Ռաբդոմիոսարկոմայի եւ սրտի քաղցկեղի այլ՝ չափազանց հազվագյուտ տեսակների մասին
Գլխուղեղի, արյան, թավշային հանգույցների, թոքերի, ոսկրի եւ օրգանիզմում առկա ցանկացած օրգանի ու համակարգի քաղցկեղ կարելի է պատկերացնել: Սակայն ո՞րն է պատճառը, որ ողջ կյանքի ընթացքում հազիվ թե սրտի քաղցկեղով ախտորոշման գեթ մեկ դեպքի մասին լսենք: Մի՞թե սիրո խորհրդանիշը համարվող օրգանը ինչ-որ գերբնական դիմադրողականություն ունի՝ մահացու հիվանդության նկատմամբ: Ավաղ, երեւույթի պատճառը շատ ավելի «աշխարհիկ» է, քան առաջին հայացքից է թվում, հաղորդում է Medical Daily-ն:
«Սրտի քաղցկեղ եւս կարող է լինել: Բայց հիվանդությունն այնքան հազվագյուտ բնույթ ունի, որ նույնիսկ կարող ենք երբեք չլսել դրա մասին», - նշել է Hofstra North Shore-LIJ բժշկական դպրոցի դոցենտ դոկտոր Ժակլին Բարիենտոսը:
Եւ իսկապես, սրտի չարօրակ ուռուցքները, որոնք, մասնավորապես, ռաբդոմիոսարկոմա անվամբ են հայտնի, չափազանց հազվադեպ են ի հայտ գալիս: Սարկոման ուռուցքի այն տեսակն է, որը փափուկ հյուսվածքներից է առաջանում: Ռաբդոմիոսարկոմայի առաջացման համար էլ, հետեւապես, սրտի մկանային հյուսվածքներն են պատասխանատու: Հիվանդությունը, դիահերձման ավելի քան 12 հազար դեպքերի առնչությամբ կազմված զեկույցների արդյունքների վերլուծությամբ, նույնիսկ 0,1 տոկոսից էլ պակաս հաճախականությամբ է ի հայտ գալիս: Վերը հիշատակված պարագայում ընդամենը 7 անձանց մոտ է սրտի առաջնային ուռուցք հայտնաբերվել (առաջնային ուռուցքն այն է, որը ծագման վայրում եւ ոչ՝ տարածմամբ ախտարհարված որեւէ այլ օրգանում է գտնվել):
Այսինքն, ինչպես Մայոյի ինստիտուտը ներկայացնող մասնագետներից մեկը՝ դոկտոր Թիմոթի Մոյնիհանն է մեկնաբանում, «քաղցկեղը գլխավորապես այլ օրգաններից տարածման արդյունքում է սրտի տարածք ներթափանցում: Ասել է, թե՝ գրեթե միշտ երկրորդային ուռուցքների հետ գործ ունենք»: Հստակ պատկերացնելու համար, թե ինչի մասին է խոսքը, հարկավոր է մի քանի հիմնարար տեղեկությունների տիրապետել:
Մարդու օրգանիզմում աստղաբաշխական, իսկապես անհաշվելի թվով բջիջներ կան: Որոշ հաշվարկների համաձայն, դրանց մոտավոր քանակը 37,2 տրիլիոնի է հասնում: Առողջ մարդու օրգանիզմում բջիջները, համագործակցությամբ, հսկածավալ աշխատանք են կատարում՝ յուրաքանչյուրը կոնկրետ նպատակի համար աճելով, մասերի բաժանվելով (ինքն իրեն փոխարինելու համար) եւ արդյունավետությամբ ոչնչանալով: Քաղցկեղն, ըստ էության, հիշյալ բջջային գործընթացներից շեղում է հանդիսանում:
Խոսքը, մասնավորապես, բջիջների անվերահսկելի աճի մասին է, որի պատճառը դրանցից յուրաքանչյուրի կորիզի մեջ առկա գենետիկ նյութին՝ ԴՆԹ-ին պատճառված վնասն է հանդիսանում: Սովորաբար նման դեպքերում բջիջները կամ վերանորոգում են վնասված ԴՆԹ-ն, կամ մահանում: Սակայն քաղցկեղի առանձնահատկությունն այն է, որ դրա առկայության պարագայում բջիջները շարունակում են բաժանվել եւ իրենց ավելի մեծ թվով անառողջ օրինակները ստեղծել: Քաղցկեղային բջիջների եւս մեկ առանձնահատկությունն այն է, որ դրանք կարող են այլ հյուսվածքների մեջ ներաճել: Նորմալ բջիջները ունակ չեն այդպիսի «ներխուժման»:
«Այլ օրգաններից դեպի սիրտը տարածված քաղցկեղի» մասին խոսելիս դոկտոր Մոյնիհանը հենց վերը նկարագրված ներխուժումը նկատի ունի: Քաղցկեղը նախ մարմնի որեւէ այլ հատվածում է առաջանում, այնուհետեւ էլ՝ սրտի տարածք մուտք գործում:
