Celgene-ի դեղամիջոցներից մեկը ՄԻԱՎ-ը գաղտնազերծելու ներուժ ունի
Ամերիկյան Celgene կենսատեխնոլոգիական ընկերության կողմից թողարկվող դեղամիջոցներից մեկը կարող է ՄԻԱՎ-ի գաղտնի բջիջները վերաակտիվացնել, ինչը հիվանդության բուժման համար նոր հեռանկարներ է առաջ քաշում:
ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի՝ Ավստրալիայում կազմակերպված հերթական գիտաժողովի ընթացքում դեղամիջոցի՝ Դանիայում իրականացված կլինիկական փորձարկումների արդյունքներն են ներկայացվել: Փորձագետները վստահ են, որ հիվանդության բուժմանը միտված հերթական, թեեւ փոքր, բայց հաստատուն քայլն են կատարել. վերջնական արդյունքի հասնելու համար դեռեւս տարիներ կպահանջվեն:
«Նախքան ՄԻԱՎ-ի լիարժեք բուժման մասին խոսելը պետք է բազմաթիվ խոչընդոտներ հաղթահարենք», - նկատել է Աարհուսի համալսարանական հիվանոցում իրականացված փորձարկումների ղեկավար Օլե Շմելց Զոգաարդը:
Ռոմիդեպսին անունը կրող՝ Իստոդաքս ապրանքանիշով հայտնի դեղամիջոցը քաղցկեղի՝ T-բջիջների լիմֆոմայի բուժման նպատակով է թողարկվել, սակայն պարզվում է՝ կարող է նաեւ ՄԻԱՎ-ի բուժման միջոց ծառայել, հաղորդում է FoxNews-ը:
Մարդու իմունային անբավարարության վիրուսը (ՄԻԱՎ) ՁԻԱՀ-ի դեմ ներկայումս կիրառվող դեղամիջոցների օգնությամբ կարող է վերահսկողության տակ պահվել, սակայն վիրուսի՝ մարդու օրգանիզմից հեռացման որեւէ եղանակ բժշկությանը դեռեւս հայտնի չէ:
Ներկայումս երկրագնդի շուրջ 35 մլն բնակիչներ այս հիվանդությամբ են տառապում: Այդուհանդերձ, համաշխարհային համաճարակը 1980-ական թվականներից մեկնարկից ի վեր հասցրել է 39 մլն մարդու կյանք խլել:
Հիվանդության դեմ պայքարին ներառված գիտնականների համար գաղտնիք չէ, որ մարդու իմունային անբավարարության վիրուսը կարող է իմունային համակարգի մաս կազմող CD4 բջիջներում թաքնվել: Այս բջիջներն ի վիճակի չեն վիրուսի դեմ ինքնուրույն պայքար մղել, սակայն T-բջիջները կարող են «ձմեռային քուն մտած» ՄԻԱՎ-ի ոչնչացման միջոց գտնել, եթե տեղյակ լինեն, թե որ CD4 բջիջներում են դրանք առկա:
Գիտաժողովի համանախագահ, ինֆեկցիոն հիվանդությունների պրոֆեսոր Շարոն Լեւինը, ով անմիջական մասնակցություն չի ցուցաբերել փորձարկումներին, այդուհանդերձ, գտնում է, որ «վիրուսին արթնացնելու եւ բջիջներից դուրս մղելու, այսինքն՝ իմունային համակարգի համար տեսանելի դարձնելու» հնարավորություն է ստեղծվել:
Դանիացի մասնագետները շաբաթական երեք անգամ ռոմիդեպսին են նշանակել 6 ՄԻԱՎ-վարակակիր հիվանդների, որոնք միաժամանակ հիվանդությունը «քնեցնելու» ներուժ ունեցող հակառետրովիրուսային դեղամիջոցներ են ընդունել:
Փորձարկման արդյունքում պարզվել է, որ 6 հիվանդներից 5-ի պարագայում ռոմիդեպսինը ՄԻԱՎ-ով վարակված բջիջներում վիրուսի արտադրությունը 2,1-3,9 անգամ ավելացնելու եւ արյան մեջ կշռելի մակարդակի հասցնելու հնարավորություն է ունեցել:
«Միանշանակ պարզ է, որ դեղամիջոցը վիրուսին դեպի արյան հոսք տեղաշարժելու կարողություն ունի», - նկատել է Շմելց Զոգաարդը՝ հետազոտության արդյունքների վերաբերյալ զեկույցի շրջանակում: Նրա մեկնաբանությամբ, վարակված CD4 բջիջները լքելիս եւ դեպի արյան հոսք տեղաշարժվելիս ՄԻԱՎ-ը հետք է թողնում, որի շնորհիվ T-բջիջներ կարող են հետապնդել եւ ոչնչացնել այն:
Դանիացի մասնագետները մտադիր են եւս մեկ՝ այս անգամ արդեն լայնածավալ հետազոտություն իրականացնել, որի ընթացքում դեղամիջոցը մեկ այլ՝ նորվեգական բիոտեխնոլոգիական ընկերության՝ Bionor Pharma-ի կողմից թողարկվող՝ T-բջիջների՝ ՄԻԱՎ-ը ոչնացնելու ներուժը բազմապատկող փորձարարական պաստվաստանյութի համադրությամբ կփորձարկվի:

