Էրեկտիլ դիսֆունկցիան՝ սրտի զարգացող հիվանդության հետեւա՞նք
Հետազոտությամբ պարզվել է, որ զարգացման վաղ փուլերում գտնվող սրտանոթային հիվանդությունը հետագայում տղամարդու մոտ իմպոտենցիայի առաջացման պատճառ կարող է դառնալ, հաղորդում է NewsMax Health-ը:
«Էրեկտիլ դիսֆունկցիան դեպի տղամարդու սրտանոթային եւ ընդհանուր առողջությունը բացվող պատուհան է հանդիսանում: Իմպոտենցիան եւ սրտանոթային հիվանդություններն, ընդհանուր առմամբ, համատեղելի բարդություններ են», - մեկնաբանել է հետազոտության հեղինակ, Ջոն Հոպկինսի համալսարանին կից գործող սրտանոթային հիվանդությունների կանխարգելման կենտրոնի ասիստենտ Դեւվիդ Ֆելդմանը:
Սրտաբանների ամերիկյան ասոցիացիայի՝ օրեր անց Չիկագոյում կայանալիք տարեկան հանդիպմանը զեկույցի ներկայացված հետազոտությունը սրտանոթային հիվանդություն ունեցող ավելի քան 1800 տղամարդյանց վերաբերյալ՝ ավելի քան 9 տարիների վերագրվող բժշկական տվյալների ուսումնասիրությամբ է իրականացվել:
«Մեր նպատակն էր՝ պարզել, թե որ չափումներն են էրեկտիլ դիսֆունկցիայի կանխատեսման լավագույն միջոցը հանդիսանում, ինչպես նաեւ պարզել, թե արդյոք մի քանի շեղումներ, մասնավորապես՝ ի հավելումն զարկերակների կարծրության եւ անբավարարության, դրանց մեջ մեծածավալ խցանումներ ունեցող տղամարդկանց մոտ էրեկտիլ դիսֆունկցիայի առաջացման բարձր ռիսկ է գործում», - մեկնաբանել է Ֆելդմանը:
Հետազոտության արդյունքում, մասնավորապես, պարզվել է, որ զարկերակնելում մեծ քանակությամբ վահանիկներ ձեռք բերած տղամարդկանց մոտ, ի համեմատություն մաքուր զարկերակներ ունեցողների, էրեկտիկ դիսֆունկցիայի առաջացման անհամեմատ բարձր ռիսկ է գործում:
Բացի այդ, գիտնականների բացահայտմամբ, մի շարք այլ՝ սրտանոթային հիվանդության զարգացման մասին վկայող չափումներ եւս, մասնավորապես՝ պարանոցի՝ գլխին եւ գլխուղեղին արյան սնուցմամբ ապահովող զարկերակներում աթերոսկլերոտիկ վահանիկների կուտակման մակարդակը, հետագայում էրեկտիլ դիսֆունկցիայի առաջացման բարձր ռիսկ են կանխորոշում:
Տարիքին, ռասային, սեռին եւ ռիսկի ավանդական գործոններին՝ շաքարախտին, խելոստերինի բարձր մակարդակին եւ ճարպակալմանը վերագրման ենթակա դեպքերը բացառելուց հետո գիտնականներն այն եզրահանգման են եկել, որ կարծր զարկերակներ եւ դրանցում վահանիկների մեծածավալ կուտակումներ ունեցող մարդկանց մոտ հետագա տարիներին էրեկտիլ դիսֆունկցիայով ախտորոշման՝ 53 տոկոսի չափով բարձր ռիսկ է գործում:
Եւ այդուհանդերձ, ինչպես հետազոտության հեղինակներն են մատնանշում, խոսքն այստեղ ամենեւին էլ պատճառահետեւանքային կապի մասին չէ:
Սրտանոթային հիվանդությունների եւ էրեկտիլ դիսֆունկցիայի ռիսկայի խմբում ներառված տղամարդիկ պետք է հատուկ՝ սրտի համար առողջարար սննդակարգի հետեւեն, պարբերաբար ֆիզիկական վարժություններ կատարեն եւ խուսափեն ծխելու սովորությունից, մեկնաբել է գիտահետազոտական խմբի ղեկավարը:
Գիտական միջոցառմանը զեկույցով ներկայացվելիք տվյալները նախնական են համարվելու. դրանք նախքան որեւէ մասնագիտական գրախոսվող ամսագրում հրապարակումը կամփոփվեն:

Early heart disease can lead to erectile dysfunction
"Erectile function can be a window into men's cardiovascular and overall health. Erectile dysfunction and cardiovascular disease commonly coexist," lead author David Feldman, a research assistant at Johns Hopkins University's Center for the Prevention of Heart Disease, said in an American Heart Association news release.
The study, to be presented Tuesday at the American Heart Association annual meeting in Chicago, included more than 1,800 men without heart disease who were tracked for more than nine years, NewsMax Health reported.
"We looked at which measurement of early vascular disease was the best predictor for erectile dysfunction. We also looked at whether those men with multiple abnormalities, such as increased plaque in addition to arterial stiffness and dysfunction, were more likely to also suffer from erectile dysfunction," Feldman said.
The men who had higher amounts of calcified plaque in their heart arteries were much more likely to later develop erectile dysfunction than those with no such plaque.
A number of other measures of early vascular disease were also associated with later development of erectile dysfunction, including higher levels of plaque build-up in the neck arteries that supply blood to the head and brain.
After factoring in age, race, sex and traditional risk factors such as diabetes, smoking, high cholesterol and obesity, the researchers concluded that men with higher levels of artery plaque and stiffness were 53 percent more likely to later develop erectile dysfunction.
While researchers found a link between vascular disease and later erectile dysfunction, it did not prove cause-and-effect.
Men at risk for vascular disease and erectile dysfunction should eat a heart-healthy diet, get regular exercise and avoid smoking, Feldman said.
Findings presented at scientific meetings should be considered preliminary until they are published in a peer-reviewed journal.