Վեյլ Քորնելի բժշկական քոլեջը ներկայացնող դոցենտ դոկտոր Միտչել Գեյնորի հաղորդմամբ, սրտի տարածք ներխուժած երկրորդային ուռուցքները «գլխավորապես թոքերից, կերակրափողից, երբեմն նաեւ՝ լյարդից ու ստամոքսից են գալիս»: Ավելին՝ նույնիսկ լեյկոզային բջիջները կարող են սրտի մեջ ուռուցք առաջացնել: Հատկանշական է, որ այդ՝ տարբեր աղբյուրների ուռուցքները «սովորաբար սրտի աջ հատվածում են ի հայտ գալիս»: Դոկտոր Գեյնորի մեկնաբանմամբ, սա այն վայրն է, որտեղից արյունը սիրտ է մտնում:
Բայց հիմա կասեք՝ ուռուցքը ուռուցք է: Ինչպե՞ս են բժիշկները հասկանում, թե որտեղից է այն առաջացել: Հատկապես եթե երկրորդ գոյացությունը առաջինից հետո՝ տարիներ անց է ի հայտ եկել: Բանն այն է, որ ցանկացած ուռուցք իր առաջնաղբյուրին հատուկ բջիջներ է պարունակում: Եթե, օրինակ, ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղը ուղեղին է հասել, ապա դրա բջիջները, մանրադիտակով ուսումնասիրելիս, բոլորովին նման չեն լինի սկզբնապես ուղեղում ի հայտ եկած ուռուցքի բջիջներին եւ, ընդհակառակը, ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի բջիջներին կնմանեցվեն:
Սակայն եթե երկրորդային ուռուցքներն այդքան հեշտությամբ են սիրտ ներթափանցում, ինչո՞ւ օրգանի առաջնային քաղցկեղ էլ չի կարող առաջանալ: Դոկտոր Գեյնորի մեկնաբանմամբ, ամեն ինչի պատճառը, սկզբից մինչեւ վերջ, մարդու գեներն են:
Հավանաբար տեղյակ եք, որ մարդ արարածն իր գեների կեսը հորից է ժառանգում, մյուս կեսն էլ՝ մորից: Մինչդեռ դա չի նշանակում, որ «մեր գենետիկ ճակատագիրը կնքված է»: Մասնագետի խոսքով, գեների արտահայտման եղանակը ողջ կյանքի ընթացքում անփոփոխ չէ, եւ հենց դա էլ երբեմն քաղցկեղ է ծնում: Խոսքը, մասնավորապես, շրջակա միջավայրից եւ սննդի հետ օրգանիզմ ներթափանցված կանցերոգենների ազդեցությամբ գեների արտահայտմանը (ակտիվացմանը) եւ դրանց ակտիվացման հաճախականությանը պատճառված փոփոխություններին է վերաբերում:
«Հատկապես մեծ ծավալով տոքսիններ կարելի է կրծքագեղձի հյուսվածքներում գտնել, քանի որ դրանք ճարպային բջիջների հարուստ պաշարով են աչքի ընկնում: Ընդհանուր առմամբ, տոքսիններն այնտեղ են փնտրում, որտեղ ճարպ գոյություն ունի», - մեկնաբանել է դոկտոր Գեյնորը:
Հենց դրանում էլ սրտի ինքնատիպությունն է կայանում: Քանի որ դրա մեջ չափազանց փոքր ծավալով ճարպային հյուսվածքներ կարելի է գտնել: Բացի այդ, սիրտը հատուկ՝ սրտապարկ անվամբ հայտնի, հեղուկով լի մեմբրանի մեջ է առնված, որն ինքնին կարող է ուռուցքների տարածման զոհը դառնալ, բայց եւ արդյունավետ պաշտպանություն է ապահովում՝ այդքան թանկարժեք օրգանի համար:
Մի խոսքով, սրտի բնական իմունիտետը՝ քաղցկեղի նկատմամբ, դրա մկանային կառույցի եւ սրտապարկի պաշտպանության հաշվին է ապահովում: Այ թե ինչ է նշանակում՝ խելացի օրգան:

Рабдомиосаркома – рак сердца
Мозг, кровь, лимфатические узлы, легкие, кости – рак любого органа или системы в теле человека можно себе представить. Но почему же тогда в течение всей жизни мы не слышим о таком диагнозе как рак сердца? Неужели орган, отвечающий за любовь, обладает сверхъестественной сопротивляемостью по отношению к смертельной болезни? Вовсе нет, к сожалению, причина банальная, сообщает Medical Daily.