Celgene drug can drive HIV out of hiding, study claims
An anti-cancer drug made by the U.S. biotech firm Celgene can re-activate hidden HIV in patients so that it can be detected, bringing researchers closer to being able to treat it, Danish scientists said on Tuesday.
In a small study presented at an international AIDS conference in Australia, the researchers said the finding was a "step in the right direction" toward finding a cure for the viral disease but that many years of research are still needed.
"There is still a long way to go and many obstacles to overcome before we can start talking about a cure against HIV," said Ole Schmeltz Sogaard, who led the research team from Aarhus University and Aarhus University Hospital in Denmark, in a statement.
The drug, known generically as romidepsin and under the brand name Istodax, is licensed to treat a type of cancer called T-cell lymphoma. In this study, however, it was investigated as a potential HIV therapy, FoxNews reports.
Human immunodeficiency virus (HIV) infection can be kept at very low levels by anti-AIDS drugs, but there is still no cure that can eradicate HIV from the body.
Some 35 million people worldwide are infected with HIV, and the global AIDS epidemic has killed 39 million since it began in the 1980s, according to the latest data from the United Nations AIDS program, UNAIDS.
Scientists working to find a cure know the virus can hide in a state of hibernation in cells called CD4 cells, which are part of the body's immune system.
CD4 cells cannot fight the AIDS virus themselves, but killer T-cells can if they are able to tell whether or not a CD4 cell contains the hibernating HIV.
Sharon Lewin, co-chair of the AIDS2014 conference in Melbourne Australia and a professor of infectious diseases who was not directly involved in this study, said the results of the study were significant and encouraging because they showed "we can wake up the virus reservoir and make enough of (it) to leave the cell, making it visible to an immune response".
The Danish team gave three once-weekly infusions of romidepsin to six HIV-positive adult patients who were already taking antiretroviral AIDS drugs and whose so-called "viral load" was undetectable.
They found that romidepsin increased the virus production in HIV-infected cells between 2.1 and 3.9 times above normal and that the viral load in the blood increased to measurable levels in five out of six patients.
"We have now shown that we can activate a hibernating virus with romidepsin and that the activated virus moves into the bloodstream in large amounts," Schmeltz Sogaard said in a statement about the results.
When the virus is activated and moves toward the bloodstream it leaves a trace on the outside of the infected CD4 cells, he explained. In principle, this means killer T-cells would be able to trace and destroy the HIV-infected CD4 cells.
The Danish team said the next step is a larger trial where the researchers will combine romidepsin activation of hidden HIV with an experimental vaccine called Vacc-4x being developed by the Norwegian biotech firm Bionor Pharma to strengthen the ability of T-cells to fight HIV.