Լեհաստանում կարմրուկով հիվանդացության կտրուկ աճ է գրանցվել
Վերջին շաբաթներին Լեհաստանում կարմրուկով հիվանդացության զգալի աճ է նկատվել, ներկայիս ցուցանիշներն արդեն ավելի քան երեք անգամ գերազանցում են անցյալ տարվա վիճակագրությունը։ Այս մասին հայտնել է RMF24 ռադիոկայանը։
Վերջին շաբաթների ընթացքում արձանագրվել է կարմրուկի ավելի քան 100 դեպք, մինչդեռ, ըստ հանրապետության գլխավոր սանիտարական տեսչության (ԳՍՏ) տվյալների, ողջ 2023 թվականի ընթացքում Լեհաստանում գրանցվել էր 36 մարդ, որոնց մոտ ախտորոշվել էր այս վիրուսային վարակը։ ԳՍՏ-ի տվյալներով, վարակի տարածման գլխավոր օջախները գտնվում են երկրի խոշորագույն քաղաքներում՝ Վարշավայում, Վրոցլավում, Պոզնանում և Լյուբլինում։ Ընդգծվում է, որ հիվանդներից շատերը չեն պատվաստվել կարմրուկի դեմ։ Վիրուսի տարածման խնդիրը նախատեսվում է քննարկել Սեյմի (Լեհաստանի խորհրդարանի ստորին պալատ) առողջապահության հարցերով հանձնաժողովի նիստում։
ԳՍՏ-ի վիճակագրության համաձայն, 2023 թվականին Եվրոպայում կարմրուկով վարակման 45 անգամ ավելի շատ դեպքեր են գրանցվել, քան նախորդ տարի։

В Польше зафиксировали резкий рост заболеваемости корью
Значительный рост заболеваемости корью наблюдается в Польше в последние недели, имеющиеся показатели уже превышают прошлогоднюю статистику более чем в три раза. Об этом сообщила радиостанция RMF24.
За последние недели было выявлено более 100 случаев кори, тогда как, согласно главной санитарной инспекции (ГСИ) республики, за весь 2023 год в Польше было зарегистрировано 36 человек, у которых была обнаружена эта вирусная инфекция. Как утверждает ГСИ, главные очаги распространения инфекции находятся в крупнейших городах страны - Варшаве, Вроцлаве, Познани и Люблине. Подчеркивается, что большинство заболевших не были привиты от кори. Распространение вируса планируется обсудить на заседании комиссии Сейма (нижней палаты польского парламента) по здравоохранению.
По статистике ГСИ, в 2023 году в Европе было зарегистрировано в 45 раз больше случаев заражения корью, чем годом ранее.