«Рак сердца также возможен. Но эта болезнь встречается очень редко, так редко, что мы ничего об этом не слышали», - отметила доцент медицинской школы Hofstra North Shore-LIJ, доктор Жаклин Бариентос.
Действительно, злокачественные опухоли сердца, которые известны как рабдомиосаркома, встречаются довольно редко. Саркома – такой вид опухоли, которая появляется в мягких тканях. За появление рабдомиосаркомы отвечают мышечные ткани сердца. Согласно анализам 12000 результатов вскрытия, частота заболевания составляет менее 0,1%. То есть, в этом случае первичная опухоль была обнаружена только у 7 человек (первичная опухоль – когда опухоль обнаруживается в месте ее происхождения, а не распространяется в какой-либо другой орган).
То есть, по комментариям представителя института Майо, доктора Тимоти Мойнихана, «рак в основном проникает в область сердца в результате распространения из других органов». Чтобы лучше это представить, необходимо обладать несколькими основными знаниями.
В организме человека существует астрономически бесконечное число клеток. Согласно некоторым расчетам, примерное их число доходит до 37,2 триллиона. В организме человека каждая из этих клеток, сотрудничая с другимни, совершает огромную работу и растет, делясь на части (замещая друг друга), каждая с определенной целью, после чего они благополучно погибают. Рак, практически, это результат отклонения этих клеточных процессов.
Речь, в частности, идет о неконтролируемом росте этих клеток, причина которого в повреждении ДНК (генетический материал, который находится в ядре этих клеток). Обычно в таких случаях клетки либо исправляют ДНК, либо погибают. Но особенность рака в том, что если он есть, то больные клетки продолжают делиться и производить такие же как они нездоровые клетки. Еще одна особенность раковых клеток заключается в том, что они могут проникнуть и в другие ткани. Нормальные клетки на такое «проникновение» неспособны.
Когда доктор Мойнихан говорит о «проникновении рака из других органов», он имеет в виду именно этот процесс. Рак образуется в другом органе, после чего проникает в область сердца.
Доцент медицинского колледжа Вейл Корнелли, доктор Митчел Гейнер сообщил, что вторичные опухоли в область сердца проникают из « легких, пищевода, иногда из печени и желудка». Более того, даже лейкозные клетки могут образовать опухоль в сердце. Интересно, что опухоли из различных источников «обычно появляются в правой области сердца». По комментариям доктора Гейнора, именно справа кровь поступает в сердце.
Вы можете сказать, что опухоль есть опухоль. Как врачи могут определить, где она образовалась. Особенно в том случае, когда второе злокачественное образование обнаруживается через несколько лет, после появления первого? Дело в том, что каждая опухоль содержит клетки, которые свойственны первоисточнику. Например, если рак поджелудочной железы достиг мозга, то его клетки, при их изучении под микроскопом, непохожи на клетки собственно рака мозга, а будут похожи на клетки рака поджелудочной железы.
Хотя, если вторичные опухоли с такой легкостью могут проникнуть в область сердца, то почему не может возникнуть первичный рак органа? Доктор Геймер объяснил это тем, что причина всего в человеческих генах.
Конечно Вы в курсе, что человек половину генов получает от отца, а другую половину – от матери. Но это не значит, что наша генетическая судьба предрешена. По словам специалиста, режим экспрессии генов в течение жизни не является неизменным, это как раз и может стать причиной рака. Речь о влиянии канцерогенов на экспрессию (активность) генов, которые проникают в организм с пищей и из окружающей среды.
«Особенно в больших количествах токсины можно обнаружить в тканях молочной железы, так как в них особенно много жировых клеток. Одним словом, токсины ищут место, где много жира», - прокомментировал доктор Гейнор.
Именно в этом заключается особенность сердца. В этом органе незначительное количество жировых тканей. Кроме того, сердце находится в специальном кармане (перикарде), наполненном жидкостью, который сам по себе может стать жертвой распространения рака, но он, все же, обеспечивает защиту этого дорогого органа.
Таким образом, естественный иммунитет сердца (по отношению к раку) обеспечивается его мышечной структурой и защитой перикарда.