Երկամյա խելամիտ տղան փրկել է մոր կյանքը
Ռայլի Վարդ (Riley Ward) անունով երկամյա խելամիտ տղան զանգահարել է 999, երբ նրա մայր Դանա Հենրին հանկարծակի կորցրել է գիտակցությունը: Այս զանգը փրկել է կնոջ կյանքը:
Առավոտից Դանան տարօրինակ ցավեր ուներ որովայնում, սակայն ուշադրություն չէր դարձնում դրանց վրա եւ վերկացել էր, որպեսզի իրեն թեյ պատրաստի: Այդ ժամանակ նա կորցրել էր գիտակցությունն ու ընկել գետնին: Նրա փոքրիկ տղան՝ որը գրեթե խոսել չգիտեր, զանգահարել է 999 համարով եւ ասել օպերատորներին. «մայրիկը հատակին է»:
Այնուհետեւ նա երկար ժամանակ հեռախոսը չէր անջատել՝ բազմաթիվ անգամ կրկնելով «Ալո, ալո», այնպես, որ օպերատորներին հաջողվեցլ էր հետեւել զանգին եւ Անգլիայի Լեյչեսթերշիրում Դանա Հենրիի հասցեով շտապ օգնության խումբ ուղարկել: Կնոջն անմիջապես տարել են հիվանդանոց,  որտեղ հայտնաբերվել է, որ նրա մոտ առկա է կյանքի համար լուրջ վտանգ ներկայացնող ձվարանային արյունահոսություն: Նրան ճիշտ ժամանակին վիրահատել են, որպեսզի փրկեին կյանքը:
East Midlands Ambulance Service-ը պարգեւատրել է փոքրիկ Ռայլիին իր խիզախ արարքի համար: Ըստ փրկարար ծառայության աշխատակիցների խոսքերի, դա ամենափոքր երեխան էր, որ երբեւէ զանգահարել էր իրենց:
Daily Mail-ին տված հարցազրույցում Ռայլիի ծնողները պատմել են, որ իրենց երեխաներին սովորեցրել են 999 զանգահարել եւ օգնություն կանչել, եթե նրանցից որեւէ մեկի հետ ինչ-որ բան պատահի: Սակայն նրանք չէին սպասում, որ երկամյա երեխան այսպիսի իրավիճակում կհիշի ամենը, ինչ իրեն սովորեցրել են եւ կկողմնորոշվի, թե ինչ պետք է անել:
«Ես հպարտանում են նրանով, որ Ռայլին գիտեր թե ինչ անել: Մենք գիտեինք, որ նա հիշում է 999 համարը, բայց մենք ցնցված էինք, որ նա կարողացել է օգտագործել այդ գիտելիքը», -պատմում է տղայի մայրը։

Сообразительный двухлетний мальчик спас жизнь своей матери
Сообразительный двухлетний мальчик по имени Райли Вард (Riley Ward) позвонил 999, когда его мать Дана Генри (Dana Henry) внезапно потеряла сознание. Этот звонок спас женщине жизнь.
С утра у Даны были странные боли в животе, но она не обращала на них внимания и встала, чтобы сделать себе чашку чая. Тогда она потеряла сознание и упала на пол. Ее маленький сын, который даже толком не умел говорить, позвонил по номеру 999 и сказал операторам: «Мама на полу!»
Потом он долго не вешал трубку, много раз повторяя «алло, алло», так что операторам удалось отследить звонок и отправить по адресу Даны Генри, живущей в Лейчестершире, Англия, бригаду скорой помощи. Женщину сразу же отвезли в больницу, где обнаружилось, что у нее было очень опасное для жизни кровотечение в яичнике. Ее прооперировали как раз вовремя, чтобы спасти ей жизнь.
East Midlands Ambulance Service наградил маленького Райли за его отважный поступок. По словам работников службы спасения, это был самый маленький ребенок, когда-либо им звонивший.
Родители Райли рассказали в интервью Daily Mail, что учили своих детей набирать 999 и звать на помощь, если вдруг с кем-нибудь из них что-нибудь случится. Однако они не ожидали, что двухлетний ребенок в такой ситуации вспомнит все, чему его учили, и сообразит, что нужно делать.
«Я горжусь тем, что Райли знал, что делать, - рассказала мать мальчика. – Мы знали, что он помнил номер 999, но мы были в шоке от того, что он смог использовать это знание».