Չինական հիվանդանոցը տղամարդկանց առաջարկում է ծննդաբերական ցավերի «համը տեսնել»
Չինաստանի հիվանդանոցներից մեկը ծննդաբերական ցավերի ուժգնությունն իրենց մաշկի վրա զգալու՝ ապագա հայրերին ուղղված առաջարկով է հանդես եկել, հաղորդում է The Guardian-ը:
Երկրի արեւելքում գտնվող Շանդոն նահանգի Այմա ծննդաբերական հիվանդանոցում ընթացող ծննդաբերական ցավի անվճար սեսիաներին հերթագրվածների թիվն այս պահի դրությամբ 100-ի է հասել:
Ծննդաբերական ցավերի կրկնօրինակման նպատակով նրանց որովայնից մի փոքր վեր հատուկ սարքի միացված, էլեկտրական շոկի միջոցով ցավ առաջացնող բարձիկներ են տեղակայվում: Ընդ որում, ապագա հայրիկներին մինչեւ 5 րոպե ցավից գալարվելու հնարավորություն է ընձեռնվում: Այդ ընթացքում բուժքույրն էլ աստիճանաբար ցավի ուժգնությունը 1-ից 10-ի կարող է հասցնել:
Սոն Սի Լինը, ով արդեն ծննդաբերության ցավերի «համն առած» կամավորների թվում է, այսպես է իր տպավորությունները կիսել. «Կարծես սիրտս ու թոքերս պատառ-պատառ անեին»: Ընդ որում, տղամարդը մինչեւ 7-րդ ուժգնությամբ ցավին է դիմացել, որից հետո ձեռքերի խելագար շարժումներով հասկացրել է բուժքրոջը, որ ավելիին դիմանալ չի կարող:
Մինչդեռ, ինչպես հերթապահ բուժքույրն է պնդում, որքան էլ որ առաջարկվող ցավերը տհաճություն պարգեւեն, դրանք երբեք չեն կարող ծննդաբերող կնոջ տառապանքի հետ համեմատվել:
«Բայց գոնե այսքանից հետո կսովորեն գնահատել իրենց կանանց», - ասում է նա:
Վու Ջին Լոն, ով հաջողացրել է մինչեւ 10-րդ ուժգնությամբ ցավին դիմանալ, ներկայումս բոլորովին այլ դիրքորոշում ունի՝ ծննդաբերության վերաբերյալ:
«Քանի որ բոլոր կանայք էլ երեխա են ունենում, եւ գործընթացն էլ բավականին երկար է տեւում, կարծում էի՝ բնական մի բան պետք է լինի, այնքան նորմալ, որ կարողանան տանել», - ասում է նա:
Մինչդեռ երեք ամսական հղի կնոջ ամուսինը սեղմել էր բռունցքներն ու ոռնում էր ցավից՝ ի վերջո աղաչելով բուժքրոջը, որ վերջ դնի տառապանքին:
Ի տարբերություն արեւմտյան երկրների, չինացի տղամարդիկ հազվադեպ են իրենց կանանց ծննդաբերությանը ներկա գտնվում: Ավելին՝ որոշ պետական բուժհաստատություններում նրանց ներկայությունը նույնիսկ արգելված է:

Китайская больница предлагает мужчинам на себе испытать «вкус» родовых схваток
Одна из больниц Китая предложила мужчинам – будущим отцам - на себе испытать всю «прелесть» родовых болей, сообщает The Guardian.
В роддоме Айма города Шандон на востоке страны число мужчин, которые записались на бесплатные сессии родовых болей, составляет на этот момент 100 человек.
Для того чтобы продублировать родовые боли, к  верхней части живота прикрепляют подушечки, которые связаны со специальным электрошокером. При этом будущие отцы испытывают сильную боль, которая длится около 5 минут. За это время медсестра постепенно увеличивает уровень боли от 1 до 10.
Сон Си Лин из в списка добровольцев, испытавших «вкус боли», поделился своими впечатлениями: «Казалось, что сердце и легкие разрываются на части». Между тем, мужчина выдержал интенсивность боли в 7 баллов (по десятибалльной системе), после чего движениями рук объяснил медсестре, что больше не в состоянии терпеть. При этом, как утверждает дежурная медсестра, какими бы сильными ни были боли, вызываемые прибором, они все равно никогда не сравнятся со страданиями рожающей женщины. «Но может быть после этого они смогут оценить своих жен», - сказала она.
Ву Зин Ло смог выдержать боль в 10 баллов, и теперь у него совершенно другая точка зрения на процесс родов.
«Так как все женщины рожают, и процесс родов длится довольно долго, то я предполагал, что все это вполне естественный процесс, который можно выдержать», - сказал он.
Но муж женщины, которая находится на 3 месяце беременности, сжал кулаки от боли и умолял медсестру, поставить конец его страданиям.
В отличие от западных стран, китайские мужчины редко присутствуют при родах жены. Более того, в некоторых больницах им запрещается находиться в родовом отделении.