Ովքե՞ր էին իրականում վամպիրները, գայլամարդիկ եւ զոմբիները
Բոլորս լսել ենք արեւի լույսը չհանդուրժող վամպիրների, լիալուսնի ժամանակ իրենց մարդկային կերպարը կորցնող բրդոտ գայլամարդկանց եւ կենդանի հանգուցյալների՝ զոմբիների մասին պատմությունները: Շատերին, իհարկե, այդ հերոսները հորինվածք են թվում, սակայն բացառված չէ, որ նրանց մասին առասպելներում հետաքրքրաշարժ ճշմարտություն է թաքնվում. հնարավոր է՝ այդ հերոսներն իրականում գոյություն են ունեցել՝ ճիշտ է, մեծ չարիքի հետ հազիվ թե ինչ-որ կապ ունենային, նրանց վիճակի պատճառն ավելի շուտ հիվանդություններն են եղել:
Գայլամարդիկ
Լեգենդար գայլամարդիկ իրականում ավելի շուտ տառապել են հիպերտրիխոզով: Սա հորմոնալ լուրջ խանգարումներով պայմանավորված հիվանդություն է եւ կարող է ի ծնե լինել կամ ձեռք բերովի: Հիպերտրիխոզով տառապող հիվանդի ինչպես մարմնին, այնպես էլ դեմքին խիտ, երկար մազեր են աճում, իսկ ի ծնե լինելու դեպքում հիվանդությունը կարող է էպիլեպսիայով, մտավոր զարգացման դանդաղմամբ եւ այլ խանգարումներով ուղեկցվել:
Պատմական վկայությունների համաձայն՝ հիպերտրիխոզով հիվանդացել են նաեւ միջնադարում, եւ այդ հիվանդությունը հաճախ օգտագործել են զվարճանքների ինդուստրիայում՝ «գայլամարդկանց» փողով ցուցադրելով: XIX դարում իր հիվանդության պատճառով հանրահայտ է դարձել մեքսիկուհի Յուլյա Պաստրանան, որն աշխատել է ամերիկյան կրկեսում: Ազդագրերում նրան անվանում էին «կապիկ-կին», նրան շարունակում էին ցուցադրել նույնիսկ մահից հետո. նրա մարմինը բալզամավորել էին: Կինն, ի դեպ, մահացել է ծննդաբերելուց հետո՝ նրա երեխան եւս հիպերտրիխոզով էր հիվանդ եւ ընդամենը 3 օր ապրեց, իսկ շուտով մահացավ նաեւ նա: Յուլյային հուղարկավորել են 2013 թվականին:
Վամպիրներ
Սա եւս մեկ հիվանդություն է՝ պորֆիրիա, «վամպիրների հիվանդություն», որն իր հետքն է թողել հեքիաթներում եւ առասպելներում: Սա գենետիկական խանգարում է, որը պայմանավորված է արյան մեջ պորֆիրինի գերավելցուկով, որը կարեւոր դերակատարում ունի հեմոգլոբինի սինթեզում: Ծանրությունից կախված՝ հիվանդությունը կարող է տարբեր կերպ դրսեւորվել, սակայն պորֆիրիայով հիվանդներն առավել հաճախ չեն կարողանում արեւի լույսի տակ գտնվել, քանի որ նրանց մաշկը չի հանդուրժում արեւի ճառագայթները:
Դրանից զատ, հիվանդների մեզը կարմիր է կամ ծիրանագույն, իսկ լնդերը կարող են ձեւախեղվել, ինչի հետեւանքով ատամները մերկանում են, որոնք կարելի է ընկալել որպես «վամպիրների» ատամներ: Եթե հավելենք նաեւ նյարդային համակարգի խանգարման ախտանշանները (զառանցանք, հալուցինացիաներ, տարօրինակ պահվածք՝ ընդհուպ ագրեսիա եւ նոպաներ), ընդհանուր նկարագրությունը միանգամայն համընկնում է միջնադարյան վամպիրներին: Ի դեպ, պորֆիրիայով հիվանդներն ամեն դեպքում թռչելու ունակ չէին, նաեւ չղջիկների վերափոխվելու, դե իսկ գերմարդկային ուժով օժտելով՝ նրանց ակնհայտորեն սիրաշահել են:
Զոմբիներ
Ինչ վերաբերում է զոմբիներին՝ պետք է հիշել Կոտարի ախտանիշի մասին: Դա ծայրահեղ հազվադեպ հոգեկան խանգարում է, որի հետեւանքով հիվանդներն իրենց հանցագործ են համարում՝ մեղավոր աշխարհի բոլոր դժբախտությունների համար, իսկ որոշ դեպքերում նրանց թվում է, որ բացակայում են մարմնի ինչ-որ հատվածները կամ՝ որ իրենք վաղուց մահացել են եւ այժմ քայլող դիակների նման մի բան են: Հայտնի է, որ Կոտարի ախտանիշով տառապող մի երիտասարդ կին այնքան համոզված էր, որ վաղուց մահացել է, որ սնվելու անհրաժեշտություն չէր տեսնում: Արդյունքում նա սովից մահացավ:

November 1, 2016  11:58
While we know that creatures such as werewolves, vampires, and zombies aren’t real, you may be surprised to learn that many of these supernatural beings bear names similar to real medical conditions. Let’s explore some of the most horrifying medical oddities that have names with a Halloween connection.
WEREWOLF SYNDROME
Congenital Hypertrichosis, also sometimes known as “werewolf syndrome” is a rare genetic disease which causes the growth of excessive body and facial hair, Buzzfeed reported. According to a 2015 paperon the syndrome, Congenital hypertrichosis is more rare than acquired hypertrichosis, which can often occur as a result of a hormone problem or side effect of drug use. Congenital hypertrichosis is also often found in association with other symptoms, such as intellectual delay, epilepsy, or complex deformations.
Individuals with this condition have been documented since the Middle Ages, and, unfortunately, they have been exploited for their startling appearance. For example, Julia Pastrana, an indigenous Mexican woman born in the 1830s, was one of the most famous public figures with hypertrichosis. During her life she was exhibited in an American circus as Mexico’s “Monkey Woman” and after her death her embalmed body continued to be showcased until she was finally laid to rest in 2013, Buzzfeed reported.
VAMPIRE DISEASE
Porphyria, also sometimes referred to as “Vampire Disease” refers to a group of disorders that result from a natural buildup of chemicals that produce porphyrin, a compound essential for the function of hemoglobin in your blood, the Mayo Clinic reported. The condition is usually inherited, and symptoms can range largely depending on the severity.
There are two forms of the porphyria — acute, which mainly affects the nervous system, and cutaneous, which mainly affects the skin. The disease is known as the Vampire Disease because many of the symptoms fit in line with the legend of the vampire. For example, according to Unbelievable Facts, individuals with this condition have skin that is sensitive to sunlight, urine which is reddish to purplish in color, and gums that are shrunk making the teeth look more prominent.
WALKING CORPSE DISEASE
Yet another spooky, yet real, disease is Cotard’s Syndrome, also known as Walking Corpse Disease, a mental condition in which individuals are convinced they are actually dead. Although extremely rare, individuals with this condition may also believe they are missing several body parts. According to Psychology Today, one young woman with Cotard’s Syndrome was so convinced that she did not have body parts that she didn’t see the need to eat and soon died of starvation.