից էր: Վիրուսը հայտնաբերվել է հիվանդի մոտ նրա մահից երկու օր առաջ: Առայժմ սա հիվանդության միակ ախտորոշված դեպքն է:
2014 թվականի գարնան վերջին Քանզասի Բուրբոն շրջանի 50-ամյա բնակչին իր ֆերմայում աշխատելու ընթացքում խայթել են շնաճանճերը: Հաջորդ օրն իսկ հիվանդը դիմել է բժիշկներին՝ գանգատվելով տենդից, մաշկային ցանից, գերհոգնածությունից, գլխացավից եւ փսխումից: Շնաճանճերի հետ չարաբաստիկ հանդիպումից 11 եւ հոսպիտալացումից 10 օր անց տղամարդը մահացել է:
Հիվանդի արյան նմուշներում հայտնաբերված վիրուսն իդենտիֆիկացվել է ավելի ուշ: Մի քանի ամիս անց գենոմը մանրազնին ուսումնասիրվել է Էյրին Սթեփլսի թիմի կենսաբանների կողմից, որոնք պարզել են, որ նախկինում գիտությունն այս վիրուսի հետ երբեւէ չի հանդիպել:
Բուրբոնյան վիրուսը դասվել էր օրթոմիքսովիրուսների շարքին, որը ենթադրում է վեց ենթատեսակ՝ ներառյալ գրիպի երեք տարբերակ:
Նորեկը, սակայն, դասվում է առանձին, հազվադեպ հանդիպող Thogotovirus տեսակին: Տեսակն իդենտիֆիկացնող հատկանիշն առանձնացվել է շնաճանճերի միջոցով:
Հարկ է նշել, որ «հասարակ» տոգոտովիրուսները հանգեցնում են նյարդային հյուսվածքների բորբոքմանը, վիրուսային էնցեֆալիտներին ու մենինգիտներին, սակայն որեւէ կերպ չեն ախտահարում արյունը: Ի տարբերություն դրանց՝ Բուրբոնյան վիրուսը զարգանում է իմունային համակարգի բջիջների վրա եւ քայքայում է արյան սպիտակ բջիջները: Վիրուսի վերջին այս հատկությունը դեռ պետք է հանգամանալից ուսումնասիրման առարկա դառնա:
Հիվանդությունների վերահսկողության եւ կանխարգելման կայքում (CDC) նոր վտանգավոր վիրուսին նվիրված «պաշտոնական էջ» է բացվել:

Patient suffering from first known case of ‘Bourbon virus’ has died
The death of a man who perished 11 days after contracting a newly-discovered virus is shedding the first light into a disease health officials are calling the “Bourbon virus."
The Centers for Disease Control and Prevention published a study Friday of the symptoms suffered by a patient named John Seested, a man in his fifties from eastern Kansas who discovered a tick on his shoulder last spring and later suffered as his nausea and diarrhea gave way to fever and chills and his ultimate death. The disease is named for the county Seested hailed from.
Health officials have linked the new pathogen with a type known as thogotoviruses that come from mosquitos or ticks in Europe, Asia and Africa, but Seested’s death is the group’s first appearance in the U.S. and only the eighth recorded time a human has caught any virus in that group, according to the agency.
Doctors initially treated Seested with an antibiotic to deal with what appeared to be a known tick-borne illness, but his condition worsened as his organs started failing and he began to need assistance breathing, the study says.
Health officials believe the Bourbon virus is likely to have caused Seested’s illness and “might have contributed” to his death, according to the study.
But they are still working on identifying whether ticks or other parasites do cause the new disease, as well as whether Seested’s death represents a rare death from a commonplace but previously undiagnosed virus or an evolved deadly strain of it, USA Today reported.