Ընդամենը երեք անքուն գիշեր կարող է հանգեցնել դիաբետի առաջացմանը
Քնի պակասը նպաստում է առողջ մարդկանց մոտ դիաբետի առաջացման վտանգի սրմանը, պարզել են Չիկագոյի համալսարանի մասնագետները: Նրանք նշում են, որ երեք անքուն գիշեր բավական է ինսուլինի՝ արյան մեջ շաքարի առկայության մակարդակը կարգավորելու հատկության վրա բացասաբար ազդելու համար:
Հետազոտության առաջին փուլում գիտնականները ստուգել են քնի պակասի ազդեցությունը արյան մեջ ճարպաթթուների առկայության վրա 24-ժամյա կտրվածքով: Պարզվում է, որ այս ցուցանիշը բարձրանում է մեկ երրորդով, ինչն էլ հանգեցնում է երիտասարդ առողջ տղամարդկանց մոտ նախադիաբետիկ վիճակի զարգացմանը: Այնուհետեւ գիտնականներն ուշադրություն են դարձրել այ բանի վրա, թե ինչ հետեւանքներ է առաջացնում մարդու օրգանիզմում քնի պակասը մի քանի ժամվա ընթացքում:
Դա պարզելու համար գիտափորձին մասնակցած կամավորները քնել են 4.5 ժամից ոչ ավել: Պարզվել է, որ արյան մեջ ճարպաթթուների քանակը, որը սովորաբար գագաթնակետին է հասնում եւ սկսում անկում ապրել գիշերվա ընթացքում, մի քանի ժամ անընդհատ շատ բարձր է եղել: Իսկ, քանի որ այդ ցուցանիշը չի նվազել, ինսուլինի՝ արյան մեջ շաքարի առկայության մակարդակը կարգավորելու հատկությունը թուլացել  է:
Հետազոտությանը մասնակցել 18-30 տարեկան է 19 երիտասարդ տղամարդ: Նրանցից յուրաքանչյուրի քունը վերահսկվել է: Վերահսկվել է նաեւ նրանց սննդակարգը: Բժիշկները կամավորներից 30 րոպե ինտերվալով 24 ժամվա ընթացքում արյան նմուշներ են վերցրել՝ գիտափորձի երրորդ երեկոյից սկսած:
Հետազոտության հեղինակները ենթադրում են, որ անքնությունն անմիջականորեն ազդում է գիրացման եւ երկրորդ տիպի դիաբետի՝ այժմ մոլեգնող համաճարակի վրա: Իսկ այնպիսի հասարակ խորհուրդներին հետեւելը, ինչպիսին է օրինակ, գիշերային հանգստի ճիշտ կազմակերպումը, կարող է հանգեցնել հիվանդների քանակի շեշտակի անկմանը:

Lack of sleep for even 3 nights may raise the risk of diabetes and obesity
Lack of sleep may raise the risk of diabetes - even in healthy people, a study has warned. Researchers found getting too little shut-eye for just three nights reduces the ability of insulin to regulate blood sugars.
US researchers suggest insufficient sleep may be playing a role in the current epidemic of obesity and type 2 diabetes. Something as simple as getting enough sleep could help reverse those trends, they claim.
The study, from Chicago University, is the first to examine the impact of sleep loss on 24-hour fatty acid levels in the blood. They found sleep restriction can elevate levels of free fatty acids in the blood by up to a third, leading to temporary pre-diabetic conditions in healthy young men.
Assistant professor of medicine, Dr Esra Tasali, said: 'At the population level, multiple studies have reported connections between restricted sleep, weight gain, and type 2 diabetes.’
In the latest study, researchers found after three nights of getting only four hours of sleep, blood levels of fatty acids, which usually peak and then recede overnight, remained high for several hours. As long as fatty acid levels remained high, the ability of insulin to regulate blood sugars was reduced.
The study, published online in Diabetologia, the journal of the European Association for the Study of Diabetes, involved 19 healthy men aged between 18 and 30.
First, they got a full night's rest of 8.5 hours in bed and an average 7.8 hours sleep during four consecutive nights.
Then, four weeks on, they got just 4.5 hours in bed with an average 4.3 hours asleep for four consecutive nights.
Each man's sleep was carefully monitored, diet was strictly controlled and blood samples were collected at 15 or 30 minute intervals for 24 hours, starting on the evening of the third night of each study.
The researchers measured blood levels of free fatty acids and growth hormone, glucose and insulin, and the stress hormones noradrenaline and cortisol.
After four nights in each sleep condition, a glucose-tolerance test was performed.
Too little sleep resulted in a 15 to 30 per cent increase in late night and early morning fatty acid levels.