Չինական հիվանդանոցը տղամարդկանց առաջարկում է ծննդաբերական ցավերի «համը տեսնել»
Չինաստանի հիվանդանոցներից մեկը ծննդաբերական ցավերի ուժգնությունն իրենց մաշկի վրա զգալու՝ ապագա հայրերին ուղղված առաջարկով է հանդես եկել, հաղորդում է The Guardian-ը:
Երկրի արեւելքում գտնվող Շանդոն նահանգի Այմա ծննդաբերական հիվանդանոցում ընթացող ծննդաբերական ցավի անվճար սեսիաներին հերթագրվածների թիվն այս պահի դրությամբ 100-ի է հասել:
Ծննդաբերական ցավերի կրկնօրինակման նպատակով նրանց որովայնից մի փոքր վեր հատուկ սարքի միացված, էլեկտրական շոկի միջոցով ցավ առաջացնող բարձիկներ են տեղակայվում: Ընդ որում, ապագա հայրիկներին մինչեւ 5 րոպե ցավից գալարվելու հնարավորություն է ընձեռնվում: Այդ ընթացքում բուժքույրն էլ աստիճանաբար ցավի ուժգնությունը 1-ից 10-ի կարող է հասցնել:
Սոն Սի Լինը, ով արդեն ծննդաբերության ցավերի «համն առած» կամավորների թվում է, այսպես է իր տպավորությունները կիսել. «Կարծես սիրտս ու թոքերս պատառ-պատառ անեին»: Ընդ որում, տղամարդը մինչեւ 7-րդ ուժգնությամբ ցավին է դիմացել, որից հետո ձեռքերի խելագար շարժումներով հասկացրել է բուժքրոջը, որ ավելիին դիմանալ չի կարող:
Մինչդեռ, ինչպես հերթապահ բուժքույրն է պնդում, որքան էլ որ առաջարկվող ցավերը տհաճություն պարգեւեն, դրանք երբեք չեն կարող ծննդաբերող կնոջ տառապանքի հետ համեմատվել:
«Բայց գոնե այսքանից հետո կսովորեն գնահատել իրենց կանանց», - ասում է նա:
Վու Ջին Լոն, ով հաջողացրել է մինչեւ 10-րդ ուժգնությամբ ցավին դիմանալ, ներկայումս բոլորովին այլ դիրքորոշում ունի՝ ծննդաբերության վերաբերյալ:
«Քանի որ բոլոր կանայք էլ երեխա են ունենում, եւ գործընթացն էլ բավականին երկար է տեւում, կարծում էի՝ բնական մի բան պետք է լինի, այնքան նորմալ, որ կարողանան տանել», - ասում է նա:
Մինչդեռ երեք ամսական հղի կնոջ ամուսինը սեղմել էր բռունցքներն ու ոռնում էր ցավից՝ ի վերջո աղաչելով բուժքրոջը, որ վերջ դնի տառապանքին:
Ի տարբերություն արեւմտյան երկրների, չինացի տղամարդիկ հազվադեպ են իրենց կանանց ծննդաբերությանը ներկա գտնվում: Ավելին՝ որոշ պետական բուժհաստատություններում նրանց ներկայությունը նույնիսկ արգելված է:

November 21, 2014  18:48
A hospital in eastern China is offering fathers-to-be a chance to experience the pain of childbirth after several new mothers complained they got little sympathy from their partners, The Guardian reports.
Free sessions are held twice a week at Aima maternity hospital in Shandong province and about 100 men have signed up. Most are expectant fathers but there are thrill-seekers too among the volunteers for “taster sessions”.
For the simulations, pads attached to a device are placed above the abdomen, giving electric shocks that induce pain. The test subjects writhe in agony for up to five minutes as a nurse gradually raises the intensity on a scale of one to 10.
Song Siling, who is trying for a baby with his girlfriend, shut his eyes and grimaced as the needle on the electrode monitor inched forward with a beep.
“It felt like my heart and lungs were being ripped apart,” said Song, who made it to level seven before frantically waving to the nurse to turn off the system. Others dropped out within minutes when they could not take the pain.
Despite their obvious discomfort, the on-duty nurse said the simulations could never match the torment of actual childbirth.
“Still, if men can experience this pain, then they’ll be more loving and caring to their wives,” said Lou Dezhu.
Wu Jianlong, who braved the pain right up to level 10, says the experience radically altered his views on childbirth.
“Because all women have children and it usually takes quite a long time, I had thought of it as being something really natural, something really normal that they can get through,” he said.
Wu, whose wife is three months pregnant, yelled in pain and clenched his fists before giving in and begging the nurse to stop – he had reached the maximum limit by then.
Unlike in the west, Chinese men are often not in the room when their partners or wives give birth. Some state-run hospitals do not allow expectant fathers to enter, even if they want to.