Նյարդաբանները գիտակցության ընդլայնման նոր եղանակ են հայտնաբերել
Սինեսթեզիան (համազգացողություն) ընկալմանն առնչվող երեւույթ է, որի առկայության պարագայում զգացողության մեկ օրգանի գրգռմանը ոչ միայն դրան հատուկ, այլեւ զգացողության մեկ այլ օրգանին համապատասխանող զգացումների  առաջացում է հետեւում: Այլ կերպ ասած, զգացողության տարբեր օրգաններից ծնվող ազդակները միահյուսվում են:
Meddaily-ի հաղորդմամբ, այս ֆենոմենը յուրաքանչյուր 23-րդ մարդու մոտ կարելի է գտնել: 19-րդ դարի վերջին եւ 20-րդ դարի մեկնարկին սինեսթեզիայի բազմաթիվ գիտական հետազոտություններ են իրականացվել, սակայն երեւույթի առաջացման մեխանիզմները մինչ այժմ շարունակում են անհասկանալի մնալ: Համազգացողությամբ տառապող մարդիկ կարող են տառերի գույնը տեսնել, բառերի համը զգալ կամ էլ ձայների հատկանիշները գունային գամմային վերագրել:
Ամենայն հավանականությամբ, սինեսթեզիայի համար մարդու գեներն են պատասխանատու, թեւ այն կարող է նաեւ շրջակա միջավայրի սպեցիֆիկ գործոնների, օրինակ՝ գունավոր տառեր կրող մանկական խաղալիքների ազդեցությամբ ի հայտ գալ: Ընդ որում, վերը նշված պատճառները մեկը մյուսին չեն բացառում: Սուսեքսի համալսարանականները 9-շաբաթյա կրթական ծրագիր են մշակել՝ պարզելու համար, թե ինչ պայմաններում կարող են խնդրո առարկա ֆենոմենի հիմնական նախանշաններն ի հայտ գալ: Հետազոտությանը 14 կամավորներ են մասնակցել:
Հետազոտության ավարտին մասնակիցների մոտ գույների եւ տառերի միջեւ կայուն ասոցիացիաներ են ձեւավորվել: Նրանք նույնիսկ տարատեսակ հատկանիշներ են տվել տառերին. դրանցից մեկն, օրինակ, հանգիստ է թվացել, մյուսը՝ ձանձրալի:
Բացի այդ, կամավորների մոտ ինտելեկտի՝ միջինը 12 կետով աճ է արձանագրվել՝ ի համեմատություն համեմատական խմբում ներառված մասնակիցների, որոնք կրթական ծրագրի ազդեցությանը չեն ենթարկվել: Ճիշտ է՝ երեք ամիս անց մասնակիցները կորցրել են տառերի մասին մտածելիս գույներ տեսնելու կարողությունը:

Ученые обнаружили новый способ расширения сознания
Синестезия — явление восприятия, когда при раздражении одного органа чувств наряду со специфическими для него ощущениями возникают и ощущения, соответствующие другому органу чувств. Другими словами, сигналы, исходящие от различных органов чувств, смешиваются.
Этот феномен встречается у каждого 23 человека, передает Meddaily. В конце XIX — начале XX веков было проведено множество научных исследований синестезии. Однако механизм развития данного явления до сих пор остается неясным. Люди с синестезией видят цвета букв, чувствуют вкус слов или соотносят звуки с цветовой гаммой.
Вероятно, синестезия заложена в наших генах, или же она возникает из-за специфических факторов окружающей среды, таких как детские игрушки с цветными буквами. Эти причины не являются взаимоисключающими. Ученые из Университета Суссекса разработали девятинедельную обучающую программу, чтобы проверить, появятся ли у людей основные признаки этого феномена. В исследовании приняли участие 14 добровольцев.
К концу исследования у участников не только образовались стойкие ассоциации между цветами и буквами. Они даже наделяли буквы различными характеристиками, например, одна буква казалась им спокойной, а другая — скучной.
Кроме того, интеллект добровольцев повысился в среднем на 12 пунктов по сравнению с контрольной группой, не проходившей обучение. Правда, через три месяца участники практически утратили способность видеть цвета при мысли о буквах.