Դպրոցական դասընթացների վաղ մեկնարկը վնասակար է դեռահասների առողջության համար
Դեռահասների դյուրագրգռության պատճառը կարող են ոչ միայն վարքագծային խնդիրները լինել, այլ նաեւ այն հանգամանքը, որ դպրոցական դասացուցակը երբեմն բացասական ազդեցություն է թողնում նրանց կենսաբանական ժամացույցի վրա: Եզրահանգման հեղինակը ամերիկացի գիտնականներ են: Նրանց համոզմամբ, դասընթացների վաղ մեկնարկը կարող է տրամադրության անկման, իսկ փոփոխությունը՝ առողջության եւ ուսման կարողությունների բարելավման հանգեցնել, հաղորդում է The Independent-ը:
Learning, Media and Technology ամսագրում հրապարակված հոդվածի հեղինակները ենթադրում են, որ սովորելու եւ օպտիմալ գործառույթներ դրսեւորելու կարողությունը փոխվում է՝ կախված կենսաբանական, եւ ոչ՝ սոցիալական ժամացույցից: Քնի եւ արթուն անցկացված ժամանակի ցիլկերը (ցիրկադային ռիթմեր) բարդ, գլխուղեղի սուպրախիազմատիկ կորիզի կողմից կարգավորվող գործընթացներ են:
Տարրական դպրոցում դասընթացների մեկնարկային ժամը եւ երեխայի կենսաբանական ժամացույցը միմյանց հետ սերտ կապի մեջ են գտնվում: Իսկ ահա դեռահասության տարիքում սոցիալական եւ կենսաբանական ժամանակի միջեւ առկա կոնֆլիկտը սրության ամենաբարձր մակարդակի հասնելու միտում ունի: Սեռահասունացման ընթացքում դեռահասները մի փոքր ավելի ուշ ժամի՝ երեկոյան ժամը 11-ից հետո քնելու կարիք են զգում: Հոդվածի հեղինակների տվյալներով, որեւէ վկայություն չկա առ այն, թե դասընթացների վաղ մեկնարկն օգտակար է երեխաների առողջության եւ առաջադիմության համար: Սակայն հակառակը հնարավոր է ապացուցել: ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի ակադեմիայում դասընթացները մի փոքր ավելի ուշ մեկնարկելու մասին որոշում է կայացվել, ինչի արդյունքում 18-19-ամյա ուսանողները առաջադիմության առավել բարձր մակարդակ են դրսեւորել:

Teenagers irritable because early school hours mess with their biological clocks
Teenagers may not be irritable because of supposed attitude problems, but because early school hours affect their biological clocks, scientists claim.
New research shows that early starts can affect a teenager's mood, and changing when the school day begins can perk up a teen’s mood, benefit their health and enhance their ability to learn, The Independent reported.
The team leading the study published in the journal ‘Learning, Media and Technology’ suggest that “our ability to function optimally [and learn], varies with biological time rather than conventional social times”.
Our sleep-wake cycle, or circadian rhythm, is the result of a complex balance between states of alertness and sleepiness regulated by a part of the brain called Suprachiasmatic Nucleus (SNC).
When a child’s biological time and school hours are closely aligned, like at the beginning of their school careers, their faculties are not affected.
But during adolescence, the consequences become drastically clear, when “‘the conflict between social and biological time is greater than at any point in our lives” according to the academics.
This is because during puberty, shifts in a teen’s bodyclock push the optimal time for sleep later into the evening, making it difficult for most teenagers to fall asleep before 11.00pm.
Academics added that there is there is a body of evidence showing the benefits of synchronising education times with teens’ body clocks. They go on to conclude that while studies "consistently" show adolescents benefit from waking later, there is no evidence to show that early starts have a positive impact on how healthy or how academically successful school students are.
Examples harnessing this body evidence include the United States Air Force Academy, where a later start policy saw the grades earned by a group of 18–19 year olds soar.