Վարենիկլինը ծխախոտից հրաժարվելու արդյունավետ միջոց է ճանաչվել
Վերջերս իրականացված հետազոտության արդյունքները հատկապես այն մարդկանց համար կարող են հետաքրքրություն ներկայացնել, որոնք ծխախոտից հրաժարվելու անհաջող փորձեր են անում: Պարզվում է՝ վարենիկլինի եւ նիկոտինի վերմաշկային սպեղանու համադրությունը կարող է ցանկալի արդյունքի հասնելու միջոց ծառայել, հաղորդում է Medical Daily-ն:
Վարենիկլինը Pfizer ընկերության կողմից թողարկվող դեղամիջոց է, որը նիկոտինի ռեցեպտորների խթանման մակարդակը թուլացնելու միջոցով ծխախոտային կախվածությունը բուժելու միտում ունի: Դեղամիջոցն ընդունած ծխողներին այլեւս չի հաջողվում հաճելի զգացողություններ ապրել:
Քեյփթաունում գտնվող Ստելենբոշի համալսարանի գիտահետազոտական խմբի անդամները վարենիկլին ընդունող 446 չափահասների շրջանում իրականացված հետազոտության շրջանակում ծխողների երկու խումբ են կազմել: Առաջին խմբում ներառված մասնակիցներին նիկոտինի վերմաշկային իրական, իսկ երկրորդ խմբի մասնակիցներին՝ պլացեբոյի էֆեկտ ունեցող սպեղանի է առաջարկվել: 12 օր անց հետազոտության հեղինակները պարզել են, որ երկու միջոցառումների համադրությանը ենթարկված ծխողների 55,4 տոկոսին հաջողվել է հրաժարվել ծխախոտից, իսկ երկրորդ խմբում ներառվածների ընդամենը 40,9 տոկոսն է հաջողության հասել:
Այդուհանդերձ, ծխախոտից հրաժարմանը միտված թերապեւտիկ միջոցառումներից եւ ոչ մեկը հեշտ չի տրվում: Երկու դեղամիջոցների համադրության օգնությանը դիմած ծխողները սրտխառնոցի, անքանության, մաշկային խանգարումների, փորկապության եւ դեպրեսիայի տեսքով կողմնակի ազդեցությունների են ենթարկվել: Իսկ միայն վարենիկլին ընդունողները տարօրինակ երազներից եւ միգրենից են բողոքել: Գիտնականները խոստովանում են, որ կոմբինացիոն բուժումը դեռեւս հետագա հետազոտությունների կարիք ունի՝ համոզվելու համար, որ այն կարող է ծխելուց հրաժարվելու անվտանգ եւ արդյունավետ միջոց ծառայել:

Smokers looking to quit might benefit from a new study showing that a combination of the smoking cessation medication, varenicline, and nicotine patches is more effective than just varenicline alone, Medical Daily reports.
Varenicline is marketed by Pfizer and is a prescription drug that’s used to treat addiction by stimulating nicotine receptors more weakly than nicotine does. It is used to reduce cravings and also the pleasant “buzz” feeling after smoking tobacco, which can help wean some patients off cigarettes.
Researchers from Stellenbosch University, Cape Town, South Africa assigned 446 smokers either to nicotine patches or placebo ones two weeks before a target quit date in order to test whether the patches would have an effect in combination with varenicline. The participants, who were also taking varenicline, had 12 weeks to stop smoking. The study authors found that people who received both nicotine replacement therapy (NRT) in the form of a patch, in addition to varenicline, were more likely to quit smoking within 12 weeks; 55.4 percent of those using the combination succeeded, while only 40.9 percent of the others did.
When it comes to smoking cessation, however, no way is totally easy. People who were on the combination therapy still experienced adverse side effects and reactions, such as nausea, sleep deprivation, skin reactions, constipation, and depression. Those who took only varenicline reported strange dreams and migraines. Before the combination therapy can be approved for clinical use, however, more studies will need to be done to ensure its safety and efficacy.