3D-տպիչը վիրաբույժներին օգնել է վերականգնել երեխայի գանգը
Գաբրիել Դելա Կրուզը ծնվել է օգոստոսին, սկզբում թվացել է, որ նրա հետ ամեն բան կարգին է եղել: Սակայն արդեն մեկ շաբաթ հետո ծնողները նկատել են, որ երեխայի ճակատի հետ ինչ-որ բան այն չէ:
«Մենք նկատեցինք, որ նրա հետ ինչ-որ բան այն չէ»,- FoxNews.com-ի հետ զրույցում պատմել է երեխայի հայրը՝ Մանուել Դելա Կրուզը:
Անհանգստանալով երեխայի  առողջության համար՝ ծնողները Գաբրիելին տարել են մանկաբույժի մոտ, որն ախտորոշել է միակողմանի կորոնար սինոսթոզ, որը հայտնի է նաեւ որպես դիմային պլագիոցեֆալիա: Այս հիվանդությամբ տառապող երեխաների աճի աճառային սկավառակը գանգի մի մասում ժամանակից շուտ է զարգանում, ինչի հետեւանքով ճակատն անհամաչափ է դառնում:
Միակողմանի կորոնար սինոսթոզը գործնականում ոչ մի կերպ չի անդրադառնում երեխայի առողջության վրա եւ առաջացնում է միայն կոսմետիկ խնդիրներ, սակայն շատ ծնողներ, իմանալով այս ախտորոշման մասին, դիմում են վերականգնողական վիրաբույժների: Սակայն Գաբրիելը դեռ շատ փոքր է եղել նման վիրահատության համար: Այդ ժամանակ Սթոունի Բրուքի համալսարանի բժիշկները որոշել են վիրահատության լրիվ նոր ձեւ փորձել, որի ժամանակ երեխան շատ ավելի քիչ ժամանակ կանցկացներ վիրահատարանում:
Սերտորեն համագործակցելով Կոլորադո նահանգի Գոլդեն քաղաքում գտնվող Medical Modeling ընկերության հետ՝ բժիշկ Մայքլ Էգնորը եւ բժիշկ Էլիոթ Դյուբուան նախապես ծրագրել են ամբողջ վիրահատությունը: Բացի դրանից՝ ընկերությունը ստեղծել է Գաբրիելի գանգի 3D մոդելները վիրահատությունից առաջ եւ հետո, որպեսզի վիրաբույժները ստույգ իմանային, թե ինչ տեսք պետք է ունենա գանգը վիրահատությունից հետո:
Էգնորն ու Դյուբուան 3D մոդելներն օգտագործել են վիրահատության ժամանակ, եւ նրանց խոսքով՝ դա զգալիորեն կրճատել է վիրահատության տեւողությունը, իսկ Գաբրիելն անզգայացման վիճակում մնացել է ավելի քիչ, քան սովորական վիրահատության դեպքում: Ուստի բժիշկները հույս ունեն, որ ապագայում այս փորձը կկիրառեն այլ վիրաբույժներ եւս:
Ինչ վերաբերում է փոքրիկ Գաբրիելին՝ նա առայժմ պետք է հատուկ սաղավարտ կրի, որը կուղղի նրա ճակատի ձեւը: Հոր խոսքով՝ նա իրեն շատ լավ է զգում, իսկ ճակատը նախկինի պես դուրս չի ցցվում:

3D-печать помогла хирургам восстановить череп ребенка
Габриэль Дела Крус родился в августе, и вначале казалось, что с ним все было в порядке. Однако уже через неделю родители начали замечать, что со лбом ребенка что-то было не так.
«Мы стали замечать, что что-то с ним не то», - рассказал отец ребенка, Мануэль Дела Крус, в беседе с FoxNews.com.
Испугавшись за здоровье сына, родители отвезли Гэбриеля к педиатру, который диагностировал у новорожденного односторонний коронарный синостоз, также известный как передняя плагиоцефалия. У детей с этой болезнью хрящевая пластинка роста развивается преждевременно на одной стороне черепа, из-за чего лоб становится асимметричным.
Односторонний коронарный синостоз практически не отражается на здоровье ребенка и проблемы создает, в основном, косметические, но если не лечить, болезнь может прогрессировать и привести к  головным болям и рвоте. Многие родители, узнав о подобном диагнозе, обращаются за помощью к реконструктивным хирургам. Однако Габриэль был еще слишком мал для подобной операции. Тогда врачи Университета Стоуни Брук решили испробовать совершенно новый вид операции, во время которой ребенок провел бы намного меньше времени в операционной.
Работая в тесном сотрудничестве с компанией Medical Modeling в городе Голден, штат Колорадо, доктор Майкл Эгнор и доктор Эллиот Дюбуа буквально запланировали всю операцию заранее. Кроме того, компания создала 3D модели черепа Габриэля до и после операции, чтобы хирурги могли точно знать, как должен выглядеть череп после операции.
Эгнор и Дюбуа использовали 3D модели во время операции, и, по их словам, это значительно сократило время операции, а Габриэль провел под наркозом меньше времени, чем во время обычной операции. Поэтому врачи надеются, что в будущем подобная практика 3D визуализации будет использоваться и другими хирургами.
Что касается маленького Габриэля, ему пока придется носить специальный шлем, который исправит форму его лба. Но, по словам отца, он чувствует себя очень хорошо, а лоб не выпирает, как это было раньше.